testoasa noua...carantina?

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

testoasa noua...carantina?

de Adriana » 23 Sep 2007, 14:55

Azi am reusit in sfarsit sa-mi iau o noua testoasa!! :D Acum am o intrebare...e necesar sa o tin separat de cealalta ( in cazul in care ar fi bolnava )? Ar fi indicat sa fac o vizita la un veterinar cu ea? Totusi sunt multe lucruri noi pentru ea si nu vreau sa o stresez si mai tare :wink: ...
Ultima oară modificat de Adriana pe 24 Sep 2007, 08:57, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 81
Membru din: 25 Iul 2007, 11:44
Localitate: Bucuresti

de Pandy » 23 Sep 2007, 17:22

Pentru orice eventualitate fa-i un control ca nu strica, iar daca este bolnava este indicat sa o ti o saptamana doua separat pana se vindeca, doar daca este bolnavioara.
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de Adriana » 05 Oct 2007, 10:07

Am uitat sa va zic ca le-am pus pe amandoua in acelasi acvariu, dupa ce am facut o vizita la veterinar si mi s-a spus ca sunt sanatoase. Totusi, recomand carantina in cazul unei testoase noi, pentru ca cealalta testoasa sa nu se imbolnaveasca si ea, in cazul in care testoasa noua ar fi bolnava. :)
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 81
Membru din: 25 Iul 2007, 11:44
Localitate: Bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori