Testoasa nu reactioneaza in nici un fel

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Testoasa nu reactioneaza in nici un fel

de VlaDDB96 » 25 Dec 2020, 17:15

Salutare,

Am o Testoasa de Florida in varsta de peste 8 ani. Astazi cand am scos-o din acvariu am observat ca nu dadea nici un semn de viata, pana acum dadea din picioruse si se agita cand o puneam sa se plimbe prin camera... Pur si simplu sta cu capul afara, cu ochii inchisi si gura inchisa, cu piciorusele intinse, dar fara a reactiona in vreun fel. Zilele trecute am observat ca scotea anumite sunete, chiar si azi-dimineata in acvariu, insa nu le-am dat importanta, pentru ca mai avea in trecut asemenea momente. Urmarind insa forumul, am citit ca ar putea fi semn de pneumonie. Ce as putea sa fac de urgenta cu ea, tinand cont ca e Craciunul si nu gasesc niciun cabinet veterinara deschisa in oras pana luni? Exista vreo posibilitate cat de mica sa fi intrat in hibernare?

Multumesc!
 
Mesaje: 2
Membru din: 25 Dec 2020, 16:59

Re: Testoasa nu reactioneaza in nici un fel

de Sheppard » 25 Dec 2020, 18:11

Nu. Doar un veterinar te poate ajuta in cazul acesta. viewtopic.php?f=9&t=8&hilit=cabinete+veterinare
Pana atunci scoate-o din apa si tine-o pe uscat, sub un bec cu emitere de caldura, sa fie in jur de 28-30 de grade. O sa fie nevoie de antibiotice injectabil.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Testoasa nu reactioneaza in nici un fel

de VlaDDB96 » 25 Dec 2020, 18:29

Multumesc pentru raspuns. Locuiesc in Bistrita, din pacate pe acea lista nu am gasit vreun cabinet veterinar in acest oras. Este oare din intamplare cineva pe aici care locuieste in Bistrita si mi-ar putea recomanda un veterinar care m-ar putea ajuta cu tratamentul? In caz contrar, am sa ii iau pe rand...
 
Mesaje: 2
Membru din: 25 Dec 2020, 16:59


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori
cron