Testoasa cu pneumonie

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Testoasa cu pneumonie

de Anamariapletosu » 14 Noi 2020, 23:30

Bună seara,
Am luat din magazinul în care lucrez o testoasa mica cu tample galbene care era bolnavă, crezând inițial că are o conjunctivita. Stătea cu ochii închiși și ii erau un pic inflamati. După ce i-am administrat tartabel de 2 ori si-a revenit complet la ochi, dar am realizat ca are o altă problemă. Am fost cu ea azi la veterinar si mi-a spus că e foarte posibil sa aiba pneumonie. I-a făcut o injecție cu antibiotic si maine fiind duminică si neavând program, urmeaza sa ii administrez eu doza de antibiotic pe cale orală. Acum, problema e ca nu mănâncă deloc,nici ajutata, sta cu capul puțin în afara si nu stiu ce sa ii fac. Astăzi dimineata am observat ca stătea în apă și inota doar pe o parte. Ma poate ajuta cineva care a trecut prin asta ? Imi e frica ca nu prinde dimineata...
 
Mesaje: 4
Membru din: 14 Noi 2020, 23:15

Re: Testoasa cu pneumonie

de Sheppard » 15 Noi 2020, 12:52

De unde sunteti? E foarte ciudat tratamentul oral la testoase, mai ales pentru ca e dificil sa se deschida gura.

Poate ajuta si recomandarile de aici: viewtopic.php?f=9&t=7&start=105#p28754

Tesoasa trebuie sa stea in apa putina si mai mult pe uscat, mai ales la caldura, cu bec pentru incalzit, nu cu argumente cum am mai auzit, de genuL "nu are nevoie ca la mine in camera e cald"; e nevoie de temperatura mai ridicata constanta, nu fluctuatii mari, cum sunt acum pe timp de toamna.

Ce antibiotic primeste? E esential sa primeasca antibiotic la intervale corecte, in doze corecte.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Testoasa cu pneumonie

de Anamariapletosu » 15 Noi 2020, 14:12

Din Cluj Napoca. Am reusit sa ii administrez antibioticul mai înainte provocand-o sa deschida gura. Doza e cea pe care a recomandat-o medicul si la ora la care mi-a spus să încerc să îl dau. Mâine dimineata voi merge sa ii faca antibioticul injectabil. Temperatura din acvariu mi s-a spus că trebuie să fie de 29 de grade, asa am facut. Ieri a stat toata ziua pe uscat si doar din cand in cand isi scotea capul afara. Pare sa fie puțin mai bine ca ieri, dar tot nu mănâncă nicicum, chiar dacă tot incerc sa o provoc sa faca asta. S-a băgat puțin în apă azi, dar a iesit destul de repede. Oare cum sa fac sa mănânce ceva? E destul de mica si mi s-a spus că e posibil sa nu supraviețuiască până azi, dar se pare ca o face.
 
Mesaje: 4
Membru din: 14 Noi 2020, 23:15

Re: Testoasa cu pneumonie

de Anamariapletosu » 15 Noi 2020, 14:56

Asa arata ieri. Zona aceea inflamata s-a mai redus până astăzi. Acum sta pe filtru în apă și a inceput sa se miște. Oare sa o las în apă sau sa o pun pe insulă?
https://i.imgur.com/sbbOHHf.jpg
 
Mesaje: 4
Membru din: 14 Noi 2020, 23:15

Re: Testoasa cu pneumonie

de Sheppard » 15 Noi 2020, 15:38

Exista risc de inec pentru ca nu sunt in stare sa inoate cum trebuie. Ar fi bine sa fie tinuta in conditiile mentionate in linkul de mai sus.

De mentionat ca nu mananca pe uscat, trebuie hranita in apa; apa doar cat sa ii treaca putin peste cap sa poata inghiti. Incercati cu hrana proaspata, de preferat rosie si vie, precum rame si chironomide (https://www.nevertebrate.ro/larve-chiro ... 45ml-31528) sau carne de vita sau sprot decongelat. Hrana de pet-shop uscata e ok doar pentru diversificare ocazionala, nicidecum ca aliment de baza pentru ca valoara nutritiva e mica.

In Cluj unde ati fost? La NAC cumva?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Testoasa cu pneumonie

de Anamariapletosu » 15 Noi 2020, 16:33

La clinica Alvet, am sunat ieri si mi-a spus să vin ca e specializat în reptile domnul doctor. Voi merge si maine sa vada cum e. Am incercat cu de toate sa o hrănesc și nimic nu vrea sa mănânce.
Mulțumesc de ajutor, voi încerca să o hrănesc cu seringa, poate asa va merge.
 
Mesaje: 4
Membru din: 14 Noi 2020, 23:15

Re: Testoasa cu pneumonie

de Sheppard » 15 Noi 2020, 18:41

Nu ii bagati cu seringa, riscati sa aspire si sa agravati situatia. Hranirea fortata pe gura se face intr-un mod cu totul special, cu instrumentar specializat care sa patrunda pana in stomac.

E normal sa nu vrea sa manance pana nu se simte mai bine. Repet, hranitul trebuie facut tot in apa mica, cat sa treaca peste cap.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori
cron