pui de broscuta rontaie mancarea, nu mananca

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

pui de broscuta rontaie mancarea, nu mananca

de gabidobre » 21 Iun 2020, 12:39

Salutare,
Detin doi pui de broasca cu tample galbene, cel mai batran are cam 6 luni iar cea micuta o am de cam o luna. Se inteleg destul de bine unul cu celalalt, nu se bat sau ceva.

De cam doua saptamani cea mica nu prea mai mananca deloc, se duce spre mancare, o molfaie putin iar apoi o arunca. Nu e chiar fara pofta de mancare deoarece atunci cand le pun sa manance se duce imediat la mancare. De asemenea le-am luat deja mancare separata, celei mici ii dau creveti mai maruntiti decat celei mari.

Mentionez ca au conditii bune la acvariu, lumina UV, incalzitor si spatiu sa iasa la bronzat. Cea mare inca iese destul de des dar de cateva saptamani cea mica e putin mai letargica.

Sa incerc sa o duc la veterinar? Broscuta cea mica am luat-o mult mai de pui, are cam 3-4 cm carapacea.
 
Mesaje: 1
Membru din: 21 Iun 2020, 12:27

Re: pui de broscuta rontaie mancarea, nu mananca

de Sheppard » 22 Iun 2020, 12:02

Inca o data verificat daca exista tot ce trebuie: viewtopic.php?f=12&t=3680&hilit=afis

Eventual incercat cu hrana mai buna, cea uscata e pet-shop nu e de treaba: viewtopic.php?f=5&t=3789
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori
cron