Multe intrebari

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Multe intrebari

de unicorn » 05 Dec 2017, 18:37

Salut!
Cum nimeni nu ma contactat pt adoptarea broscutei, trebuie sa am grija de ea asa ca am cateva intrebari. Nu am gasit raspunsurile pe forum..probabil nu am cautat bine. Cata mâncare trebuie sa ii dau pe zi? Stiu cam ce sa ii dau dar nu am gasit nicăieri despre cantitate. Adică o felie de mar? Sau o frunză de salată sau cât? Trebuie sa si combin? Gen o felie de mar si o bucățică de banana??? Avand in vedere ca are 5 ani trebuie sa mănânce la 2 zile? Daca da, inseamna ca in ziua in care ii dau sa manance trebuie o cantitate mai mare dar cat??? Trebuie da alternez alimentele? Adica o zi ii dau nu stiu ce si peste 2 zile altceva? Fostul stapan ii dadea niste mancare din pet shop. E hrana uscata se cheama ceva de genu turtlesnack parca si mi-a zis sa ii dau 6 bobite pe zi..??Incalzitorul poate sa o rănească? De asemenea pare că au inceput sa i se desprindă niste solzi. E de rău?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 05 Dec 2017, 01:09

Re: Multe intrebari

de Sheppard » 05 Dec 2017, 23:44

unicorn scrie:Buna tuturor!!

Sunt din Bucuresti si am primit o broscuta testoasa cu tample galbene de la cineva. Persoana respectiva mi-a spus ca este mascul si ca are 5 ani. A fost adus intr-un acvariu minuscul si crapat. Momentan il tin intr-un lighean destul de incapator, i-am pus o piatra mare drept insula si niste pietricele decorative. Nu am filtru, sau lampa uv sau ce ii mai trebuie deci situatia este oarecum urgenta. Nu il mai pot tine..nu imi permit sa investesc in ceea ce ii este necesar..tot incerc sa ii gasesc un stapan serios care sa il iubeasca si sa aiba grija de el si nu am reusit pana acum. De asemenea nu ii pot asigura transport pt ca 1. nu am masina 2. nu as avea in ce sa il transport plus ca este frig afara deci ideal ar fi sa vina cineva sa il ia cu masina. Va rog din suflet daca este cineva care il doreste sa imi lase un mesaj..



unicorn scrie:Salut!
Cum nimeni nu ma contactat pt adoptarea broscutei, trebuie sa am grija de ea asa ca am cateva intrebari. Nu am gasit raspunsurile pe forum..probabil nu am cautat bine. Cata mâncare trebuie sa ii dau pe zi? Stiu cam ce sa ii dau dar nu am gasit nicăieri despre cantitate. Adică o felie de mar? Sau o frunză de salată sau cât? Trebuie sa si combin? Gen o felie de mar si o bucățică de banana??? Avand in vedere ca are 5 ani trebuie sa mănânce la 2 zile? Daca da, inseamna ca in ziua in care ii dau sa manance trebuie o cantitate mai mare dar cat??? Trebuie da alternez alimentele? Adica o zi ii dau nu stiu ce si peste 2 zile altceva? Fostul stapan ii dadea niste mancare din pet shop. E hrana uscata se cheama ceva de genu turtlesnack parca si mi-a zis sa ii dau 6 bobite pe zi..??Incalzitorul poate sa o rănească? De asemenea pare că au inceput sa i se desprindă niste solzi. E de rău?



In primul rand testoasa ta este omnivora, mai mult inclinata spre carnivora, deci hrana insirata de tine nu e prea ok. As dori totusi niste poze ca sa ma conving de specie.

Grup pentru donatii avem aici: https://www.facebook.com/groups/tarc08
Se poate transporta usor pe tren/autocar cu 10ron la sofer, intr-o cutie de carton, cu gauri de aerisire suficiente si o carpa pentru a reduce stresul si sub care sa se ascunda. Fiind frig, trebuie transportata la pasageri. Deci nu conteaza in ce regiune a tarii se afla noul stapan.

Mai departe ai linkuri despre alimentatie si conditiile care trebuie asigurate. De mancat se da o data la 2 zile, pana se satura, deci nu o sa ai o cantitate precisa.

O lista cu cele necesare si scopul lor: viewtopic.php?f=12&t=3680&hilit=afis
Alimentatia corecta: viewtopic.php?f=5&t=3789
Habitatul ideal pentru interior: http://www.tortoisetrust.org/articles/smpond.html
Habitat pentru exterior: viewtopic.php?f=5&t=3179
Cateva discutii pe baza unui exemplu de setup: viewtopic.php?f=1&t=3821
Acelasi lucru pe alt setup: viewtopic.php?f=1&t=3795
Despre filtrarea apei: viewtopic.php?f=4&t=9
Recomandare de filtru extern: viewtopic.php?f=1&t=3810
Cabinete veterinare cu experienta pe testoase: viewtopic.php?f=9&t=8&hilit=cabinete+veterinare
Plante de acvariu: viewtopic.php?f=4&t=17
Carti de specialitate: viewtopic.php?f=1&t=3661

Treaba cu solzii se numeste naparlire si in principiu nu sunt probleme, doar cand se modifica comportamentul testoasei, adica cand devine letargica, cand nu mai are pofta de mancare, daca prezinta mucus la nas si gura, sunt ochii umflati etc.

Cu incalzitorul, ar fi bine sa aiba protectie de plastic, ca sa nu il sparga si ca sa nu risti arsuri daca sta cu plastronul prea mult pe el (pot avea obiceiul de a dormi pe incalzitor). Daca nu e deja un model cu protectie si nu gasesti una universala in comert (eu nu am mai agsit in ultima vreme ceva potrivit pentru incalzitoare mai mari cum sunt cele de la Eheim), poti sa iti faci una acasa: viewtopic.php?f=4&t=3828

Sper ca te-am lamurit cat de cat. Incerc sa raspund cat de repede pot.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Multe intrebari

de unicorn » 06 Dec 2017, 02:04

Multumesc pentru raspuns!! O sa incerc sa tin cont de tot ce mi-ai spus desi, in ceea ce priveste filtrul voi cumpara unul intern pentru inceput deoarece preturile sunt mult mai accesibile...chiar si variantele mai "ieftine" de filtre externe mi se par foarte scumpe.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 05 Dec 2017, 01:09

Re: Multe intrebari

de Sheppard » 06 Dec 2017, 18:03

Problema la filtrele interne e ca nu sunt eficiente la testoase si nu vor tine apa curata prea mult timp, iar schimbatul des al apei le dauneaza testoaselor, nu se va obtine niciodata un echilibru in acvaterariu, ceea ce va duce la apa murdara mai repede si tot asa mai departe; e un cerc vicios.

Testoasa se poate hrani in alt recipient pentru a mentine apa curata cat mai mult timp.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Multe intrebari

de unicorn » 06 Dec 2017, 20:00

Nu ma gandisem sa o hranesc separat. E o idee foarte buna. Mersi!!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 05 Dec 2017, 01:09

Re: Multe intrebari

de Sheppard » 06 Dec 2017, 20:27

Ar fi bine ca apa, atunci cand e schimbata sau pusa in recipientul pentru hranit (o cutie/caserola de plastic) sa fie decantata 24 de ore inainte pentru a permite clorului sa se evapore sau sa fie apa plata.

Apa din recipientul unde e hranita testoasa trebuie sa ii treaca peste cap, pentru ca mecanica muscaturii lor nu le permite sa inghita hrana in afara apei, doar sub apa.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Multe intrebari

de unicorn » 07 Dec 2017, 17:54

Si apa pe care i-am pus-o am lasat-o 24 de ore inainte sa o pun. As fi vrut sa adaug niste poza cu broscuta dar nu stiu cum. Am pus anunt pt adoptie pe grupul pe care mi l-ai sugerat dar nu m-a contactat nimeni inca. Decat o persoana care a spus ca o vrea si pe urma nu am mai reusit sa o contactez..
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 05 Dec 2017, 01:09

Re: Multe intrebari

de Sheppard » 07 Dec 2017, 20:07

E drept ca sunt mai multi care doneaza decat cei care adopta, dar intr-un final se va ivi cineva.

Poze se pot urca pe site-uri precum imgur.com si apoi o sa ai de acolo niste linkuri catre poze pe care le poti copia aici.
Iar daca postezi linkurile de forma [img]link[/img] vor fi incluse pozele direct in postare.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori