Broscuta bolnava, va rog ajutor!

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Broscuta bolnava, va rog ajutor!

de office@mcsportrc.ro » 15 Iun 2017, 09:11

Buna ziua, am 2 broscute de florida dintre care una este bolnava.
Nu mai poate sa inoate cu picioarele din spate si nici sa mearga. Acum o saptamana s-a agitat toata noaptea. Dimineata am gasit-o aproape inecata. De atunci daca cade cumva de pe rampa nu mai poate sa iasa la suprafata si inoata cu labele din fata pana se epuizeaza.
Nu mai are nici controlul flotabilitatii, fata de cealalta broasca care pluteste cum vrea ea fara sa dea din picioare.
Zona fundului parca este umflata si culoarea pielii din alb verzui, acum are si un pic de roz.

Va rog sa-mi spuneti daca ati mai intalnit asa ceva.
 
Mesaje: 2
Membru din: 10 Iun 2017, 07:08

Re: Broscuta bolnava, va rog ajutor!

de Sheppard » 15 Iun 2017, 21:29

Niste poze ar fi bune.

De unde esti? Poate ar fi indicata o vizita la veterinar. O lista cu cabinete veterinare cu experienta pe testoase: viewtopic.php?f=9&t=8&hilit=cabinete+veterinare

Nu mai lasa testoasa in apa adanca. Un recipient separat, sa fie izolata de cealalta testoasa, inc are sa ai un vas de apa cu o coloana de vreo 2cm, cat sa manance acolo si sa se hidrateze si acces usor la uscat + bec pentru incalzit si bec UV-B.

Ai toate conditiile necesare pentru testoasele tale? viewtopic.php?f=12&t=3680&hilit=afis

Citeste si asta, poate bate ceva cu simptomele testoasei: viewtopic.php?f=9&t=7&start=105#p28754

Eu am mai intalnit asta in ultimele stadii de infectii respiratorii sau dupa injectii cu enrofloxacina in membrele posterioare, dar nu stiu daca e cazul la tine.

Daca reusesti sa faci o vizita la un medic veterinar cu experienta pe testoase, ar fi cea mai buna solutie.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori