Miros

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Miros

de OsDeRos » 12 Mai 2017, 08:00

Salut,

O intrebare am,,, este posibil ca````` in perioada de "calduri" a testoasei, urina ei sa miroasa ca si cea de pisica? Testoasa mea este obisnuita de mica, sa doarma pe uscat.. in niste bluze/hanorace mai vechi... Nu de putine ori si-a facut "nevoile" pe ele, dar fara miros... Singurul miros era dupa o saptamana de mancat peste si creveti cand intr-adevar iti muta nasul. Acum, de vro sapt, fiind pe acelasi meniu continuu si anume garramus, cand se urineaza sau rahateste.. nu numai ca imi muta nasu, ci miroase in toata camera inclusiv prin casa ramane un "iz" imputit cand le duc la spalat. So... de la perioada de calduri, adolescenta (gen perioada de ciclu la adolescente) sau vreo boala?
Acvariu: 100x40x40; Filtru: Tetratec EX700; Resun Sp-2500 - ptr recircularea apei. Incalzitor: Tetratec 100w; Incalzire insula: bec normal 60w; Lumina: Reptil Glo 5.0
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

Re: Miros

de Sheppard » 13 Mai 2017, 00:14

De boala nu poate fi vorba daca nu s-a modificat comportamentul sau pofat de mancare.

Nu as putea spune de mirosul dejectiilor in timpul perioadei de imperechere ca eu le tin afara. Ce pot sa spun ca ele se bazeaza mult pe feromoni in perioada asta, mai ales pentru a-si comunica diferite mesaje cu tenta sexuala sau teritoriala sub apa. Deci nu e exclus sa fie asta.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori
cron