UN SFAT VA ROG !

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Re: UN SFAT VA ROG !

de Sheppard » 27 Dec 2016, 20:58

Daca respecti carnea mentionata la linkul de mai sus de la alimentatie, nu se intampla nimic. Este de evitat mai ales carnea de porc pentru ca e greu digerabila. Dupa cum spuneam, se da doar cruda. Nimic nu se da preparat.

Cat despre respirat, daca nu apar secretii, daca nu respira pe gura si daca au apetit, e totul ok.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: UN SFAT VA ROG !

de wildag » 09 Ian 2017, 23:53

Buna! Am o nelamurire, broscutele s-au mai marit si una din ele parca are anumite zone ale plastonului mai portocalii si nu imi dau seama daca e de la crestere sau pur si simplu circulatia sangelui
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 27
Membru din: 17 Dec 2016, 18:08

Re: UN SFAT VA ROG !

de Sheppard » 10 Ian 2017, 18:07

Sta cu zona aceea pe incalzitor? Sa nu fie vorba de arsuri. In principiu, daca mananca si ai respectat conditiile necesare, e ok.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: UN SFAT VA ROG !

de wildag » 10 Ian 2017, 21:27

Mananca, e activa ,momentan nu am incalzitor, acvariul sta pe calorifer si apa are cam 28 de grade, dar fundul acvariului nu se incalzeste deloc ca sa zic ca poate sa fie din cauza asta. In schimb am niste pietre si se tot taraste si se baga pe sub ele, se da cu carapacea de ele

PS: Am vazut si in alte parti ca multe broscute au aceste portiuni portocalii..
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 27
Membru din: 17 Dec 2016, 18:08

Re: UN SFAT VA ROG !

de Sheppard » 10 Ian 2017, 23:55

Pai de asta zic ca poate nu e nimic.

Faptul ca nu ai incalzitor, dupa atata timp de la achizitia testoasei, insa e grav. Caloriferul nu ofera nicidecum incalzire constanta, uneori e prea cald, alteori prea rece, iar acum iarna e cu atat mai periculos fara. Incalzitorul la testoase e la fel de elementar ca si apa din acvaterariu.

Inca o data lista cu echipamentul necesar: viewtopic.php?f=12&t=3680&hilit=afis

In momentul in care ai luat un animal de casa, oricare ar fi acela, ti-ai asumat o anumita raspundere legata de viata si calitatea vietii sale. Asta implica investitii si asigurarea echipamentului necesar crearii unui micromediu cat mai apropiat de cel natural.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: UN SFAT VA ROG !

de wildag » 12 Ian 2017, 13:30

Le iau tot ce trebuie luna asta, numai ca luna trecuta nu am avut cum, insa am avut grija ca apa sa fie adecvata (stau la mine in cameera si mereu este cald) o schimb cam la o zi si le pun numai apa plata. Stau si pe portiunea de uscat la bec (UVB) ..probabil ca s-au mai acomodat cu mediul

Mai am niste nelamuriri insa, exista vreo diferenta intre mancarea de la ExoTerra Juvenile si Hatchling? Ca Hatchling nu gasesc nicaieri, e cand Juvenile este pe toate drumurile.
Si o alta intrebare ar fi, becul Night Glo este necesar?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 27
Membru din: 17 Dec 2016, 18:08

Re: UN SFAT VA ROG !

de Sheppard » 13 Ian 2017, 01:23

Nu cred ca e diferenta mare. Trebuie citit prospectul de la fiecare. Dar nu as sti sa zic concret care sunt diferentele.

Night Glo e optional. Doar daca vrei sa iti observi testoasele si noaptea, fara sa le deranjezi. Practic imita lumina lunii pe timp de noapte. In rest nu ofera alte beneficii. La specii care sunt nocturne, atunci da, e obligatoriu, dar nu e cazul aici.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: UN SFAT VA ROG !

de wildag » 23 Ian 2017, 22:56

Mai am o intrebare, radacinile din petshopuri sunt ok pentru broscute? Ma refer la JBL Mopani mai ales
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 27
Membru din: 17 Dec 2016, 18:08

Re: UN SFAT VA ROG !

de Sheppard » 24 Ian 2017, 01:19

Da, le poti pune linistit. Nu prea ajuta la mare lucru in afara de decoratiune si eventual loc de insorit daca au portiuni mai late deasupra apei. Trebuie insa clatite bine inainte de a le baga in apa.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: UN SFAT VA ROG !

de wildag » 25 Ian 2017, 01:32

Am inteles, pai am luat deja o radacina de vreo 30 cm pe care am inteles ca trebuie sa o tin o saptamana in apa , cam mult dar sa vad, poate nu trebuie atatea zile
Unde pot gasi si un filtru ReptoFilter 125, nu acela deco gen stanca, celalalt normal (de la Tetrafauna) care se baga doar un sfert in apa? sau ceva asemanator ca din ce vad nu prea gasesti...
Vreau un filtru care se baga doar un sfert in apa, pentru ca acum apa are vreo 20 de cm si obosesc broscutele din ce vad (sunt prea micute)si au foarte multe puncte pentru a sta pe uscat , dar tot in apa stau mereu si inoata pana obosesc....asa , vreau sa le reduc apa macar un sfert, daca nu jumate (cum era inainte)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 27
Membru din: 17 Dec 2016, 18:08

Re: UN SFAT VA ROG !

de Sheppard » 25 Ian 2017, 19:52

Eu iti recomand filtru extern din start. Cu cat mai multe medii de filtrare. Cele interne se strica destul de repede si nu curata cum trebuie.

Poti opta pentru seria Tetra Ex sau altele similare. Poti arunca o privire si aici: http://iazuri-acvarii.ro/
Poti cauta si filtre externe pentru exterior, pentru iazuri. Sunt mult mai ieftine decat cele pt acvarii si au capacitate mai mare.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: UN SFAT VA ROG !

de wildag » 30 Ian 2017, 17:50

Da,pe langa ala vreau sa adaug si Mikro Aquael, numai ca nu inteleg cat trebuie bagat in apa, un sfert sau tot? ca am vazut mai multe variante si acoperit de apa si bagat doar un sfert...si nu as vrea sa il ard
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 27
Membru din: 17 Dec 2016, 18:08

Re: UN SFAT VA ROG !

de Sheppard » 30 Ian 2017, 23:00

La filtrele interne nu prea conteaza. Daca e prea mult in afara o sa traga aer si nu mai impinge apa afara. Il poti ridica cat iti permite, cat nu se reduce debitul. Sau il poti baga complet sub apa, dar atunci sa indrepti jetul spre un colt sau o piatra ceva sa il sparga, sa nu creeze curenti prea puternici.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: UN SFAT VA ROG !

de wildag » 31 Ian 2017, 16:04

Ok, multumesc pentru sfat
Mai am o mica problema totusi, in ultima perioada le-am tot facut modificari , am mai adaugat radacini ca sa stea si pe acestea, dar de ceva timp nu prea mai vor sa stea pe uscat (foarte putin|), inoata mai mereu , exploreaza locul si mai mult se relaxeaza in apa decat pe uscat.
Temperaturile sunt aceleasi
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 27
Membru din: 17 Dec 2016, 18:08

Re: UN SFAT VA ROG !

de Sheppard » 31 Ian 2017, 22:52

E ok, dureaza pana se obisnuiesc cu mediul. Recomand si multe plante acvatice naturale: viewtopic.php?f=4&t=17
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori