Testoasa bolnava?

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Testoasa bolnava?

de dan_danut » 04 Dec 2016, 22:25

Buna seara!! De un an de zile am acasa o testoasa, varsta nu o stiu exact, am gasit-o in spatele casei. De cateva zile este agitata, nu mai mananca, astazi am scos-o sa o mai las sa plimbe prin casa si am observat ca ii cad solzi. Este normal? Nu stiu daca este femela sau mascul...
Imagine

Imagine

Imagine


Kostenlos Bilder hochladen
 
Mesaje: 1
Membru din: 04 Dec 2016, 22:15

Re: Testoasa bolnava?

de Sheppard » 06 Dec 2016, 13:32

Salutare si bine ai venit pe forum!

Testoasa este Trachemys scripta elegans - testoasa cu tample rosii, specie acvatica, omnivora.
Sexul nu il pot determina din pozele oferite. E un topic aici despre asta si poate te poti lamuri din informatiile de acolo: viewtopic.php?t=2
Daca nu reusesti sa identifici sexul, pune niste poze cu plastronul, labele din fata si coada vazuta de jos, ca sa se vada distanta cloacei fata de carapace.
Cu varsta nu te pot lamuri. Eventual daca ne dai o lungime a carapacei iti pot estima ceva grosier. Mai putin important aspectul asta.

E normal sa ii cada solzii aceea, placi de keratina de fapt pe masura ce cresc placile osoase si testoasa in general. Cu alte cuvinte, naparleste, ca toate reptilele.

Cu mancatul e problema. Are oare conditiile necesare? Daca ii lipseste ceva si e prea rece in acvaterariu, o sa vrea sa brumeze (asta e termenul la reptile pentru hibernare). Daca nu ai conditii de hibernare, trebuie sa imiti conditii de vara, cu incalzitorul in apa setat pe 25 de grade, becurile de incalzit si UV-B lasate aprinse minim 12 ore/zi.

Despre cele necesare ai cateva cuvinte aici: viewtopic.php?f=12&t=3680&hilit=afis

Despre alimentatie: viewtopic.php?f=5&t=3789 - incearca cu rame vii, sprot sau carne de vita cruda sa ii stimulezi apetitul.

Am mai insirat tot felul de chestii pentru incepatori, air aici ai linkurile catre acele subiecte, ca sa nu mai insir din nou acelasi lucru si aici: viewtopic.php?f=1&t=3812

Tine-ne la curent si spor la puricat forumul!
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Testoasa bolnava?

de Ice » 17 Ian 2017, 11:13

dan_danut scrie:Buna seara!! De un an de zile am acasa o testoasa, varsta nu o stiu exact, am gasit-o in spatele casei. De cateva zile este agitata, nu mai mananca, astazi am scos-o sa o mai las sa plimbe prin casa si am observat ca ii cad solzi. Este normal? Nu stiu daca este femela sau mascul...
Imagine

Imagine

Imagine


Kostenlos Bilder hochladen


Broscuta testoasa a dumneavoastra este agitata pentru ca a stat afara in frig. Trebuie sa o tineti mai mereu in locuri calde din casa. ;)
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 17 Ian 2017, 11:05


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori
cron