Apa tulbure !!

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Re: Apa tulbure !!

de Sheppard » 14 Iul 2023, 21:27

Teoretic ar trebui sa fie ok. Practic, sunt foarte reticent cu adaugarea de orice fel de substante in apa testoaselor.
In functie de specie, sunt mai sensibile sau mai rezistente.

Prefer sa ciclez filtrul in modul clasic, lasandu-l doar sa mearga. La un moment dat (in maxim 2-3 saptamani) ajunge la capacitate maxima cu filtrarea biologica, mai ales ca testoasele aduc permanent un aport de bacterii in apa singure. Ai numai grija cum speli mediile de filtrare, ca sa nu deciclezi complet filtrul dupa mentenanta.

Daca mai ai si plante acvatice, e excelent.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Apa tulbure !!

de andrei.retegan » 28 Aug 2023, 17:27

Multumesc pentru raspuns. Voi cum reusiti sa aveti apa clara fara substante? Am o testoasa de Florida intr-un acvariu pe care l-am umplut cu apa 50 de litri. Ca filtru am JBL CristalProfi e402 cu 3 bureti si Bio Balls. Nu are carbune. Cei de la Hornbach mi-au spus ca trebuie sa pun bacteriile in apa si sa las acvariul fara testoasa 7 zile. Am facut asta si apa a fost clara o saptamana dupa care in 2-3 zile a devenit tulbure si cu miros. Am facut la ei un test de apa si a iesit ca e dura si trebuie sa o tratez cu alta substanta pentru apa de la robinet. Eu de fiecare data cand curat filtru arunc o parte din apa pentru ca spal filtrele cu apa din acvariu. Asta inseamna ca in fiecare saptamana trebuie sa adaug apa de la robinet pe care ar trebui sa o tratez intai cu acea solutie. Nu se poate sa am o apa buna fara solutia asta? Voi cum reusiti?
 
Mesaje: 2
Membru din: 08 Iul 2023, 12:53

Re: Apa tulbure !!

de Sheppard » 29 Aug 2023, 12:20

Depinde si cat de mare e testoasa. E extrem de dificil sa obtii echilibru cu volume asa mici de apa. Oricum, 50L sunt ok doar pentru o testoasa Trachemys de maxim 2 ani. Dupa aceea trebuie categoric ceva mai mare.
Recomand si hranirea in alt recipient.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
cron