Ajutati-ma va rog!

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Ajutati-ma va rog!

de cati_catalina » 07 Noi 2015, 18:44

Buna! Am 2 broaste testoase cu tample rosii de aproximativ 4 luni. As vrea sa le ingrijesc cat mai bine, si am nevoie de niste sfaturi.. Le-am amenajat un acvariu din plastic, maricel (are 57-40-25 cm) in care le-am pus o insula, filtru (Claro 200), incalzitor (nu mai stiu de la ce firma este, dar e pentru 25 de l de apa) si un bec cu halogen de 50 de W si un bloc de calciu in forma de testoasa. Le dau sa manance in general de 3 ori pe zi, mancare speciala de la petshop. Le mai las uneori prin casa (nu prea des, din pacate). Le spal o data pe saptamana acvariul si pe ele.. si folosesc pentru a curata apa de clor ReptoSafe de la Tera. Am observat ca de la un timp isi mananca fecalele si asta ma ingrijoreaza.. ce as putea sa le dau? Momentan in mancare le pun JBL Turtle Sun Aqua dar nu prea isi face efectul (il pun in mancare de vreo 2 luni). Ce as putea sa fac sa nu-si mai manance fecalele? VA ROG AJUTATI-MA!
 
Mesaje: 1
Membru din: 17 Oct 2015, 13:18

Re: Ajutati-ma va rog!

de Sheppard » 07 Noi 2015, 19:29

Nu trebuie sa iti faci griji cu mancatul fecalelor. Daca mai simt ele ceva nutrienti acolo...

Ce iti lipseste din descriere si e extrem de important este becul/neonul cu emitere de UV-B pentru testoase: Reptiglo UVB100 (daca vrei bec) sau Reptiglo 5.0 (daca vrei neon) sau TURTLE UVB BULB PT2179 - 11W (EUROPE). Sunt becuri bune pentru testoase de la Exo Terra.
Astea imita lumina solara + radiatia, astfel incat testoasele sa aiba o digestie buna, sa isi mentina pielea sanatoasa, sa aiba un metabolism fosfo-calcic bun si sa se dezvolte armonios, fara malformatii la carapace.

In primul rand as recomanda poze cu instalatia pentru mai multe sfaturi tintite.

Mai recomand si plante acvative naturale: viewtopic.php?f=4&t=17&hilit=plante+acvatice
Protectie pt incalzitor ca sa nu se arda testoasele la el sau sa il sparga: http://www.zoomania.ro/index.php/protec ... 300-w.html

Pe viitor, dupa ce mai cresc putin, iti va trebui un recipient mai mare si filtru extern. Recomand un setup de genul: http://www.tortoisetrust.org/articles/smpond.html

Sa iei la puricat si topicurile de pe aici, ca sunt informatii valoroase. Poti incepe cu asta: viewtopic.php?f=1&t=3659

Asteptam pozele.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori