Acuplare?!!!

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Acuplare?!!!

de lelia » 01 Apr 2015, 09:26

Buna!
Ieri, in timpul plimbarii noastre, catelusa mea a gasit in spatele unui bloc vecin, in balarii, o testoasa cu tample rosii de cca 12 cm. Are ghearele lungi, deci am presupus ca este mascul. L-am pus intr-un vas separat cu incalzitor. Astazi, am vrut sa vad cum se comporta fata de cele doua femele si l-am pus pe pietre sub becuri. Nu a stat acolo, a intrat in apa si eu am avut senzatia ca se ataca una pe cealalta. Am vrut sa-l scot din apa dar am constatat ca el si femela, care e cu mult mai mare decat el, aveau cozile lipite. I-am lasat vreun minut, pt ca ea era pe pietre, jumatate afara, jumatate in apa, iar el era cu totul sub apa si era agitat. Nu am mai vazut un asemenea act la broaste si, probabil este ilar, dar m-am speriat (am auzit ca daca nu au posibilitatea sa iasa la suprafata, testoasele se pot ineca) si am incercat sa-i despart. Am tras cam tare si am reusit, el ramanand cu "ceva" voluminos si de culoare inchisa (semana cu un ficat) atarnat de coada. L-am pus in vasul lui si usor, usor s-a retras acea formatiune, care, banuiesc ca este organul de reproducere. Intrebarea mea este daca le-am produs ceva leziuni prin fortarea de a-i separa? Ce fac daca se mai intampla si altadata?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

Re: Acuplare?!!!

de Sheppard » 01 Apr 2015, 09:54

Nu e bine sa ii desparti in momentul acela; poti provoca leziuni la organul de reproducere, care vor necesita interventie chirurgicala si o gramada de complicatii. Stai doar cu ochii pe ele. In principiu nu o sa se intample nimic. Cazurile de inec in acest caz sunt destul de rare, deci nu trebuie sa iti faci griji.

Daca nu sangereaza masculul la locul respectiv si isi reia ritualul de imperechere nu ar trebui sa fie probleme.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Acuplare?!!!

de lelia » 01 Apr 2015, 10:19

Multumesc pentru raspuns! Nu constituie o problema faptul ca el este mult mai mic ca ea ( cam un sfert din marimea ei)?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

Re: Acuplare?!!!

de lelia » 01 Apr 2015, 11:27

Am revenit. Stau impreuna in bazin, se miros, se ating cu boturile, se invartesc una in jurul celeilalte, dar nu a mai fost nicio tentativa de acuplare. El nu sangereaza. Mai am inca o intrebare. Organul masculin de reproducere arata ca un ficat de pui? Pentru ca m-am speriat si mi s-a parut ciudat ce atarna de coada masculului. Arata exact ca un ficat de pui.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

Re: Acuplare?!!!

de Sheppard » 01 Apr 2015, 14:39

Da, are o forma ciudata, nu trebuie sa te ingrijorezi.
Nu are nimic ca e mai mic. De obicei masculii cauta femele mai mari, cu experienta in depunerea pontelor.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Acuplare?!!!

de lelia » 02 Apr 2015, 13:38

E totul ok! Masculul a fost acceptat de cele doua femele (in urma cu doi ani, primisem un mascul de la cineva dar era extrem de agresiv, le musca - au ramas ambele cu cicatrici- si am fost nevoita sa-l dau). Acesta le curteaza :). Si inca ceva, a doua tentativa de imperechere a reusit (nu mi-am mai bagat nasul unde nu-mi fierbe oala :) ).
Multumesc mult, Sheppard! Stiam ca aici gasesc un raspuns avizat si promptitudine. Ma bucur ca exista acest forum administrat de oameni competenti!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

Re: Acuplare?!!!

de Sheppard » 02 Apr 2015, 20:41

:) bine ca e totul bine.

Acum depinde de tine daca vrei puisori si pui ouale la incubat sau nu. Oricum, faptul ca testoasele au ocazia sa isi desfasoare ritualul de imperechere in mod normal e sanatos pentru ele.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori