ţestoasă nouă.

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

ţestoasă nouă.

de yonzy » 24 Feb 2015, 18:06

Pe scurt mi-am luat un pui de ţestoasă de la animax, mi-a murit aseară (probleme respiratorii) am fost azi să-mi dea alta, dar majoritatea deja se imbolnăvise, sau aveau conjuctivită. Vânzătoarea mi-a zis că ar fi mai bine să aştept până săptămâna viitoare să aducă altele de la crescător. Mai bine aşa? Presupun că tot la fel de mici o să aducă ( 2 cm/3cm )
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 43
Membru din: 26 Dec 2014, 18:57

Re: ţestoasă nouă.

de diego » 25 Feb 2015, 08:49

Sfatul meu ar fi sa adopti sau sa cumperi o testoasa adulta si asta pentru ca in perioada lor juvenila, testoasele sunt ceva mai sensibile, prin urmare au nevoie si de o ingrijire mult mai atenta si implicit de ceva mai multa experienta din partea crescatorului.
Despre nesimtitii care fac comert cu animale bolnave ce sa mai spun? E o problema veche in Romania. Tocmai din acest motiv trebuie descurajat genul asta de comert si pentru asta te sfatuiesc sa adopti o testoasa sau, daca nu gasesti, evita macar sa mai cumperi animale din acel loc.
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

Re: ţestoasă nouă.

de Sheppard » 25 Feb 2015, 11:18

Cateva anunturi active cu donatii gasesti aici: https://www.facebook.com/groups/tarc08
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: ţestoasă nouă.

de diego » 25 Feb 2015, 12:04

Sheppard scrie:Cateva anunturi active cu donatii gasesti aici: https://www.facebook.com/groups/tarc08


ideea grupului cu donatii e buna, dar ce face omul care nu are cont de facebook? practic e obligat sa-si faca un cont pentru a putea accesa continutul paginii ..
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

Re: ţestoasă nouă.

de yonzy » 25 Feb 2015, 12:25

Ei au de gând să aducă oricum altele noi (nu doar ţestoase) Normal ea m-a întrebat dacă vreau banii înapoi sau ţestoasă, am ales a 2-a variantă mai mult pentru prietenă, să aibă şi ea "grijă" de una.

În fine, deja stabilisem ieri să-mi păstreze una când aduc de la crescător. În drum spre casă mi-am amintit că e secţiune de donaţii pe forum.
Am să revin cu un reply săptămâna viitoare, sper totuşi să nu se repete istoria...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 43
Membru din: 26 Dec 2014, 18:57

Re: ţestoasă nouă.

de Sheppard » 25 Feb 2015, 19:34

diego scrie:
Sheppard scrie:Cateva anunturi active cu donatii gasesti aici: https://www.facebook.com/groups/tarc08


ideea grupului cu donatii e buna, dar ce face omul care nu are cont de facebook? practic e obligat sa-si faca un cont pentru a putea accesa continutul paginii ..



Cam asa. Da cred ca e public grupul si se pot vizualiza anunturile si fara cont. Alea care au date de contact suplimentare sunt mai utile in acest caz.
Oricum, cand vad un anunt acolo care nu e postat si aici, il voi copia ca sa fie accesibil tuturor de aici.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori