Testoasa mea a mancat pietre

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Testoasa mea a mancat pietre

de AndreeaN » 27 Dec 2014, 15:23

Am doua broscute testoase de Florida, au tot cele trebuie: acvariu mare, filtru, lampa, incalzitor. Sunt vioaie, nu am avut nicio problema cu ele, insa de cateva zile una din ele mananca pietricele de pe plaja si mi-e frica sa nu ii ramana in stomac... ce ar trebui sa fac ca sa le elimine?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 26 Dec 2014, 19:17

Re: Testoasa mea a mancat pietre

de Sheppard » 27 Dec 2014, 20:14

Ar trebui sa se elimine singure.

Problema e cand ramana blocate in intestin si necesita consult veterinar de urgenta. Daca scade pofta de mancare a testoasei si devine letargica, apatica, atunci poate fi vorba despre asta. Dar se intampla rar.

Problematic e daca sunt pietricele colorate artificial sau, in acest caz, daca sunt lipite de insula cu ceva adezivi toxici. Acei coloranti si adezivi le dauneaza si astfel de pietricele trebuie inlaturate din acvaterariu.

Daca poti, pune niste poze cu toata instalatia sa vedem despre ce e vorba.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Testoasa mea a mancat pietre

de AndreeaN » 24 Ian 2015, 16:57

Scuze ca raspund acum, am fost plecata din oras o perioada. Multumesc mult de raspuns. Am facut cateva poze dar nu reusesc sa le uploadez....
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 26 Dec 2014, 19:17

Re: Testoasa mea a mancat pietre

de Sheppard » 24 Ian 2015, 17:06

Foloseste site-uri de urcat poze, gen tinypic.com, imgur.com si copiezi linkul de forma [img]link[/img] pentru a afisa poza.
Sau mai ai un buton mai jos in pagina cu "Upload attachment" cand scrii un post si selectezi fisierele pe care vrei sa le urci de acolo.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Testoasa mea a mancat pietre

de AndreeaN » 24 Ian 2015, 17:11

Imagine
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 26 Dec 2014, 19:17

Re: Testoasa mea a mancat pietre

de AndreeaN » 24 Ian 2015, 17:13

Imagine

Multumesc mult de ajutor. Le-am pu o musama pe suprafata cu pietre i am incercat sa o fixez bine, dar uneori cea care mananca pietre, resueste sa o dea la o parte putin. Sunt vesele, mananca, dar de vreo cateva zile ma mai ingrijoreaza un lucru: au scaun moale.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 26 Dec 2014, 19:17

Re: Testoasa mea a mancat pietre

de AndreeaN » 24 Ian 2015, 17:14

Imagine

Asa arata suprafata cu pietricele.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 26 Dec 2014, 19:17

Re: Testoasa mea a mancat pietre

de Sheppard » 24 Ian 2015, 19:36

Nu prea imi dau seama daca cele pietricele sunt colorate artificial. Oricum, poate reusesti totusi sa o fixezi mai bine, poate cu un colier de plastic mare tras peste.

E cam la limita spatiul testoaselor acum. Dupa ce mai cres putin, va trebui ceva mai marisor. Poate te hotarasti pentru ceva mai mare, poate un ia preturnat, pe modelul asta: http://www.tortoisetrust.org/articles/smpond.html si atunci amenajezi si alt spatiu de uscat.

Ce as mai recomanda acum ar fi plantele acvatice naturale, eventual si un ghiveci cu o feriga ceva pe insula: viewtopic.php?f=4&t=17&hilit=plante+acvatice
Schimba total aspectul recipientului si reduc stresul testaoselor, curata apa si sunt parte din alimentatie. Va trebui sa vezi care specii functioneaza mai bine pentru tine.

Scaunul depinde si de alimentatie. Daca sunt in continuare active si au pofta de mancare, nu iti face griji.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Testoasa mea a mancat pietre

de AndreeaN » 25 Ian 2015, 19:20

Au crescut destul de mult in ultima perioada si chiar ma gandeam sa le iau un acvariu mai mare. Cele din imagini arata foarte interesant, problema ar fi spatiul... dar ma descurc eu cumva.

Am vazut ca una dintre ele cel putin a facut normal azi, in general le dau de mancare cat mai diversificat. Sunt in contiunare alerte si jucause.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 26 Dec 2014, 19:17

Re: Testoasa mea a mancat pietre

de Sheppard » 25 Ian 2015, 23:36

E in regula atunci.

Iazurile preturnate se gasesc intr-o gama variata de dimensiuni. Ca alternativa, merge si o cutie mare de plastic, cutiile acelea negre mari pt gradina similare iazurilor preturnate. Ceva amenajat cu folie de iazuri nu recomand in casa; e risc cam mare de inundatii :)

Depinde ce dimensiuni ai la spatiul pe care vrei sa il amenajezi. Poti opta si pt forma triunghiulara, pe colt spre exemplu. In ultima instanta, sunt firme care toarna mase plastice in orice forma dorita. M-am mai interesat mai demult cu privire la preturilor containerelor pentru fructe (sunt mari, din plastic si rezistente), dar sunt foarte scumpe si nu se merita. De banii aia amenajezi un iaz preturnat de dimensiuni foarte mari.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator