2 broscute zapacite

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

2 broscute zapacite

de anditanase » 10 Feb 2014, 13:55

Va prezint pe Ralphie si Leo, 2 broscute primite acum 2 sapt.
Nu am stiut nimic despre acest domeniu si am zis sa ma documentez, am tot citit pe forum si am discutat cu sheppard si-i multumesc pt ajutor si intr-un final am reusit sa le amenajez un "acvariu"

O cutie de plastic de 50L luata din bricostore, 7kg de pietris,cateva accesorii, bec reptiglo 5.0, filtru si incalzitor.

In curand, in vreo 3-4 luni ma voi muta si voi avea mai mult spatiu la indemana si as vrea sa profit de asta.Am citit ca o broscuta la maturitate ajunge undeva la 30cm si ca ar avea nevoie de 300L iar daca numarul lor creste ar veni undeva la 100L pt fiecare broscuta in plus. Voi avea la dispozitie undeva la 120Lx65lx80H, chiar nu am nici o idee ce as putea construi,pt ca vreau sa le ofer tot ce au nevoie si pt ca as vrea sa respect cei 400L.

Initial in prima sapt am schimbat apa la 2 zile si foloseam apa plata din bidon. Cei de la magazinul de specialitate mi-au dat o solutie care scoate clor..bla bla din apa si ca ar fi buna ca asta folosesc si ei 1ml/4l cam asa scrie pe cutie. Pana la urma cum este corect, ce fel de apa este buna? Care ar fi cea mai buna?

Pentru filtrul cumparat mi s-a zis sa-i curat buretelul o data la 3 zile.

Le hranesc cu creveti uscati cam de 3 ori pe zi si de ieri le-am pus o planta pe care deja au inceput sa o "distruga" :D se lupta cu ea, numai in jurul ei stau.

Saptamana trecuta la un moment dat am auzit niste sunete din partea lor si m-am cam speriat si imediat am intrat pe forum sa citesc si am vazut ca deobicei apar acele sunete cand ar avea probleme respiratorii, dar dupa ce le-am studiat cateva ore am vazut ca zburda ca nebunele si nu prea ar avea nimic :D.

Azi dimineata cand le-am dat putin de mancare una din ea s-a repezit cam rau la mancare si mi-e sa nu se fii inecat( este posibil asa ceva ? )isi dadea cu labutele peste bot si nu stiu cum sa interpretez,poate pati ceva rau?

M-am amuzat maxim cu ele aseara, oarecum pot sa zic ca le-am dresat, cand vin acasa de la munca si vin langa acvariu parca sar pe mine ca niste catei :)) si mai ales ca eu folosesc acel betigas pt a le da crevetii, cand vad betigasul ala inoata ca nebunele. O sa incerc sa pun filmuletul :))

Daca am gresit cu ceva, astept pareri si va rog sa ma indrumati:)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 13
Membru din: 05 Feb 2014, 11:55
Localitate: Bucuresti

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori