Problema...

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Problema...

de Gradinaru Alin » 13 Sep 2013, 16:00

Boooon, deci am si eu o problema: testoasa nu mananca! Stiu , stiu, sa caut pe forum, temperatura apei, bolnava, mancarea nu-i place.... nimic

de cateva zile pur si simplu nu mananca nimic.... i-am dat orice, de la gammarus , shrimps, turtle-sticks, inima de vita si alte minuni din pet-shop, pana la carne cruda, rame mici rosii de pescuit si salata.... nimic....

temperatura apei are 25-26 grade ziua si aprox 20-21 noaptea....

bolnava nu pare, este la fel ca intotdeauna, singura problema fiind ca A SLABIT....


niste sugestii??? la veterinar ma voi duce doar daca nu exista alte solutii, deoarece nu prea dispun de bani momentan..... daca nu se poate altfel ma duc maine sa caut ceva si luni dimineata, inainte de inceperea scolii ma duc cu ea la veterinar.....
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de micutzu28 » 13 Sep 2013, 19:27

Eu am citit ca trebuie cam 29 grade ziua, 25 noaptea, cred ca e prea scazuta temperatura de aia.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 28
Membru din: 30 Mai 2013, 19:06

de micutzu28 » 13 Sep 2013, 19:28

Eu am citit ca trebuie cam 29 grade ziua, 25 noaptea, cred ca e prea scazuta temperatura de aia.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 28
Membru din: 30 Mai 2013, 19:06

de Sheppard » 13 Sep 2013, 20:04

29 de grade e cam mare temperatura. Eu nu as recomanda temperatura asta, eventual cateva ore cand bate soarele cel mai tare pe la amiazi, dar in rest, 24 ajunge.

S-ar putea sa fie setata cu ceasul bilogic pe tomana/iarna si de aceea sa ii fi scazut apetitul. Vezi daca devine inactiva, in rest eu zic sa o lasi in pace ca va manca ea cand i se face foame. Bec pentru incalzit/cu UVB ai?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Gradinaru Alin » 13 Sep 2013, 20:45

de incalzit, insula este incalzita de o lampa de birou mai puternica, iar uv-urile sunt asigurate de un bec repti glo .... oare trebuie schimbat....? am ceva de cand il am, dar nu cred ca este un an.....mai ales ca nu prea l-am folosit, fiind vara si am scos tesoasa la soare....

devine destul de inactiva si bleaga.... daca o deranjez tresare...doarme foarte mult pe fundul apei, inainte nu ii placea decat pe insula sa doarma.... :mrgreen:

cred ca ai dreptate... o voi urmarii mai atent
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de iahim68 » 13 Sep 2013, 22:07

Nici a mea nu a mancat cateva zile,dar era dupa o conjunctivita.Temperatura apei era 23-24 de grade,statea numai sub insula,cand vedea miscare in jurul ei se speria si fugea de mama focului!
Dormea tot timpul in apa cu ochii inchisi,cand o atingeam tresarea...

M-am panicat,am fost cu ea la veterinar,i-a administrat o injectie cu vitamine.In plus,am ridicat temperatura apei cu ajutorul unui incalzitor(la 28-29 de grade).Acum a inceput sa manance...

Sunt reguli in ingrijirea lor,dar fiecare broscuta,ca si noi ,este unica...

Ceva s-a intamplat ori cu ea,ori in microclimatul in care traieste...

Sheppard a spus ,ca o regula generala,ca daca mananca si este activa este ok.Tind sa-i au dreptate...

Cand nu mananca,nu mai este un moft...Ceva s-a intamplat,oricat de mofturoasa ar fi...

La ea,ridicarea temperaturii apei a functionat...Sau a fost un factor favorizant...

Tu cunosti broscuta cel mai bine...Si stii ce este mai bine pentru ea.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de cute turtles » 16 Sep 2013, 16:09

Vezi sa nu fie constipata.
Una din broscutele mele Scripta Elegans de aproape 14 ani (crescute de cand erau mici, 1-2 luni) a murit la inceputul lunii de ocluziune intestinala.
Pe la inceputul lui iunie a racit, am mers la veterinar, dupa tratament s-a facut bine, nu mai starnuta, dar nu putea sa stea mult in apa si nu prea manca.
A stat mai mult pe afara si intr-o zi a inceput sa tresara chiar daca nu era nimeni pe langa ea. In ziua aia a plouat si a stat pe langa balcon, asa ca am zis ca o fi socul termic, am dus-o la veterinar chiar daca isi revenise cat de cat. Si-a revenit si era activa, dar tot nu putea sa stea in apa si sa manance. A mai rezistat vreo 2 saptamani dupa care a revenit brusc intr-o stare proasta si era moale, nu putea sa se miste decat pe loc, si respira greu.
Treaba e ca a avut simptome asemanatoare cu raceala (din nou), carenta de vitamina A, nici nu m-am gandit la constipatie. La veterinar am facut tot tratament pentru raceala/carenta vitaina A/lipsa poftei de mancare.
Cam dupa o saptamana a murit.
De slabit a slabit de la aprox. 3,5 kg la aprox. 3,3 in 2 luni.
In aproape 14 de cand le-am luat nu au avut nici o problema.
 
Mesaje: 2
Membru din: 14 Sep 2013, 18:35
Localitate: Ploiesti

de iahim68 » 18 Sep 2013, 15:59

cute turtles scrie:Vezi sa nu fie constipata.
Una din broscutele mele Scripta Elegans de aproape 14 ani (crescute de cand erau mici, 1-2 luni) a murit la inceputul lunii de ocluziune intestinala.
Pe la inceputul lui iunie a racit, am mers la veterinar, dupa tratament s-a facut bine, nu mai starnuta, dar nu putea sa stea mult in apa si nu prea manca.
A stat mai mult pe afara si intr-o zi a inceput sa tresara chiar daca nu era nimeni pe langa ea. In ziua aia a plouat si a stat pe langa balcon, asa ca am zis ca o fi socul termic, am dus-o la veterinar chiar daca isi revenise cat de cat. Si-a revenit si era activa, dar tot nu putea sa stea in apa si sa manance. A mai rezistat vreo 2 saptamani dupa care a revenit brusc intr-o stare proasta si era moale, nu putea sa se miste decat pe loc, si respira greu.
Treaba e ca a avut simptome asemanatoare cu raceala (din nou), carenta de vitamina A, nici nu m-am gandit la constipatie. La veterinar am facut tot tratament pentru raceala/carenta vitaina A/lipsa poftei de mancare.
Cam dupa o saptamana a murit.
De slabit a slabit de la aprox. 3,5 kg la aprox. 3,3 in 2 luni.
In aproape 14 de cand le-am luat nu au avut nici o problema.


Imi pare rau...dupa 14 ani...este un timp in care te atasezi mult de ea...

Cum ti-ai dat seama pana la urma ca ,cauza a fost constipatia?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de cute turtles » 18 Sep 2013, 19:17

Necropsie efectuata de veterinar, desi nu prea as fi vrut, dar a recomandat ca sa o protejez pe cealalta, sa nu fie ceva de la apa etc.
 
Mesaje: 2
Membru din: 14 Sep 2013, 18:35
Localitate: Ploiesti

de Gradinaru Alin » 20 Sep 2013, 16:28

imi pare rau pe pentru testoasa ta!

a mea, din fericire astazi a mancat dupa cele aproape 2 sapt in care nici nu observa mancarea..... a mancat un mic shrimp, iar dupa ce am vazut ca vede hrana i-am pus la dezghetat un carasel de balta(de cand fusesem la pescuit, i-am curatat de organe si solzi si i-am pus special pentru testos) si intr-o ora jumatate a mancat fericit unul destul de maricel!

voi vedea cum se comporta zilele viitoare! la veterinar totusi nu am fost. constipata nu era, culmea nu a mancat nimic timp de vro 12 zile, si tot facea excremente! si nu , nu avea de unde manca, nu are nici-o sursa de hrana in acvaterariu, deci cred ca o facut o detoxifiere si a mancat plancton :lol: :mrgreen: ....
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de Gradinaru Alin » 20 Sep 2013, 16:31

imi pare rau pe pentru testoasa ta!

a mea, din fericire astazi a mancat dupa cele aproape 2 sapt in care nici nu observa mancarea..... a mancat un mic shrimp, iar dupa ce am vazut ca vede hrana i-am pus la dezghetat un carasel de balta(de cand fusesem la pescuit, i-am curatat de organe si solzi si i-am pus special pentru testos) si intr-o ora jumatate a mancat fericit unul destul de maricel!

voi vedea cum se comporta zilele viitoare! la veterinar totusi nu am fost. constipata nu era, culmea nu a mancat nimic timp de vro 12 zile, si tot facea excremente! si nu , nu avea de unde manca, nu are nici-o sursa de hrana in acvaterariu, deci cred ca o facut o detoxifiere si a mancat plancton :lol: :mrgreen: ....

P.S: ieri, am descoperit un lucru uimitor!!

Cand o pui in apa si agiti putin, se farama si se rupe in bucatele foarte mici, de reuseste sa iti umple toata suprafata apei cu bucatele de alea.... Cand m-am uitat mai atent , am vazut niste gandacei foarte mici pe apa.... De curiozitate am luat cu minciogul toti gandaceii si i-am pus in acvariul cu pesti.Ce credeti ca s-a intamplat cu ei...? Mda, asa-i au fost mancati instant!

Am luat frumos lupa, si cativa monstruleti din aia pe o foaie de hartie alba si acum sunt sigur: SUNT PURICI DE APA (dafnii) presati!

Nu va recomand sa mai achizitionati INIMA DE VITA DE LA FIRMA EXOTIC-K !!!Daca nu credeti, cumparati si voi si puneti o bucata de "inima de vita" intr-un pahar cu apa si uitati-va atent cu o lupa la ce gasiti....

http://www.smartbuy.ro/hrana-reptile/ex ... 18226.html acesta este produsul cu pricina....
Ultima oară modificat de Gradinaru Alin pe 20 Sep 2013, 16:45, modificat 1 dată în total.
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de Sheppard » 20 Sep 2013, 19:40

Daca reusesti sa faci o poza elocventa la produsul lor, le poti da un mail cu "laude" si lor, si la protectia consumatorului.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Al3xin0 » 20 Sep 2013, 20:32

Si broscuta mea mica nu mai mananca, iar broscoiul mare mananca mai putin.
2 testoase frumoase!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 23 Iun 2013, 16:20
Localitate: Deasupra ta , zburand cu viteza luminii!

de ela_crux » 20 Sep 2013, 22:00

Dragilor, Galusca a strambat rapid din nasul imparatesc cand am incercat sa ii dau sa manance "inima de vita" de la EXOTIC-K si de atunci nu am mai cumparat decat de la BioLio... Deci draga de ea probabil o fi stiut ca e ceva putred acolo.
Intre timp ambele testoase de la mine au intrat intr-un fel de semi-hibernare si dorm destul de mult, deci pe la mine mai deloc cu mancarea [dragele cred ca stiu ele ceva, avand in vedere ca noaptea sunt 6 grade celsius, adica al naibii de frig].
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de Gradinaru Alin » 02 Oct 2013, 16:12

Sheppard scrie:Daca reusesti sa faci o poza elocventa la produsul lor, le poti da un mail cu "laude" si lor, si la protectia consumatorului.


detaliile se observa clar cu ochiul liber, dar cea mai performanta camera digitala pe care o am nu poate poza decent un crevete RCS
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator