Broscuta de Florida - probleme la gat?

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Broscuta de Florida - probleme la gat?

de christina.keri » 03 Sep 2013, 09:32

De trei zile broscuta mea cu tample galbene scoate un zgomot ciudat asemeni unui pacanit. Vine de la gat.. se aude de cateva ori, dupa deschide gurita si tot asa.. ieri am dus-o la veterinar, acolo era doar asistenta si vorbind prin telefon cu medicul s-a hotarat sa ii faca 2 injectii insa astazi Leo este tot la fel.. A mancat aseara, ceea ce m-a bucurat mult. Nu am mai patit asa ceva si as vrea sa aflu ce are sa ii pot da un tratament corespunzator (tinand cont de cum am gasit cabinetul veterinar de acolo).
Trebuie sa mentionez ca Broscuta mea este micuta, am luat-o de doua luni din petshop.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 9
Membru din: 02 Sep 2013, 21:52
Localitate: Medias

de Sheppard » 03 Sep 2013, 12:15

Cabinete veterinare cu experienta cu testoase: http://www.testoase.com/topic8.html

Daca are o afectiune respiratorie are nevoie de injectii cu antibiotic si asta se face doar la un medic veterinar. Ti-a spus sa revii periodic pentru injectii? Cu ce i-a facut injectiile? Mai are si alte simptome: sta mult pe uscat, are secretii la nas/gura, inoata intr-o parte? Ce temperatura ai la apa? Ce conditii ai la ea? Eventual pune niste poze cu acvaterariul.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de christina.keri » 03 Sep 2013, 12:37

Eu locuiesc in Medias si aici sunt doua cabinete: Danvet (unde am fost ieri.. aici e si pet-shop-ul de unde l-am luat pe Leo) si Sanivet. Cred ca o sa merg si azi sa ii mai dea o injectie. Poate azi am noroc si il gasesc acolo chiar pe medic, nu asistenta. Ieri i-a dat doua injectii. Nu mi s-a explicat ce a fost prima, dar la a doua mi-a zis ca e glucoza. Mi-e si foarte frica sa o scot afara pe vremea asta pentru ca aici mi se pare ca e foarte frig. Conditiile pe care i le pot oferi eu acum sunt 25 de grade la apa, insulita si bec sun glo de 75w pe care il tin la 30 cm de insulita (deasupra). Alte simptome, isi tine uneori capul sub apa, aplecat, ceea ce nu a mai facut pana acum. Apa e curata, inlatur orice resturi vad. Ii pun doar apa plata.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 9
Membru din: 02 Sep 2013, 21:52
Localitate: Medias

de christina.keri » 03 Sep 2013, 21:45

I se umfla gatul, la fiecare pacanit tot cate putin, dupa care deschide gura... A mancat si in seara asta dar mi se rupe sufletul cand vad ca face asa :(
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 9
Membru din: 02 Sep 2013, 21:52
Localitate: Medias

de Sheppard » 04 Sep 2013, 23:33

Eu recomand sa o lasi intr-un recipient separat, doar cu o carpa pentru comfort si un vas de plastic, spre exemplu din acelea care se pun sub ghivece, in care sa pui apa si in care sa se poata hidrata/hrani. E semn bun ca mananca. Sa lasi deasupra recipientului si becul SunGlo si verifica daca pastreaza o temperatura de minim 26-28 de grade. Ideea e sa stea mai mult pe uscat in eprioada asta si la caldura. Poate are si o afectiune respiratorie si necesita antibiotic. Deocamdata, cat mai mananca, vezi daca se imbunatateste situatia in 2-3 zile doar cu conditiile mai sus mentionate.

Iti lipseste si un bec ReptileUVB100, extrem de important daca tii testoasa in casa, pentru ca imita lumina solara, spectrul de raze UV-B al soarelui de care au nevoie pentru digestie si metabolismul fosfo-calcic si implicit o buna dezvoltare, fara malformatii ale carapacei.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de christina.keri » 05 Sep 2013, 08:43

Am facut trei zile de antibiotic plus vitamine si glucoza. Pana la urma a vazut-o si medicul si mi-a zis ca nu e nimic grav si ca daca mananca inseamna ca e bine. Maine ne mutam in casa mai mare :D. Astazi iau acvariul, iar maine filtrul si incalzitorul. Mai ramane de vazut construirea unei insulite, pe care cred ca o sa o improvizez.
Ultima oară modificat de christina.keri pe 05 Sep 2013, 22:01, modificat 1 dată în total.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 9
Membru din: 02 Sep 2013, 21:52
Localitate: Medias

de christina.keri » 05 Sep 2013, 08:50

:)
Ultima oară modificat de christina.keri pe 06 Sep 2013, 09:57, modificat 1 dată în total.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 9
Membru din: 02 Sep 2013, 21:52
Localitate: Medias

de Sheppard » 05 Sep 2013, 21:24

La cabinetul veterinar i-a administrat antibioticul si glucoza, nu?

PS: E un buton "Edit" in dreapta sus in dreptul postarii pentru modificari ulterioare.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de christina.keri » 05 Sep 2013, 21:59

La cabinet, da. Azi am luat si noul acvariu si maine ma apuc de studiat forumul pentru confectionarea unei insulite si ceva decor. As mai avea o intrebare: Se poate sa fiu lasata la caminul de studenti in Cluj cu acvariul? S-a mai auzit de astfel de cazuri?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 9
Membru din: 02 Sep 2013, 21:52
Localitate: Medias


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori
cron