Tranchemys scripta scripta de aprox 1 luna...un sfat, plz!

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Tranchemys scripta scripta de aprox 1 luna...un sfat, plz!

de Raf » 30 Iun 2013, 11:04

Ceau
in urma cu aprox 3 saptamani am cuparat o broscuta pt. fiica mea.M-am documentat de pe forumul acesta si pot spune ca este excelent, chiar gasesti raspunsuri la aproape toate intrebarile, doar ca iti trebuie foarte mult timp si rabdare.Inclin sa cred ca deocamdata am prins de la voi ABC-ul cresterii broscutelor testoase de apa.Am totusi o intrebare, ma poate cineva indruma?
Acvaterariul fetitei mele este de dimensiuni mici 28cm L/22cm l/21cm h.Cam cat timp pot tine broscuta in el?Un an , doi?Mentionez ca acvaterariul este dotat cu tot ceea ce-i este necesar broscutei si asta doar datorita voua celor care moderati si ati scris pe acest forum! Multumesc si sa va fie broscutele sanatoase!!!
Povestea a inceput in 09.06.2013 cand am cumparat-o pe Oaky (trachemis scripta scripta) pentru fetita mea Andreea.Mai avem 2 cinteze australiene (Boca si Junior) si o catelusa bichon a poil frise (Tesi)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 27 Iun 2013, 12:53
Localitate: Timisoara

de Sheppard » 30 Iun 2013, 14:09

Cred ca mai mult de 1 an nu va putea ramane in acel recipient. O sa constatati ca testoasa va creste foarte repede in primii 2-3 ani daca primeste hrana corespunzatoare si are tot ce ii trebuie. Spre exemplu, un pui de-al meu de Trachemys scripta elegans, de la momentul iesirii din ou pana la aproximativ 8-9 luni avea deja 6 cm la carapace.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Raf » 01 Iul 2013, 15:15

Multumesc!
Povestea a inceput in 09.06.2013 cand am cumparat-o pe Oaky (trachemis scripta scripta) pentru fetita mea Andreea.Mai avem 2 cinteze australiene (Boca si Junior) si o catelusa bichon a poil frise (Tesi)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 27 Iun 2013, 12:53
Localitate: Timisoara


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
cron