Povestea lui Oachi si Oac

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

de Sheppard » 29 Aug 2013, 19:14

Conjunctivita apare fie de la clorul din apa, fie de la eventualele contaminari ale apa cu clamidii spre exemplu. Nu ai ce face in cazurile astea, decat sa tratezi. Oricum se intampla destul de rar. Mai des apare la testoasele mici in primii 2 ani cand sunt sensibile. Dupa aceea nu prea o sa mai vezi asa ceva. Reptilele au un sistem imun destul de eficient, doar sa il maturizeze.

E buna si kanamicina si tobramicina. Daca ai inceput cu kanamicina continua cu asta vreo 5 zile si daca nu apar schimbari va trebui revizuit tratamentul. Vizita la veterinar e indicata cat mai repede in orice afectiune.

Dupa ce o ungi pe ochi (incearca sa faci in asa fel incat sa ii patrunda cat mai mult in ochi; trebuie putina rabdare ca nu o sa stea), las-o pe uscat cateva ore sa isi faca efectul. Dupa aceea o poti baga in apa. Becul cu UVB e foarte important aici sau expunerea directa la soare - ajuta mult la vindecare. Repeta asta daca poti de vreo 3-4 ori pe zi, la intervale de 6-8 ore pentru eficienta sporita. Merita sa o pui cateva secunde sub jetul de la robinet cu ochiul (grija sa nu fie totusi prea puternic jetul, cu prea amre presiune) inainte sa aplici o noua doza, ca sa cureti eventualele membrane, resturi si mizerii.

Pune si niste poze clare cu ochii daca poti.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de iahim68 » 29 Aug 2013, 19:42

Multumesc pentru raspuns,Sheppard.

Daca o spal cu apa de la robinet nu o expun la clor?Ma gandeam sa ii spal ochii cu o seringa cu ser fiziologic sau cu apa plata,se poate?

Tobramicina stiu ca acopera si spectrul de germeni rezistenti la kanamicina.In plus are si dexamethazona(puternic antiinflamator).Ce ii administrez,picaturi sau unguent?

Eu am aplicat unguentul pe pleoape,pe ochi,propriu-zis(pe cornee) nu reusesc,inchide ochii...Deci,trebuie aplicat direct pe ochi sau pe pleoape?

Nu stiu la ce veterinar sa ma duc...Mai bine o tratez eu...Mi-e teama ca ma duc si nu ma ajuta,nu am timp sa alerg din cabinet in cabinet...

Sincer,i-as face si injectii daca ar trebui,am vazut cum se administreaza si nu imi este teama ca as rani-o...

Dar nu cunosc gramajul pe kg corp(de ex la gentamicina).Se stie gramajul la copii si adulti,dar cum naiba sa calculezi la o broscuta de 35 de grame?

Noaptea ce sa fac,sa o las in acvariu sau sa o izolez intr-o cutie ?( am amenajat o cutie de plastic,deasupra insulei,care seamana foarte mult cu insula)...Din ce am citit aici pe forum,am inteles ca trebuie sa stea mai mult pe uscat...Cat in apa,cate ore pe uscat?

Sper sa nu o pierd...Sper din tot sufletul sa fie bine...
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de iahim68 » 29 Aug 2013, 19:46

Tot din conjunctivita a murit si cealalalta broscuta...Dar am observat deja cand nu se putea face nimic...

Fotografii cu ochii nu pot sa fac,dar o sa incerc.Nu am un aparat foto care sa fixeze un detaliu...

Cate zile trebuie sa o tratez?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de iahim68 » 29 Aug 2013, 20:30

Este logic:orice unguent/solutie oftalmica se aplica in sacul conjunctival si nu pe fata externa a pleoapei!Inseamna ca nu am facut nimic pana acum...Eu am uns-o pe fata externa a pleoapelor...fara sa patrunda nimic in ochi.

Am cumparat Tobradex si solutie si unguent.Unguentul este mai greu de aplicat ,am optat pentru picaturi:le administrez mai usor si fara sa o traumatizez.I-am pus deja cate o picatura in fiecare ochi.

Cred ca multi care au broscute nu cunosc acest amanunt,ca trebuie aplicat medicamentul in ochi si nu pe ochi.Poate ar trebui mentionat la tratamentul conjunctivitei...
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de Sheppard » 30 Aug 2013, 10:34

Da, de aceea zicea ca in ochi. Am mai observat si eu ca lumea nu mai citeste prospectul. In fine, e ok si cu picaturi. Las-o macar 2 ore dupa ce ai aplicat picaturile pe uscat. In functie de evolutie o lasi mai mult sau mai putin pe uscat. Seara o poti lasa in apa.

Nu recomand serul fiziologic pentru curatat ochii. In primul rand serul fiziologic, este "fiziologic" doar pentru om (are presiunea osmotica pentru om), deci la testoasa poate face mai mult rau. Apa plata e ok.

Pentru o simpla conjunctivita nu e nevoie de injectii. Dar cand va fi nevoie de ele, doar un medic veterinar cunoaste dozele.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de iahim68 » 30 Aug 2013, 15:12

Bun,fara ser fiziologic.Cu picaturile problema este ca nu prea se preling in ochi si se scurg repede pe langa...Eu am folosit o picatura de Tobradex si cu rol de a-i "limpezi"ochii,apoi am reusit sa aplic putin unguent si in ochi.

Azi noapte am imobilizat-o pe insula, din noaptea asta o las in apa.
Dimineata i-am aplicat unguentul si i-am spus copilului sa o lase in apa pe la ora 11.La pranz,am repetat aplicarea si o las pe uscat iar vreo 2 -3 ore sub becul repti-glo.La o jumatate de ora,dupa antibiotic,i-am pus si cate o picatura de vita-plus.

Este foarte speriata,mananca, dar nu ca inainte...Am observat ca face mofturi la gamarus,pestii liofilizati nu-i prea plac .Este "fan"inima de vita!

Din pacate,nu gasesc inima de vita liofilizata nici in pet-shop nici in supermarketuri care au raioane de profil.Nu inteleg de ce,probabil este pe gustul broscutelor.Ma intreb daca as putea sa comand de pe internet...

Ochii si privirea sunt limpezi numai pleoapele sunt inflamate si au un aspect mat...Pe uscat sta cu ochii deschisi( stiu ca cealalalta tinea tot timpul pleoapele lipite de ochi).Sper sa fie bine...

Multumesc pentru tot!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de iahim68 » 01 Sep 2013, 10:06

A venit toamna!

Imagine
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de iahim68 » 01 Sep 2013, 10:16

Astazi am scos-o pe Oak la o baie de soare pe pervaz...Mi-a fost teama de curentii de aer pentru ca adia usor vantul...dar este o zi de toamna calda iar soarele era perfect!

De cand o ung la ochi si o las izolata sub becul reptiglo vreo 2 ore,nu mai mananca...Nu inteleg,ori este stresata(fuge dimineata cand ma vede si incearca cu disperare sa se ascunda) sau este urmarea tratamentului...

Pleoapele arata mai bine,nu mai sunt mate dar parca tot mai sunt putin inflamate...Nu stiu ce sa fac,sa opresc tratamentul ca sa nu o mai stresez sau sa il continui inca 2-3 zile...?

Nu vrea sa manance nici in acvariu,iar daca ii dau in alt vas se agita si incearca sa se elibereze si ignora cu totul mancarea!

In apa inoata si este activa,se freaca mult mai putin la ochi si sta tot mai putin cu ochii inchisi...

In schimb,cand ma vede fuge repede sub insula si sta nemiscata...Ma intreb daca o sa mai urce un timp pe insula...
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de Sheppard » 01 Sep 2013, 10:17

Deci e mai bine. A venit pe naiba, din punct de vedere astronomic mai sunt 21 de zile de vara. Nu speriati testoasele inutil :lol:
Ultima oară modificat de Sheppard pe 01 Sep 2013, 10:24, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de iahim68 » 01 Sep 2013, 10:19

Vreau sa explorez un pic....!

Imagine
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de iahim68 » 01 Sep 2013, 10:22

Sheppard,este mai bine cu ochii,dar cum scriam mai sus nu mai mananca...Ce parere ai?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de iahim68 » 01 Sep 2013, 10:30

Da ,va fi cald si in septembrie,inca o luna de "vara"pentru testoase!

Dar fi-miu incepe scoala peste 2 saptamani,ma intreb daca o sa mai am timp sa "butonez" pe aici...
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de Sheppard » 01 Sep 2013, 13:08

Ai incercat si cu sprot, carne de vita, creveti decorticati si rame? Sunt mai atragatoare pentru ele, mai ales din cauza mirosului, miscarilor, si a gustului mult mai accentuat decat la uscaciunile din pet-shop.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ela_crux » 01 Sep 2013, 17:53

Si gagicile mele fac tot la fel, m ofturi peste mofturi la mancare: din sprot musca de cateva ori dar nici una din ele nu termina un peste,inima de vita mananca totusi cateva cubulete dar fata de alta data,mult mai putin. Azi le-am luat conserva cu greieri de la ExxoTerra... ce credeti, au mancat? Ei,as! Ba chiar au fugit de ei! Cozile lor fitoase!
Iahim,daca vrei si mai gasesc cand ajung la piata,pot sa iti iau eu o cutie mare cu inima de vita 825ml / 50gr = 40lei + posta..
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de iahim68 » 03 Sep 2013, 21:00

Ela_Crux,iti multumesc!Intr-un final am gasit intr-un pet-shop mai mic si am cumparat.

Din pacate,am probleme cu Oak.De doua zile nu mai mananca nimic...

Sheppard,astazi i-am cumparat din Real si creveti decorticati si hamzii proaspete si sprot congelat(proaspat nu am gasit).

De inima de vita nu se mai atinge...Duminica i-am dat piept de pui crud si a mancat...Luni,nu a mai vrut...a ciugulit cativa gamarus...

Astazi,nu a mancat nimic pana pe la 2 cand am venit de la servici...
I-am dat inima de vita,vax! Gamarus,nimic...Cand m-am intors din oras i-am dat cateva bucatele de creveti decorticati,a luat o bucatica ...apoi i-am dat hamsie ,la fel...sprot-ul i-a trezit mai mult interesul dar nu a luat decat o bucatica...

Nu stiu ce are...De cand ii fac tratamentul pentru conjunctivita nu mai mananca...

Apa are 24-25 de grade,nu am incalzitor.Cum as putea ridica temperatura apei?Pot sa incalzesc apa
fara sa o fierb si sa o torn peste apa mai rece din acvaterariu?

Apoi,sta foarte mult timp pe fundul apei si este foarte inactiva...

Cu ochii este mai bine,ma gandeam sa ii opresc tratamentul.Posibil sa fie antibioticul cauza lipsei apetitului ?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori