Povestea lui Oachi si Oac

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

de iahim68 » 28 Iun 2013, 22:30

Multumesc,m-am uitat pe site si pe produsele lor.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de iahim68 » 30 Iun 2013, 08:30

Astazi am pierdut-o pe Oachi.A murit. :cry: Avea 6 luni de cand am cumparat-o cand era pui.

Copilul zice ca nu mai misca fiindca ii este frig :cry:

Deja am comandat un bec reptiglo 5.0 pe net.Nu mai conteaza cat costa.Macar pe Oac sa o ingrijesc cum trebuie.Urmatorul pas,schimb acvariul si cumpar un filtru.

Totul este un risc.Am observat ca cu cat broscutele sunt mai mici cu atat riscul de a se imbolnavi este mai mare.Daca ar fi sa o iau de la capat ,nu as mai achizitiona pui,ci una mai mare,sa aiba macar 2 ani.

Intrebarea este daca nu cumva s-a infectat si cealalta de la ea.Pe Oachi am izolat-o de Oac pe data de 20 iunie cand nu a vrut sa mai manance.Este posibil sa se fi contaminat si Oac?Sau este doar o scadere de imunitate ce i-a provocat imbolnavirea?

Pot folosi apa plata ?Trebuie lasata si apa plata la decantat?

Pot pune 1-2 picaturi de REPTO SAFE in apa ,de cate ori o schimb?Practic este o filtrare chimica cu aceasta solutie,nu?Nu afecteaza broscuta?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de iahim68 » 30 Iun 2013, 09:34

Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de Sheppard » 30 Iun 2013, 10:15

Eu personal nu as pune nici un fel de solutie in apa - cu cat e mai natural, cu atat mai bine. Apa plata e ok.

Filtrul presupun ca e in regula, desi nu scrie acolo ce medii de filtrare are. Sa iei unul care are si un compartiment cu carbune activ. Am impresia ca datorita formei aceleia o sa coste ceva mai mult decat un filtru obisnuit.

Prioritar este si un incalzitor in apa care sa mentina o temperatura de 24-27 de grade pe timp de zi; noaptea se stinge pentru a permite fluctuatii de temperatura, exact ca afara.

Daca testoasa cealalta nu prezinta si ea simptome, nu cred ca e vreo problema; intradevar testoasele mici sunt foarte sensibile.

Daca schimbi acvariul cu ceva care poate fi deplasat, s-ar putea scoate testoasa si afara la bai de soare - o sa ii prinda bine.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de iahim68 » 12 Iul 2013, 14:35

Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de iahim68 » 12 Iul 2013, 14:39

Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de iahim68 » 12 Iul 2013, 14:42

Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de iahim68 » 12 Iul 2013, 15:02

Pentru ca este un pui TSS,am ales un acvariu de plastic ( practic,am "transformat" o cusca de rozatoare).Multumesc, Sheppard, pentru recomandare!

Fata de cel precedent,are o suprafata mult mai mare(45/28 cm),coloana de apa atinge 8-9 cm.Am cumparat o planta Anubias pe care ii place sa se agate si una artificiala .Am avut grija sa fie acoperita complet de apa,insa nu am putut sa o pun cu tot cu paharul cu nisip pentru ca se inalta foarte mut si iesea din apa.I-am fixat radacina cu pietre.

Am eliminat pietrisul colorat si am pus cateva pietre de rau.Am pastrat platforma de la celalalt acvariu pe suport de insula.

Am achizitionat si un bec REPTI GLO 5.0,l-am pus la o veioza,am inaltat-o cu carti ca sa bata becul la 30-40 cm.

Am inceput sa-i dau cubulete taiate marunt de inima de vita liofilizate(Are 7-8 luni,sper ca pot sa-i dau,nu?)

De 2 saptamani manca foarte mult,acum i-a mai scazut pofta de mancare...

Problema este ca...a inceput sa-mi placa ce fac! :lol: Sper sa-i transmit darul si lui fi-miu si sa se ocupe si el cu drag de ea,pentru ca acvaristica chiar este frumoasa, dar presupune efort ,imaginatie si responsabilitate!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de iahim68 » 12 Iul 2013, 15:04

:D
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de iahim68 » 12 Iul 2013, 15:15

Acvariul vechi il folosesc pentru "mese".Dimineata bate soarele in geam de la 7 la ora 12.Deschid geamul,inchid plasa de tantari si pun acvariul pe pervaz.Astfel,dimineata in timp ce mananca face si o baie de soare!Daca pot,o supraveghez si o las mai mult timp la soare!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de Sheppard » 12 Iul 2013, 23:07

Bun asa. Poti adauga plante plutitoare sau cele care pot eisi si afara din apa, gen Echinodorus. Becul Reptiglo merita apropiat sub 30cm ca sa fie eficient. In descriere scrie ca e eficient PANA in 30cm.

Insula sa fie complet uscata - nu imi dau seama daca asa e in poze.

Mai lipseste un incalzitor (nu e chiar asa graba cu el pe timp de vara; recomand de la Eheim Jager) si un filtru sa nu miroasa apa urat si sa nu fie schimbata prea des.

Tine-ne la curent cu ce mai modifici.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de iahim68 » 13 Iul 2013, 09:28

Bun,am coborat becul sub 30 cm.Este mai bine si pentru aranjament.Insula este tot timpul uscata,nivelul apei este la 1-2 cm sub insula(ii place sa scoata capul din apa sub insula).

Deocamdata nu vrea sa urce pe insula.Aseara am pus langa becul reptiglo si o veioza cu bec normal ca sa incalzeasca insula.A urcat,in sfarsit ,pe rampa si a stat pe insula pret de 1- 2 minute.Parca nu se simte in siguranta pe insula....

De cand am schimbat acvariul,noaptea nu mai doarme pe insula(ca in acvariul vechi) ci numai in apa.Se agata sau pluteste pe o frunza de anubias si doarme pe ea.Am luat-o si am pus-o pe insula dar coboara imediat in apa...Cat timp trebuie sa stea in apa si cat,in medie,pe uscat?

La ora asta este pe pervaz la baia de soare! :D

I-am masurat carapacea.Are 4 cm.Nu stiu exact ce varsta are,dar de cand o avem au trecut 7 luni.Probabil are in jur de 9-10 luni,nu-i asa?Nu a crescut foarte mult...

Am citit ca pot exista specii modificate genetic,este adevarat?Si,in acest caz,nu ating dimensiunile unui adult la maturitate.De unde stim daca intarzierea cresterii se datoreaza conditiilor de crestere sau de modul in care a fost reprodusa?

Ei,sa speram ca ii va fi bine...

Multumesc,inca o data,Sheppard!Numai bine si voua!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de Sheppard » 13 Iul 2013, 11:32

4cm in 7 luni e excelent avand in vedere ca e testoasa. Pe mine ma surprinde cat de repede cresc Trachemys in comparatie cu alte specii, gen Emys, care ating acceleasi dimensiuni in aceleasi conditii in timp aproape dublu sau chiar mai mult.

Trachemys prefera sa stea majoritatea timpului in apa. Dar daca ii mai lasi becul acela pentru incalzit, va sta sub el sau cand o mai scoti la soare la fel.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ela_crux » 15 Iul 2013, 14:24

Iahim, imi pare rau pentru Oachi :( Cat despre Oac, cred ca s-ar bucura sa ii aduci niste lintita din lacul Parcului Romanescu :) Eu am adunat pentru gagicile mele atunci cand am avut drum prin Craiova in iunie. Si am vazut si foarte multe rude de ale lor acolo, atat Emys cat si TSx, cele mai multe in zona cu lebede, la intrarea in parc.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de iahim68 » 16 Iul 2013, 20:29

Ela _crux,nu m-am gandit la asta...Multumesc pentru idee...Nu am studiat lacul de la intrarea in parc,desi intotdeauna admiram lebedele!

In seara asta am observat niste zone rozacee pe plastron la nivelul membrelor...Sa fie sangerari?Am scos-o din apa zilele trecute sa ii masor carapacea,am pus-o pe o bucata de hartie,a inceput sa se sperie si ca s-o imobilizez am tinut-o cu policele dar,eu zic,ca nu am apasat pe ea...

Doamne,ce sensibili sunt puii!

Ea este la fel de vioaie,sper sa nu fie ceva grav...Dar, in urma cu cateva zile,plastronul ei era galben-galben.

Poate sunt exagerata..Dar nu vreau sa o pierd si pe ea!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori