Povestea lui Oachi si Oac

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

de Sheppard » 19 Aug 2013, 23:01

Pai nu ai gresit. Nu sunt alte simptome, sa inoate inclinata intr-o parte, sa respire pe gura sau sa aiba mucozitati la nas/gura? Ma indoiesc ca i-ai dat ceva peste stricat sau contaminat. Nu mai stiu daca are bec UVB si bec pentru incalzit; daca e ceva in neregula ajuta mult la vindecare.

Peste poti sa ii dai oricand. In afara de hrana vie, are cea mai mare valoare biologica pentru testoasa.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de iahim68 » 20 Aug 2013, 21:35

Sheppard,stiu ca ai experienta multa in ingrijirea broscutelor...dar feeling-ul meu imi spune ca este una din cauze: pestele sau curatarea filtrului.Pestele nu a fost stricat dar posibil sa fi fost contaminat sau in supermarket sa fi fost inghetat/dezghetat.Sau sistemul ei digestiv nu este suficient maturat pentru digestia pestelui.Sau a fost foarte lacoma,maca foarte mult...

Astazi nu a mancat NIMIC.Ea,care ma musca si de deget cand ii intindeam mancarea...Sta TOT TIMPUL sub apa,se misca foarte putin,nu iese deloc pe insula...nu o recunosc...Este clar ca are o suferinta...

Nu mai elimina scaune moi...in schimb,cand o pun in vasul in care ii dau sa manance,observ niste firicele subtiri si lungi,adunate ca un ghem de ata albicioase...nu stiu ce sunt...Practic nu mai are scaun pentru ca nu mai mananca...

Coltul cu acvaterariul este ca un colt de relaxare...nu credeam sa-mi placa sa ingrijesc o broscuta...De cate ori privesc spre el simt ca ma relaxez...Sunt asa de trista...Sunt adult in toata firea si parca ma comport ca un copil!

Mi-am propus sa o aduc la maturitate.Ca si oameni,orice animal se poate imbolnavi.Este normal sa racim,sa ne deranjam la stomac,sa avem probleme cu vederea...dar pentru noi exista leac.Pentru o broscuta,daca nu ai un veterinar experimentat,riscul sa o pierzi este mare.

Nu stiu ce sa fac...Sa mai astept sau sa o duc din nou la veterinar.Si nici nu stiu ce experienta are veterinarul la care am fost.Pot sa-i iau pe toti la rand,nu stii care se pricepe sau nu...Apoi,orice deparazitare ,eu stiu ca este toxica pentru organism...

Cat timp poate sta nemancata?Miscarile ei in apa imi spun ca este slabita...Broscutele se deshidrateaza prin diaree?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de iahim68 » 20 Aug 2013, 21:50

Imi vine sa rad acum...Daca am timp de compasiune pentru o brosccuta inseamna ca nu am probleme,nu?Cei din jur plang pentru regele Cioaba...Ce ar trebui sa spun?Ca toata viata sa am numai probleme de genul asta!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de Sheppard » 20 Aug 2013, 21:52

Ca la orice fiinta, prin diaree se pot crea dezechilibre hidro-electrolitice, numai ca la testoase e mai greu sa restabilesti un echilibru, in principial pentru ca exista putini compusi speciali pentru ele si si mai putini medici care cunosc dozele.

Cu becul UVB/baile de soare si becul pentru incalzit cum e? Care e temperatura apei. Ajuta in perioada asta sa ii fie mai cald (apa pe la 27 de grade) si sa lasi mai mult timp becurile aprinse.

Nu e niciodata prea devreme sa manance peste, deci asta nu e problema. Ia o lupa daca ai prin preajma si vezi daca are mucozitati in nari. Firicelele alea subtiri nu sunt cumva piele care se descuameaza sau mizerie din acvariu?

Daca zici ca a devenit inactiva merita inca un consult veterinar.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de iahim68 » 20 Aug 2013, 21:54

De aceea i-am propus copilului un acvariu versus acvaterariului:daca se intampla ceva cu broscuta acvariul ramane GOL..privesti la el si este imposibil sa nu te afecteze.Daca ai un acvariu cu pesti,si atunci poti pierde cativa pesti...dar acvariul nu ramane gol,si simti ca poti merge mai departe...
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de iahim68 » 20 Aug 2013, 22:02

Becurile au stat toata ziua aprinse...Dar bat cam la peste 30 de cm de suprafata apei.Pe insula,nici nu este vorba sa stea!Am izolat-o intr-un recipient mic de plastic si am pus-o la caldura sub bec.Dar se agita si vrea in apa.Am considerat ca consuma prea multa energie si am lasat-o in apa pana la urma.

O sa ma uit cu lupa in nari...Nu stiu daca sunt mucozitai,alea sunt mai filante...astea sunt luuungi,luuungi,peste 1-2 cm si facute ghem...habar n-am ce sunt...

La apa nu am termostat,este vara si nu am mai cumparat...Dar apa este calduta...

In plus,sta foarte mult sub insula,unde nici nu ajunge lumina...am mai atins-o sa se miste ,dar tot acolo revine...
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de iahim68 » 20 Aug 2013, 22:14

Nu, nu este piele care se descuameaza,nici mizerie din acvariu...O pun de obicei in apa curata...Si deodata apar acele firicele...Sa fie o forma de urina mai concentrata?Posibil sa fie si mucozitati,dar eu nu le recunosc...

Maine ma intorc la veterinar...Si incerc sa duc si o mostra din apa...

Multumesc!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de iahim68 » 20 Aug 2013, 22:18

Este posibil sa fie racita iar scaunele moi si lipsa apetitului sa fie urmarea racelii?...De obicei aerisesc mult,am ferit-o cat am putut de curenti de aer!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de Sheppard » 20 Aug 2013, 23:22

Se poate sa fie racita. Daca poti, pune o poza cu chestiile alea albe. Baga si un termometru in apa sa vezi cat indica.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de iahim68 » 21 Aug 2013, 06:46

Neata! Am masurat temperatura apei :are 29 de grade.O sa incerc sa incarc o fotografie mai tarziu.

Nu stiu ce are,stiu doar ca a inceput cu scaune moi, apoi lipsa apetitului...si mucozitaile...asa o sa spun la veterinar,ca sa nu mai sugerez eu vreo afectiune...

Oricum,este pui,sub un an...dupa ce ca cei mai multi nu au experienta in testoase ,este si foarte greu de tratat...Nu stiu...Incerc cat pot sa o salvez...
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de iahim68 » 21 Aug 2013, 22:11

Astazi a inceput sa "ciugulesca"...2-3 gamarus iar spre seara o jumatate de cubulet de inima de vita...Seara a urcat pe insula si a stat aproape o ora...

Nu am reusit sa mai surprind firicele alea in apa...

O mai urmaresc si maine,se pare sa-si revina usor-usor...
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de iahim68 » 22 Aug 2013, 19:04

Oac este pe cale buna...A inceput sa isi revina...Daca ma gandesc bine,de zile bune statea agatata de anubias, nu mai era activa,dar nu mi-am dat seama ca ar avea o problema,pentru ca manca.Nu am mai vazut nici firicelele albe .Sheppard,cred ca ai avut dreptate,cred ca erau secretii din nas...A inceput sa i se regleze si scaunele.Astazi a mancat si dimineata si seara,mai putin,dar este mai bine...
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de Sheppard » 22 Aug 2013, 20:13

E bine atunci. Stai cu ochii pe ea in caz ca mai apar modificari.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de iahim68 » 28 Aug 2013, 21:36

Numai probleme...De doua zile am observat ca Oak are pleoapele inflamate.La inceput mi-am spus ca mi s-a parut,dar analizandu-i ochisorii cu atentie am observat ca ,in special cand este in apa,pleoapa dreapta acopera ochiul frecvent si o deschide cu dificultate,de unde impresia ca clipeste inegal...

Prin conjuctivita am pierdut si cealalta broscuta...

Ce shimbari am facut in ultimele zile: inainte,inlocuiam apa evaporata cu apa plata.Incet,incet ,am completat nivelul de apa cu apa de la robinet,bineinteles "statuta"de cateva zile...Temperatura apei este 26-27 de grade( nu o pot urca,nu am termostat)

Imediat am uns-o cu unguent cu kanamicina(pe tub scrie kanamicina sulfat 1 la suta) si i-am picurat pe ochi 1-2 picaturi de vita-plus.Am repetat asta de 2 ori pezi(.Cineva,are are o broscuta testoasa mi-a spus ca a folosit si TOBRADEX picaturi oftalmice.Este corect?)

Acum,dupa ce o ung nu ar trebui sa stea pe uscat ceva timp?

Am pus-o intr-un vas separat dar se agita foarte tare,si l-am pus sub becuri...

Apoi,o mai las sa doarma in acvariu sau o pun intr-un alt recipient fara apa?Noaptea doarme numai in apa,iar apa ii accentueaza inflamatia...

Sa merg urgent la veterinar sau sa mai astept?

Nu inteleg care poate fi cauza...Pentru ca as vrea sa o elimin...

Sunt ingrijorata...nici scaunele nu s-au reglat foarte bine...

Sheepard,daca citesti mesajul,imi poti da un sfat?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de iahim68 » 28 Aug 2013, 21:47

Ma gandesc ca poate iar am expus-o la curenti de aer...sau faptul ca i-am schimbat "calitatea"apei?In acvariu,in ultima perioada gasesc resturi de excremente(desi filtrul merge cu presiune mare).Inainte culegeam excrementele cu o sita din apa pentru ca nu se desfaceau in apa.
Deja devine obositor...Apar prea multe probleme...

Ce as putea sa mai fac?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori