Povestea lui Oachi si Oac

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

de iahim68 » 19 Iul 2013, 22:39

Sunt multumita de noul filtru TETRA TECH EX 400.A durat foarte mult amorsarea pompei,pana la urma am reusit,sotul a preluat misiunea! :lol:

Este cam voluminos,ocupa cam mult spatiu,dar i-am gasit un loc potrivit,incat sa nu fie in spatiul de joaca al copilului si sa nu ia furtunurile in picioare.

Este foarte silentios,numai cadera usoara a apei se aude...

Intrebarea este,trebuie sa mearga non-sop?Noaptea il pot opri?

La ce interval de timp trebuie spalat filtrul,tinand cont ca volumul de apa este de 10-11 litri si broscuta este pui?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de Sheppard » 20 Iul 2013, 00:04

Ideal este sa nu il opresti deloc, altfel dai peste cap dezvoltarea bacteriilor comensale si implicit strici filtrarea biologica, deci va scadea si eficienta filtrului.

Amorsarea imi da si mie dureri de mana de fiecare data, dar dinf ericire nu trebuie sa o fac prea des. Sfat: merge parca mai usor daca umpli inainte filtrul cu apa.

Filtrul il speli cand vezi ca se reduce debitul, cand vezi ca nu mai iese apa asa cum e normal si diminueaza jetul, cand scade eficienta si incepe sa se "imputa" apa. In rest, il lasi in pace. La volumul tau de apa sta mult si bine asa.

Pentru incarcat poze, eu prefer tinypic.com si copiez linkul de forma [img]link[/img]
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de iahim68 » 22 Iul 2013, 13:19

Dupa 4 zile cu filtru apa este tot curata...In lumina becului,totusi,plutesc in apa mici flocoane...Pe fundul bazinului se simte putina "mazga"la pipait.Dar nu mai este tulbure cum era inainte cand trebuia sa o schimb!

Am mai adaugat un anubius,iar pe anubiusul vechi au aparut atat pe tulpini cat si pe marginile frunzelor mci firicele albicioase...Sunt oare bacterii comensuale?

In rest,s-a adaptat usor cu noul mediu,dar face mofturi la mancare...

Pot peria fundul bazinului cu o periuta?

De obicei ii dau separat,in alt vas,sa manance.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de iahim68 » 11 Aug 2013, 16:45

Dupa aproape o luna de cand am achizitionat filtrul,am schimbat apa o singura data.Era usor tulbure,iar filtrul nu reusea sa o limpezeasca.

Oac creste frumos:la 8 luni(nu stiu cate luni avea in momentul cand am luat-o,dar cred ca carapacea nu masura mai mult de 2-2,5 cm) cat are in prezent, carapacea masoara 5 cm in lungime.

A crescut foarte mult in ultimele doua luni...S-a adaptat foarte bine in noul acvariu,are pofta de mancare si s-a obisnuit cu noi.

Sper din tot sufletul sa fie sanatoasa si sa ajunga la maturitate!
Imagine
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de iahim68 » 11 Aug 2013, 17:00

Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de iahim68 » 11 Aug 2013, 17:17

Imagine
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de iahim68 » 11 Aug 2013, 17:24

Imagine

Este mica pentru varsta ei?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de iahim68 » 17 Aug 2013, 14:41

Astazi a trebuit sa spal filtrul.Bun.Desi am citit despre mediile filtrante si rolul lor,a trebuit sa spal toate mediile filtrante cu apa de la robinet.

De dimineata,tot acvariul era impanzit cu fecale.Fi-miu s-a trezit tarziu,ei i-a fost foame ,a rupt iar anubiasul si toate excrementele erau imprastiate in apa.Am decis sa elimin cu o pompa manuala o parte din apa de pe fundul acvariului ca sa elimin mizeriile.Insa,la un moment dat,a scazut prea mult coloana de apa si s-a blocat filtrul...

Spalarea filtrului este o intreaga peripetie..si nu este usor...Cel mai greu a fost sa spal furtunurile pe care erau depuse depozitele galben-maronii si tot felul de flocoane plutitoare.Cu ajutorul unei iglite/sarme lungi,la capatul careia am pus servetele umede,am reusit intr-un final.Noroc ca s-a implicat si sotul.

Apoi am umplut filtrul cu apa de robinet si l-am lasat sa mearga un timp(cand cred ca am stricat toata filtrarea biologica!)

Apoi am scos toata apa din filtru si l-am umplut cu apa plata(nu am avut apa la decantat) ca sa-l amorsez.

Si daca tot m-am apucat,am spalat si acvariul si uite asa am facut curat.

Dar am procedat corect?

Cum se spala corect filtrul extern?

Daca apa in acvariu este curata ,nu miroase dar furtunurile sunt pline de mizerie,se spala filtrul sau nu?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de iahim68 » 17 Aug 2013, 14:44

In rest , a crescut frumos,a luat un cm in ultima luna! :lol:
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de Sheppard » 17 Aug 2013, 16:21

Filtrul se spala doar cand scade debitul la apa care iese din el. Uneori se infunda doar furtunurile si atunci trebuie doar acestea curatate. Daca furtunul e doar murdar, colonizat cu alge/bacterii, dar nu afecteaza debitul filtrului, atunci le poti lasa in pace.

Mediile de filtrare si clatesc in apa veche, chiar daca e murdara. Ideea e sa dai jos de pe ele mizeriile mari, nu sa fie impecabil. Spaland mediile in apa veche, nu distrugi coloniile de bacterii.

Acum va trebui sa astepti din nou o perioada pana se refac bacteriile si devine din nou eficienta filtrarea.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de iahim68 » 19 Aug 2013, 16:30

Multumesc,Shepard...

Am o alta problema...

De cand i-am schimbat apa nu mai gaseam excrementele in apa...Initial,am crezut ca le-a mancat,dar nu are acest obicei.Apoi am crezut ca este constipata.

Azi i-am dat peste(sprot),l-am decongelat ca de obicei,si a mancat cu pofta.In timp ce manca am observat ca are scaune moi.Probabil, excrementele erau luate de curentii de apa formati de caderea apei prin filtrare...

Mai tarziu am scos-o din acvariu...Se streseaza rau cand o scot si o tin in mana ...A scapat un scaun lichid.Practic,cat 1-2 picaturi de apa,dar de culoare maronie.

Este clar ca are diaree.Sa fie de vina spalarea filtrului cu schimbarea apei?

Am mai spus,nu am veterinar specializat in oras.Ce pot face?

Pot sa-i dau de mancare intr-un bol in care in loc de apa sa pun ceai de musetel?

Sunt obligata sa o tratez eu,asa cum stiu,asa cum ma informez...

Imi este teama ca se va agrava ....

Sheepard,te rog,imi poti da un sfat?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de iahim68 » 19 Aug 2013, 17:41

Citeam undeva pe site ca exista riscul contactarii unei salmoneloze in cazul hranirii cu carne cruda de peste.Sa fie oare cauza asta?sa fi fost oare sprot-ul contaminat?

Daca scapa de diaree,nu-i mai dau mult timp peste crud...

Dar ce pot face?Sa nu-i mai dau sa manace 1-2 zile?Sau sa-i dau numai hrana uscata si in cantitati mai mici?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de Sheppard » 19 Aug 2013, 18:24

Ceai de musetel iese din discutie - nu cred ca ii va face bine. Eu zic sa vezi daca ii scade pofta de mancare sau daca devine inactiva - abia atunci e problema. Daca pestele e luat din hypermarket si nu pescuit din vreo balta dubioasa e foarte putin probabil sa fie contaminat. Cel mai bine o urmaresti sa vezi daca persista. Conteaza mult si ce a mancat.

Fecalele de obicei se fragmenteaza in apa si sut supte rapid de catre filtru, asta e rolul lui.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de iahim68 » 19 Aug 2013, 20:42

Tocmai asta este ! A devenit inactiva,sta numai agatata de o frunza de anubias.In seara asta nu a vrut sa manance.De obicei,devoreaza 2 cuburi de vita dimineata si 2 seara.

Simt ca nu e bine...

Ca sa nu pierd timpul am fost la un alt veterinar.A cantarit-o (are 35 de grame) ,lugimea carapacei este de 5 cm.A zis sa nu-i mai dau peste decat cand se face mai mare.Daca nu-si revine,zice ca e cazul de deparazitare dar va fi foarte greu pentru varsta ei...

Adevarul este ca de cate ori manca peste statea mult timp inactiva,ca si cum nu i-ar fi cazut bine...

Ce ma fac daca se agraveaza si nu o sa vrea sa mai manance?Daca se repeta povestea?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de iahim68 » 19 Aug 2013, 20:47

Nu a mancat nimic deosebit...Decat cubulete de vita ....iar peste i-am dat la 2-3 zile...Nu stiu unde am gresit... :cry:
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori