Pacienta noua

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Pacienta noua

de ela_crux » 01 Iun 2013, 16:59

Salutare tuturor!

Acum doua zile am fost in parcul IOR si am facut rost de o pacienta noua, destul de avariata si amarata, saracuta. Este tot o Emys, femela, pe care a vrut sa o elibereze o fata in lac. Iar eu m-am nimerit in zona atunci si cand am vazut ca scoate o testoasa din cutie, m-am teleportat imediat langa ea. Fata mi-a spus ca a gasit-o in urma cu aproximativ o saptamana, pe strada, in zona cartierului Giulesti.

Testoasa arata destul de rau, are carapacea roasa pe margine, cel mai probabil a fost agresata de ceva caini, are rana pe partea stanga la imbinarea dintre plastron si carapace, plastronul are si el o rana in partea din fata-stanga iar cu ochiul drept nu vede de loc.

Am intrebat-o pe fata daca a fost cu ea la un veterinar, a zis ca da si ca i-au recomandat Osteocicatrat si Tenazym pentru problemele cu carapacea, insa din cauza programului cu serviciul a zis ca nu o poate tine si din acest motiv vroia sa o elibereze in lac. A ezitat destul de mult insa cu aceasta decizie, dupa ce a vazut ca malurile sunt betonate in proportie de 95% si ca nu prea exista locuri de iesit pe mal [cred ca exista doar 270m de mal accesibil testoaselor, nebetonat inca, din ~5054m total, este vorba de Insula Ratelor, cumva declarata zona protejata dar nu stiu de catre cine si care sunt conditiile si cele doua poduri care duc la Insula Mare si Insula Cainilor].

Imagine

Imagine

Imagine

Ochiul drept:
Imagine

Imagine

Imbinare carapace-plastron si plastron:
Imagine

Ieri am fost la Di-Vet, la doamna doctor Gurgu, a zis ca are infectie in zona de imbinare dintre carapace si plastron, a curatat locul si a pansat-o, apoi i-a facut injectie cu antibiotic. Nu are voie in apa si urmeaza sa merg cu ea la cabinet din nou, astazi si maine, pentru injectie cu antibiotic. In legatura cu ochiul, doamna doctor a zis ca este o rana mai veche si nu mai are ce face in acest caz. Testoasa cantareste 690grame si din pacate, astazi a reusit sa sara parleazul si apoi a sarit direct in piscinica, cred ca a baltit vreo ora, asa ca o sa trebuiasca verificat pansamentul/pansata din nou.

Cam astea sunt noutatile, nu cele mai bune dar doamna doctor a zis ca o facem bine. A mai spus ca, in cazul elierarii in lac, testoasa ar fi facut septicemie si nu ar fi avut sanse de supravietuire.

Bafta si toate bune tuturor!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de Sheppard » 01 Iun 2013, 19:34

Stie doamna doctor ce vorbeste, imi place. Si noroc chior ca ai fost pe acolo!
E clar opera unui caine, dar am vazut cazuri mai rele care s-au vindecat bine. Cu putina atentie, asa cum ai dovedit deja, ar trebui sa se vindece relativ repede. Rana aceea la imbinare e mai urata si s-ar putea sa dureze mai mult.

Chiar daca nu are voie in apa, sa o lasi la becul Reptiglo 5.0 si la caldurica, sa ai mare mare grija cu mustele din camera - trebuie eliminate pentru ca obisnuiesc sa isi depuna ouale rapid pe rani si se complica treburile.

Si din cand in cand merita sa o mai stropesti pe cap cu apa sa mai bea putin ca sa nu se deshidrateze.

E o femela mare si frumusica. Mare pacat cu ochiul drept, dar se descurca si asa.

Tine-ne la curent si tot respectul! :thumbsup:
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Toata lumea isi abandoneaza testoasele in lacul IOR!!!

de medic_reporting » 05 Iun 2013, 14:27

Toata lumea isi abandoneaza testoasele in lacul IOR!!!

Acum doua saptamani cand ma plimbam pe acolo am dat peste doi pensionari care se pregateau sa lanseze in apa o testoasa cu carapacea avariata serios si cu hemoragie interna. Sustineau ca asa au gasit-o in fata blocului dar eu cred ca a fost a lor si a suferit un accident. Am incercat sa o salvam insa nu s-a mai putut face nimic pentru ea. I s-au facut injectii, a stat internata la o clinica veterinara renumita insa... asta a fost soarta ei.
:|
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 18 Mai 2013, 16:24

de ela_crux » 07 Iun 2013, 17:32

Of :( tare pacat de ele :(
Cei mai multi dintre oameni sunt foarte dezinformati, nici nu se informeaza pe parcurs si asa ajung sa faca greseli prea mari. Eu cred ca ar trebui data un fel de lege, astfel incat pet-shop-ul sa fie obligat sa informeze dinainte oamenii ce si cum cu animalul pe care vor sa il cumpere. In cazul testoaselor ar trebui specificate foarte clar dimensiunile maxime la care ajung, faptul ca au nevoie de spatiu si importanta becului UV, eventual cu fotografii de genul "testoasa cu bec/testoasa amarata fara bec", prezentate consecintele care deriva dintr-un comportament iresposabil. Este pacat ca oamenii au ajuns atat de ignoranti si ca din cauza noastra si a fugii disperate dupa bani au de suferit animale nevinovate :(

Revenind la pacienta noastra, am fost sambata si duminica la veterinar pentru injectii, deci a avut parte de trei zile cu antibiotic injectabil. De fiecare data i-au schimbat si pansamentul. Luni am fost din nou, sa o vada dna doctor Gurgu, dansa a pansat-o din nou, i-a dat voie in apa pentru doua ore zilnic si este optimista in ceea ce priveste refacerea testoasei. Mai departe, m-a numit pe mine asistenta de serviciu :) si trebuie sa schimb zilnic pansamentul testoasei. Sa curat intai rana cu betadina, apoi sa ii dau cu crema Actovegin, sa pun un pansament steril si sa impachetez totul in fasa elastica :) Sau aproape totul, intelegeti voi :) Pana acum asa am facut, merge destul de bine operatiunea, testoasa se agita, eu incerc sa o linistesc, mai chem un ajutor si pana la urma iese bine. Zilele astea i-am dat sa manance peste crud si a mancat, iar de dormit doarme sub becul HeatGlo. Am vazut ca este mai linistita daca ii pun si un servetel in cap, pe post de patura, asa ca m-am conformat. Doarme destul de mult, nu stiu daca asta e de bine, insa faptul ca mananca si ca uneori iese din cutie ma face sa gandesc optimist. La inceputul saptamanii viitoare trebuie sa merg la un nou control, la cabinetul veterinar.

Apropo de testoasa aceasta... am o oarecare dilema :) Desi initial am zis ca este femela, intre timp am constatat ca plastronul este oarecum curbat pe burta... insa ochii sunt de culoare galbena [specifica femelelor, spre deosebire de brun, specific masculilor] si coada este relativ subtire... dar in acelasi timp testoasa toata este foarte slaba... asa ca... pam pam pam pam! :)

Bafta si toate bune tuturor!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de Sheppard » 07 Iun 2013, 18:43

Din imagini e femela. Chiar daca e putin concav plastronul, nu e nici pe departe la fel de marcant ca la masculi - ar fi trebuit sa se vada clar in imagine; eu vad un plastron in mare parte plat.

E foarte bine ca mananca. Faptul ca doarme atat de mult e normal, avand in vedere ce leziuni are. O sa iasa bine si cu asta, bravo!
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ela_crux » 30 Iun 2013, 23:38

Salutare tuturor!
Revin cu noutati despre pacienta, pradatorea feroce. Am fost la controlul de o saptamana si doamna doctor a zis ca este bine si trebuie sa continuam cu crema, ceea ce am si facut: betadina, lasat un pic sa se mai usuce, dat cu crema, eventual pansat. Dupa acest control, a primit liber la stat in apa cam 6 ore pe zi. Ocazional m-a pacalit si a reusit sa balteasca mai mult, dar in general am respectat limitarea. De mancat, mananca, meniul incluzand sprot, hamsie, cubulete de inima de vita si degetele mele. :lol:
Zilele astea ar trebui sa o duc la un nou control, sa vedem cum procedam mai departe... avand in vedere ca am oarece dileme:

- se exfoliaza plastronul - este ok asta? Exista doua zone in care au inceput sa se desprinda scuturile, una este indicata de sageata

Imagine

- apoi mai este o zona unde stratul exterior al plastronului lipseste partial si unde am vazut ca pare sa se desprinda mai departe... iar zona alba de acolo pare a fi ceva tesut sensibil... ce credeti ca ar putea fi? Am citit pe undeva ca ar putea fi boala, dar nu mai stiu acum unde am citit... ar putea si ceva transmisibil, la om sau la alte testoase?

Imagine

- si in plus exista si o crapatura in carapace, destul de adanca... initial era acoperita cu ceva strat de substanta, intre timp a cazut... nu e la fel cum a fost crapatura Galustii dupa accident, dar poate exista o varianta de a imbunatati situatia...

Imagine

Altfel pare sa fie bine, mananca, doarme, se plimba prin balcon, buba pare sa arate binisor:

Imagine

Imagine

Astept parerile voastre si multumesc anticipat! Bafta si toate bune tuturor!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de Gradinaru Alin » 01 Iul 2013, 07:54

cu fiecare post de al tau, ma uimesti si imi creste din ce in ce mai mult respectul pentru tine! bravo tie, foarte putini ar fi salvat o testoasa in starea ei... si daca o punem la calcul si pe Galusca.... bravo!


cat despre parere in cazul asta, ma abtin. nu ma consider atat de experimentat sau macar la nivelul tau pentru a-mi da cu pararea....
oricum dupa ochiul meu(care nu este format ca al altora de aici pe forum), arata mult mult mai bine decat in primele poze de pe topicul acesta.
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de Sheppard » 01 Iul 2013, 13:50

Are o evolutie buna. Ce se desprinde nu cred ca e problema - poate e tot de la traumatism. Atata timp cat e limitata treaba e ok. Ce e alb dedesupt e placa osoasa; nu rpea ai ce face cu aia; mie imi arata a urme de dinti in jur si probabil tot cainele a tot ros acolo pana a dat de os. Nu e problema mare, poate sa traiasca linistita si cu portiunea aia expusa. In timp se va mai cicatriza zona, dar nu cred ca se va mai reface cum era inainte.

Oricum, e bine ca nu mai sunt urme de infectie. Cat despre crapatura din lateral, va trebui monitorizata. E bine ca nu exista infundari ale carapacei care sa dea leziuni interne.

Incet, incet, fooarte incet (ca doar de aia e testoasa), se va recupera. Ingrijire excelenta ai facut, bravo! Cred ca e fericita si Galusca ca are un prieten "de salon" acum :)
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ela_crux » 01 Iul 2013, 14:33

Salutare si multumesc pentru aprecieri! :)
Inca nu le-am pus impreuna in acvariu. S-au intalnit prin balcon dar nu au avut foarte multe texte. Pradatoarea e mai fioroasa si un pic mai agresiva, poate si din cauza trecutului. Intre timp Galusca nu prea mai are chef de balcon, cum o dau afara, cum se baga in casa... urmeaza un post si despre Galusca pe curand.
Bafta si toate bune tuturor! :)
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de Al3xin0 » 01 Iul 2013, 17:06

E bine ca este cineva care investeste atata in aceste animale minunate si are grija de ele! Felicitari :!:
2 testoase frumoase!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 23 Iun 2013, 16:20
Localitate: Deasupra ta , zburand cu viteza luminii!

de ela_crux » 20 Sep 2013, 22:31

Salutare tuturor! Nu am mai apucat de mult sa scriu despre pacienta din acest post. Ea se afla in continuare in gazda pe la mine, este binisor, a mancat cat a fost cald afara insa cum s-a lasat frigul a redus drastic mancarea. Si in afara de asta, am tot gasit-o dormind de multe ori prin balcon. Acum doua saptamani am dus-o la control, iar doamna doctor a spus ca este bine, cu urmatoarele precizari:
- este normal ca se exfoliaza din carapace pentru ca acum este in curs de refacere si innoire, eliminand carapacea mai veche; mi-a aratat ca este ok sa se curete straturile si ca dedesubt chiar se vad urmele de la muscaturile cainilor, urme de dinti :(
- este ok si faptul ca nu prea mai mananca, o data din cauza faptului ca este grasuna - 760grame si a doua oara pentru ca a inceput sa fie racoare
- dormitul este ok din cauza temperaturii scazute iar doamna doctor chiar a recomandat o perioada de semi-hibernare: daca se poate si doreste testoasa, sa o las sa doarma 1-2 luni sau cum si cat doreste aceasta, mi-a explicat ca hibernatul este bun chiar si in varianta aceasta si ca testoasele care nu hiberneaza traiesc mai putin [durata lor de viata se reduce semnificativ]

Asa ca, deocamdata, ambele testoase au intrat intr-un fel de semi-hibernare si dorm destul de mult, care pe unde, dupa cum urmeaza:
- Rontaila in balcon, invelita in doua prosoape impaturite, trei straturi dedesubt, trei straturi deasupra
- Galusca in casa, invelita intr-un singur prosop impaturit, doua straturi dedesubt, doua deasupra

Dati si voi cu parerea, ce si cum credeti, daca e ok faptul ca dorm in prosoape sau as putea sa le fac odihna mai placuta/confortabila in vreun fel. Multumesc mult si toate bune sa aveti!

[Apropo de "asternut", am cumparat de la Hornbach un pachet de fan pentru rozatoare si am imprastiat catva din el pe insula, miroase asa frumos, e proaspat, curat si placut, o placere din punctul meu de vedere. Apoi am adus Galusca si am asezat-o pe insula, doar ca imediat a sarit in apa. Am mai incercat acomodarea acesteia de vreo 10-15 ori, in timp, usor, relaxat, etc dar de fiecare data fugea repede in apa, nici nu vroia sa stea in fan/pe insula. Acum intrebarea mea este daca voi aveti idee de ceva incompatibilate intre testoase si fan, sau nu le convine fanul sau vreo explicatie pe acest comportament. Multam inca o data!]
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de Sheppard » 21 Sep 2013, 01:44

Si eu folosesc mai nou fan din acela pentru rozatoare pentru ca e fin si chiar daca le intra in ochi, nu le provoaca rani. Nu am vazut sa nu le convina. Cateva si-au facut deja "cuiburi" in zonele din curte unde am pus fan. Daca va vrea Galusca, se va instala acolo.

Eu personal nu recomand hibernare la temperaturi mai mari de 10, maxim 15 grade pe termen scurt. Isi consuma prea repede resursele la temperaturi mai mari, dar nu sunt suficient de active cat sa se alimenteze. Asa ca grija cu semi-hibernarile.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ela_crux » 21 Sep 2013, 07:13

Mmm... problema,problema... atunci tu zici sa nu le mai las sa doarma acum? Eu ma gandisem sa le las inca sa mai stea prin balcon si sa doarma sau sa faca ele ce vor, inca o vreme, pana se raceste mai rau. Si apoi sa le aduc in casa, in acvariul cu apa incalzit...
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de ela_crux » 21 Sep 2013, 07:13

Mmm... problema,problema... atunci tu zici sa nu le mai las sa doarma acum? Eu ma gandisem sa le las inca sa mai stea prin balcon si sa doarma sau sa faca ele ce vor, inca o vreme, pana se raceste mai rau. Si apoi sa le aduc in casa, in acvariul cu apa incalzit...
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de Sheppard » 21 Sep 2013, 20:11

Le mai poti lasa. Numai sa te uiti la temperatura sa nu scada sub zero grade sau sa creasca prea brusc.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori