Pacienta noua

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

de ela_crux » 21 Sep 2013, 23:19

Da, treaba cu supravegheat temperatura mi-a specificat-o si doamna doctor dar posibil sa fi uitat eu sa mentionez. Multam mult si tie pentru mentiune! :) Toate bune!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de iahim68 » 22 Sep 2013, 00:19

ela_crux, felicitari pentru grija acordata si multa sanatate testoasei!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de ela_crux » 23 Sep 2013, 08:12

Multam mult pentru apreciere iahim, mult succes si tie cu puiul si sa ai parte de toate bune in jur! :)
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

Re: Pacienta noua

de chastiana » 04 Aug 2017, 17:55

Buna seara am si eu o broscuta de uscat si intr-o zi am vazut ca sa julit foarte tare pe plastorn si nustiu ce este de facut va rog ajutati-ma si acu cand este caldura nu prea mamanca
 
Mesaje: 3
Membru din: 30 Mai 2017, 09:51

Re: Pacienta noua

de Sheppard » 04 Aug 2017, 23:08

Parca aveai una europeana. Si nici aia nu manca. Si ai refuzat sa mai raspunzi dupa ce ai fost informata ca e specie pe cale de disparitie. Sa inteleg ca a murit si a fost inlocuita cu o specie si mai periclitata?

Testoasele de uscat autohtone (Testudo hermanni si Testu ibera) sunt la fel de protejate de legea OUG 57/2007 ca si Emys orbicularis (testoasa de apa europeana).

Din moment ce nici nu ai experienta cu testoasele, de ce optezi doar pentru cele ilegal de detinut? Sunt ele destul de amarate si in pericol in natura din cauza omului, nu e nevoie sa mai fie si braconate.

Te putem ajuta cu testoasa ta si sa o preluam, sa o evaluam si intr-un final sa o reintroducem in natura. Orice altceva e ilegal.
Daca vrei, iti putem oferi la schimb testoase acvatice din genul Trachemys, mai rezistente si mai usor de intretinut pentru inceptatori.

Te rog gandeste-te la binele testoaselor, la faptul ca nu stii mare lucru despre speciile acestea si ca sunt putine ramase in salbaticie. De aceea e fiecare exemplar important si si mai important sa o preluam ca sa o evaluam medical. Multumesc pentru intelegere.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori