Testoasa in calduri?

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Testoasa in calduri?

de Arianrod » 12 Mai 2013, 21:49

Salut,

Am o testoasa de Florida (cu tample rosii) de 12 ani. Are conditii bune, mai putin partener. Stiu ca este femela pentru ca acum cativa ani a avut niste probleme de sanatate si in urma unei radiografii si deselor vizite la veterinar, am aflat ca baiatul este fata.

Revenind la intrebarea din titlu, cum stiu daca testoasa mea (solitara) este in calduri? De cateva luni este hiperactiva, inoata toata ziua, ia cate o pauza de 1 saptamana in care mananca si doarme, apoi o ia de la capat.

Acum vreo luna, in perioada de "liniste" m-am trezit cu 3 oua marisoare si albe in acvariu. La cateva zile a mai produs 1. Dupa s-a linistit, a dormit si i-a revenit pofta de mancare.

Totul pana acum vreo saptamana cand a luat-o de la capat cu inotul si "cuibaritul" atunci cand este pe uscat. "Cuibaritul" numim noi, profanii, atunci cand intra intr-un fel de transa in care se incordeaza si isi freaca coada cu picioarele si se prinde cu ghearele de tot ce prinde.

Are nevoie de un mascul?
 
Mesaje: 2
Membru din: 16 Oct 2009, 09:36

de Sheppard » 13 Mai 2013, 06:20

In primul rand are nevoie de un loc adecvat unde sa isi depuna ouale. Cel mai bine e sa ii amenajezi un fel de cutie cu pamant si nisip adanc de vreo 10cm, cu acces usor eventual printr-o rampa undeva in casa si sa o lasi sa se plimbe pe acolo si sa isi sape gaura. E foarte stresant pentru ea sa fie nevoita sa depuna ouale in apa. Acel comportament descris de tine e o incercare de a gasi un loc de sapat.

Ideal ar fi sa aiba un mascul ca sa decurga totul normal, dar nu este obligatoriu.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori