Marimea broscutelor

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Marimea broscutelor

de YamiLary » 07 Apr 2013, 20:40

Buna tuturor!
Acum 2 ani am primit un cadou minunat, doua broscute. Mama nu le-a luat dintr-un petshop, ci de la o prietena de familie. Treaba este ca tanti nu prea avea grija de ele, ba uita sa le hranesca zile intregi, ba le pierdea prin casa cu saptamanile.
In fine, la 2 ani(in prezent 4 ani) erau foarte mici pentru varsta lor, daca erau cat podul palme era bine.
Acum au crescut, cel putin femela, Uruha, e mai mare decat palma mea(lungime 18; latime 16). Masculul(lungime 13,5; latime 12,5) ma ingrijoreaza, stiu ca femelele sunt mai mari, dar totusi...Voi ce ziceti? :D Veterinar specilist la mine in oras nu gasesc... :-<
 
Mesaje: 3
Membru din: 07 Apr 2013, 12:03

de Gradinaru Alin » 07 Apr 2013, 21:33

s-au mai deschis topicuri asemanatoare.... ori nu au fost tinute in aceleasi conditii(adica au mancat diferite cantitati de mancare), ori e genetic, sau au paratiti intestinali... cauzele sunt o multime, dar incearca sa reconstituiesti, ceva nu ai facut ori tu ori doamna colega mamei tale... putin probabil sa se vada abea acum semnele de lipsa de mancare de atunci.... daca nu gasesti ceva, urmarestei comportamentul: mananca normal?este sperioasa?fecalele ii sunt lichide? acestea pot fi semne ale parazitilor intestinali.... in general, daca cresc diferit nu prea ai ce face, mai bine ceri parerea celor mult mai priceputi ca mine, sunt multi aici pe forum!


ps:ce rotund e masculul :lol:

Sanatate! :)
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de Sheppard » 07 Apr 2013, 22:18

Erau bune si niste poze. Din replica de mai sus ma gandesc ca erau, dar acum eu nu le vad.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de YamiLary » 08 Apr 2013, 17:37

Uhm, masculul e mai timid. Nu se repede ca femela la mancare, si e si "elegant", desi suna absurd, el mananca frumos si usor, iar femela ca o nemancata. Probabil ca ea papa mai mult. :cry:
Si poza...
Imagine

Imagine

Vi se pare grasa?
:lol:
My babies nu prea le au cu legumele/fructele, ce prefera ale voastre? :D
 
Mesaje: 3
Membru din: 07 Apr 2013, 12:03

de Gradinaru Alin » 08 Apr 2013, 19:01

ci pufoasa ii :lol: , trebuie pusa la cura neaparat, i-ai niste plante acvatice sa le distruga, si treceo pe alimentatie vegetala in majoritate....
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de Sheppard » 08 Apr 2013, 21:50

Nu trebuie neaparat in majoritate; nici nu e posibil in captivitate sa aiba 70% din alimentatie plante acvatice cum e in natura. Dar sa ai in vedere acest element important. Topic despre plante acvatice care merg la testoase ai aici: http://www.testoase.com/topic17.html
In rest mai poti oferi salata, ocazional niste morcov, mar, eventual niste fructe precum capsunii mai rar (fara banane si rosii - au mult potasiu, iar rosiile mai contin si oxalati care leaga calciul si perturba absorbtia sa).

Testoasa mai mare vad ca are carapacea cu ceva malformatii de crestere la placile osoase - nu au crescut uniform si simetric cum ar trebui. Probabil din cauza lipsei expunerii directe la soare si/sau la becul/neonul Reptiglo 5.0; daca nu ai inca acest bec ar trebui sa il procuri cat mai repede. In rest arata bine. Nu pare a fi excesiv de grasa testoasa din a doua poza - ale mele sunt mai dolofane.

Ca si alimentatie eu totdeauna recomand sa fie cat mai diversificata pentru a evita carente de vitamine si obezitatea: rame/gammarus/creveti de balta/pestisori de balta/larve de insecte/viermisori tubifex/greieri vii, hrana din pet-shop pentru testoase, carne de vita si pui cruda, peste crud (sprotul e cel mai ieftin si accesibil pe termen lung), conserve de la Exo-Terra cu hrana pentru reptile (viermi, greieri, cai de iarba, creveti, melci, pesti etc.).

Daca poti, pune si niste poze cu ce le-ai amenajat si unde e cazul, te mai sfatuim.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Gradinaru Alin » 09 Apr 2013, 20:58

shappard, te rog sa pui niste poze cu testoasele tale mai grasute, sunt tare curios, ca a mea saraca mananca ca sparta , da tot slabuta e......

cat despre testoasa lui yami, nu am spus ca ii grasa, am spus ca ii pufoasa, si i-am spus s-o puna neaparat la cura, deoarece eu stiu ca grasimea in exces poate provoca deformari de carapace.....
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de Sheppard » 09 Apr 2013, 22:19

Mai ai de asteptat putin... inca sunt la hibernare. Sper sa le pot scoate weekendul asta.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Gradinaru Alin » 10 Apr 2013, 21:10

deabia astept! :mrgreen:
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de YamiLary » 10 Apr 2013, 21:39

Multumesc mult pentru sfaturi. Si da, trebuie sa iau acel bec, dar e asa din pacate de cand am primit-o.
Inca ceva si gata, vreau sa le iau un acvariu mai mare, ce dimensiuni in recomandati avand in vedere marimea lor?
 
Mesaje: 3
Membru din: 07 Apr 2013, 12:03

de bstafie » 10 Apr 2013, 23:08

Nu recomand deloc acvariul. Comparativ cu un recipient din plastic care e perfect pentru necesitatile testoaselor este mai scump, mai greu de intretinut si neadecvat(inaltimea e mai mare, latimea si lungimea mai mica decat la un recipient).
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 153
Membru din: 19 Dec 2012, 13:40
Localitate: Galati

de Sheppard » 11 Apr 2013, 00:28

Daca vrei, poti face asa ceva (e cea mai buna varianta pt testaose si stapan): http://tortoisetrust.org/articles/smpond.html
Varianta mea pt exterior: http://www.testoase.com/post-24676.html
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori