Despre incalzitor si obiceiul de a manca Corn Flakes

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Despre incalzitor si obiceiul de a manca Corn Flakes

de luiztheturtle » 29 Mar 2013, 18:50

Salutare.

Am doua brosky fete (una de 5 ani si una de 7) cu tample rosii.

Treaba e ca sunt cam inghesuite intr-un acvariu de 16l,fara incalzitor,filtru(schimb apa manual),bec sau insulita.Mama nu intelege ca au nevoie de un acvariu mai mare,bec,insula si incalzitor.Au avut icalzitor dar au facut conjunctivuta de la el si mama nu vrea sa mai auda de el.Help!!

Si mai e ceva.Am facut un experiment si le-am dat Corn Flakes.S-au napustit si l-au facut sa dispara imediat.E bine pentru ele?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 23 Mar 2013, 14:25

de Adi » 29 Mar 2013, 20:01

Cred ca e o gluma proasta....16 litri,glumesti............pune niste poze.
Pentru 2 testoase mature iti trebuie minim 150,nu de la incalzitor au facut conjuctivita ci de la aerul rece de aceea trebuie bec de incalzit
E in regula sa manance corn flakes
Ps:O sa-ti explice colegii mei ce si cum,eu ma cam grabesc acum
Ps2:Daca mai ai intrebari nu ezita
O testoasa de 50 de bani:))
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 131
Membru din: 26 Ian 2013, 20:52
Localitate: Craiova

de Sheppard » 29 Mar 2013, 21:23

Corn flakes, depinde de care. Daca sunt cerealele acelea integrale fara nimic altceva merge din cand in cand, desi ca si alimentatie vegetala trebuie insistat cu salata si in principiu plante acvatice.
Corn flakes cu coloranti, ciocolata sau mai stiu eu ce alte arome si amestecuri nu ar trebui date niciodata.

Oricum, cum ai mentionat si tu deja, problema ta e mult mai grava: lipsa spatiului adecvat, a becului Reptiglo 5.0, a unui bec de incalzit, a insulei/spatiului uscat, a incalzitorului, a filtrului. Toate acestea sunt obligatorii.
Spre exemplu, conjunctivita cel mai probabil a aparut din cauza clorului din apa pe care o schimbi des (presupun) avand in vedere ca nu ai filtru. Asta e doar una din complicatiile care apar. Lipsa becului Reptiglo duce la malformatii ale carapacei, probleme digestive si de dezvoltare in general, lipsa insulei, respectiv a locului uscat duce la boli ale pielii etc.

Citeste asta pentru inceput: http://www.testoase.com/intrebari-frecvente.php

Din moment ce ai luat 2 testoase, ai o anumita raspundere fata de ele. Nu sunt mofturi lucrurile acestea. Daca nu intelege de la tine mama ta, indrum-o sa citeasca si ea ce e pe aici, poate prinde ideea.

Asteptam si pozele.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de luiztheturtle » 30 Mar 2013, 13:43

mama nu prea vrea.nici n-a vrut sa auda de asa ceva.a zis ca e bine si asa cum e acum si n-are rost sa dam banii pe fereastra.verisoara mea le tine in cada.are 2 bai asa ca mai merge.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 23 Mar 2013, 14:25

de Sheppard » 30 Mar 2013, 14:10

Chinuiti animalele, felicitari! Daca mai citesti pe aici cate ceva, iti dai seama ca nu e bine deloc ce faci, nici tu, nici verisoara. De ce ai mai luat testoasele daca nu ai bugetul necesar intretinerii lor? Daca testoasa traieste, asta nu inseamna ca ii si merge bine.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de luiztheturtle » 30 Mar 2013, 14:31

Sheppad,eu vreau dar nu ma lasa parintii.Am impresia ca verisoara si-a luat acvariu decent.
Te rog eu Sheppad,ia-ma mai usor ca mi-e oricum foarte greata si ma doare capul.Imediat vomez pe tastatura.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 23 Mar 2013, 14:25

de Sheppard » 30 Mar 2013, 19:04

Pentru inceput citeste ce e la linkul de mai sus. Ai acolo practic o lista cu tot ce iti trebuie. Daca ai nelamuriri in privinta unui lucru intreaba fara griji.

Daca vrei sa te inspiri la amenajarea unui acvaterariu, ai cateva modele in topicurile de aici:
- http://tortoisetrust.org/articles/smpond.html
- http://www.testoase.com/topic2537.html (la pagina 7 am reprodus un model din primul link)
- http://www.testoase.com/topic3030.html
- http://www.testoase.com/topic3068.html
- http://www.testoase.com/viewtopic.php?t ... sc&start=0

Topic despre plante acvatice bune pentru testoase ai aici: http://www.testoase.com/viewtopic.php?t ... sc&start=0
Dar intai de toate iti trebuie acvaterariul.

Eu personal nu recomand acvariul clasic de sticla. Dupa cum ai vazut si in linkul de mai sus de pe tortoisetrust.org se pot folosi foarte bine si iazuri preturnate sau orice alt recipient mare de plastic, cum sunt acelea de gradina, negre din ceva polimer. Daca dai o fuga pe la magazine cu materiale de constructii gen Hornbach, Obi, Baumax, Ambient etc. gasesti raioane intregi cu tot felul de cutii si recipiente care se pot transforma in acvaterarii cu putina imaginatie. Ideea e ca recipientul sa fie cat mai lat si mai lung ca sa ofere o suprafata de inot mare. Inaltimea e mai putin importanta. Depinde si de dimensiunea testoaselor tale, dar o coloana de apa de 50-70cm inaltime satisface majoritatea testoaselor adulte.

Incearca sa stai de vorba cu mama ta, calm, sa ii explici cu argumente pertinente de ce e nevoie de toate acestea:
- incalzitorul: trebuie sa tina apa la temperatura optima de 25-27 de grade.
- filtrul: trebuie sa tina apa curata si fara miros sau toxine timp de minim o saptamana ca sa nu se schimbe apa prea des si sa apara probleme de sanatate.
- becul Reptiglo 5.0: e necesar pentru ca emite radiatie UV-B si imita lumina solara, testoasele fiind tinute in casa au nevoie de aceasta radiatie pentru a sintetiza vit D3 si pentru digestie. Fara becul acesta si expunerea la UV-B in proportia oferita de acel bec, apar malformatii la carapace si alte probleme de dezvoltare si digestie.
- bec pentru incalzit (special sau unul incandescent care sa ofere caldura): necesar pentru termoreglare pe insula
- insula: necesara pentru ca testoasa sa se usuce, sa digere hrana la becuri, iar variatia uscat/umed ajuta la inlaturarea pieii moarte, la naparlire si altor patogeni de pe piele.
- plantele acvatice naturale: curata apa, arata bine, fac parte din alimentatia testoasei, reduc stresul oferind locuri de asuns si dormit.

Filtru si insula (link mai sus pentru idei de insula) se pot face si acasa cu cateva materiale:
- http://www.testoase.com/viewtopic.php?t=91
- http://www.testoase.com/viewtopic.php?t ... sc&start=0

Restul trebuie achizitionat. Un magazin online care ofera cam tot ce iti trebuie e www.nevertebrate.ro
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Adi » 31 Mar 2013, 17:35

Fara suparare,dar era datoria ta cand ti-ai cumparat testoasele sa te gandesti daca ai conditii si ca e un angajament pe termn lung.
Asemenea decizii nu se i-a peste noapte,dar tu stiai cum e mama ta,trebuia sa iei ceva mai nepetentios:un iepure,hamster,etc...
O testoasa de 50 de bani:))
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 131
Membru din: 26 Ian 2013, 20:52
Localitate: Craiova

de Iovanut Alin » 31 Mar 2013, 18:06

7ani in acvariu de 16l :shock:

Poti pune niste poze cu ele, sunt foarte curios cum arata...
''Try to leave this world a little better than you found it " Baden Powell
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 01 Apr 2012, 22:16
Localitate: Arad, Romania

de Gradinaru Alin » 31 Mar 2013, 21:32

orice animal are pretentiile lui, in cazul nostru, acestea sunt conditii esentiale... cat despre iepure , hamster... sunt foarte pretentiosi, trebuie un echilibru de vitamine in semintele pe care i le dai, iar daca au conditii bune se inmultesc in prostie de nu mai scapi de ei... ca nici de omorat nu poti sa ii omori, ca totusi is fiinte... spun din propie experienta la hamsteri, in total, peste 50 de hamsteri, din 2, care au si murit ultimii :o
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de Adi » 31 Mar 2013, 22:01

Ma refeream ca nu sunt pretentiosi in sensul ca nu au nevoie de incalzitor,filtru,insula,acvariu,etc precum au nevoie testoasele , cam coincidenta fiindca tocmai zilele astea m-am hotarat sa iau un iepure :D
Ps: imi cer scuz de off topic
O testoasa de 50 de bani:))
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 131
Membru din: 26 Ian 2013, 20:52
Localitate: Craiova

de Iovanut Alin » 02 Apr 2013, 00:14

Dar au nevoie de tallas, adapator, roata(sa nu ajunga niste mingi de grasime ceea ce le va scurta viata considerabil...) Cusca trebuie sa fie destul de spatioasa ,curatata saptamanal, trebuie sa ai grija ce rontaie , sa nu le provoci blocaje renale, sa ai griza cu ce si cum ii hranesti ...

Cum spunea si Gradinaru Alin, fiecare animal este pretentios in felul lui...

Si acum sa revenim la subiect... Sincer si parintii mei se aseamana cu cei ai lui luiztheturtle, dar asta nu ma impietica sa le ofer conditii bune de trai animalelor mele, imi strang alocatiile si daca va fi nevoie imi voi lua si un job ... Ar trebuii sa te gandesti la asta...
''Try to leave this world a little better than you found it " Baden Powell
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 01 Apr 2012, 22:16
Localitate: Arad, Romania

de luiztheturtle » 02 Apr 2013, 20:19

Amintesc ca locuiesc in Cluj (pt a va ordona sugestiile pe care vreti sa mi le dati).
DECI:Recomandati-mi magazine in Cluj.

Acvariul meu e o cutie de plastic pt alimente de 16l (stiu ca suna sadic).As vrea sa mut testoasele intr-un acvariu de 20l dar are o margine prea joasa.

Cand am primit testoasele eram mica.
CORECTIE:Le-a primit fratele meu.Si el vrea sa le schimbam acvariul.Habar nu aveam nici eu,nici el de responsabilitati.

Si nu am cu ce fac poze.

SPER ca am v-am lamurit.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 23 Mar 2013, 14:25

de Sheppard » 02 Apr 2013, 21:01

20L, 16L UNDE e diferenta?

Cand te gandesti de la 200L-300L in sus e ok. Restul e degeaba si le chinui in continuare.
Magazinul online www.nevertebrate.ro are sediul in Cluj. De asemenea gasesti in Cluj magazine mari cu materiale de constructii gen Praktiker unde poti gasi raioane cu diferite recipiente si iazuri preturnate.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori