Schimb Graptemys

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Schimb Graptemys

de Iovanut Alin » 27 Mar 2013, 22:22

Am o testoasa Graptemys 1an , mascul si as vrea sa o dau tot pe o Graptemys femela preferabil sa nu fie adulta .

Pentru contact, aici pe forum sau pe adresa de facebook : -> https://www.facebook.com/iovanutalin


Poza cu golanul o sa fac cat de curand , dar puteti gasii si pe pagina de fb.
''Try to leave this world a little better than you found it " Baden Powell
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 01 Apr 2012, 22:16
Localitate: Arad, Romania

de Iovanut Alin » 04 Apr 2013, 01:02

Chiar nimeni :( Sunt dispus sa schimb si cu femela Trachemys preferabil 1 an .
''Try to leave this world a little better than you found it " Baden Powell
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 01 Apr 2012, 22:16
Localitate: Arad, Romania

de Gradinaru Alin » 04 Apr 2013, 10:58

Mai lasat putin confuz... Cand am citit anuntul tau acum cateva zile, am zis ca poate nu stiu eu, sigur graptemys e diferita de trachemys, si i se poate afla sexul la 1 an, dar la o trachemys...? eu stiam ca pe la 2 ani abia incep sa apara caracterele sexuale.... poate sunt eu informat prost....
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de Iovanut Alin » 05 Apr 2013, 00:14

Nu esti informat prost , La graptemys sexul poate fi determinat inca de la varste foarte mici si la Trachemys stabilirea sexului se poate face undeva la 2-3 ani .
Insa stiu o metoda (Nu pot spune cat de corecta e dar am incredere si o sustin) , Masculii de trachemys au ''dansul'' teritorial dans ce il pot face inca de mici. Aici un video (http://www.youtube.com/watch?v=k-Jay_tZLCo)
Si uite asa mi-am dat seama ca am un mascul de Trachemys si Inca unul de Graptemys , vreau sa il dau pe cel de Graptemys pentru ca in viitor sunt sigur ca vor exista neantelegeri din cauza competitiei intre specii ...
''Try to leave this world a little better than you found it " Baden Powell
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 01 Apr 2012, 22:16
Localitate: Arad, Romania

de Gradinaru Alin » 05 Apr 2013, 12:35

mda, deci probabil si eu am un mascul.... l-am prins odata cum tremura labutele din fata apoi musca o bila mare si grea de sticla din acvariu, care acum sta sa tina insulita sa nu pluteasca lemnul :mrgreen:
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori