Mananca mult

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Mananca mult

de Dragosvr92 » 07 Feb 2013, 19:37

In ultimele 2-3 zile testoasa mea de un an de zile a inceput sa manance mai mult decat am vazuto mancand pana acum O-o'

Mananca mereu. Cand ii dau sa manance se repede repede sa infulece mancarea. Vad ca acum a inceput sa manance si din inima de vita uscata pe care am cumparato mai demult. Mananca chiar si viermi uscati la care nici nu voia sa se uite.
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 118
Membru din: 11 Mar 2012, 00:39
Localitate: Romania

de Gradinaru Alin » 07 Feb 2013, 19:46

pai si nu e bine ca mananca si dealea...? eu spun ca e foarte bine!

In legatura, ca mananca prea mult... este si asta normal...testoasele dupa o varsta, mananca cat le dai... ai grija insa sa nu ii dai mai mult de 8 % -10% din greutatea ei, deoarece devine obeza, si cred ca stii si tu urmarile...
daca nu te pricepi la partea cu 8-10 la suta , iao mai babeste: gandestete cam cat de mare ar fi stomagelul ei, si dai cam cat crezi tu ca ar intra in el, dar nu mai mult....

nu-ti fa griji, nu o infometezi... si eventual de acum, mai ales ca a trecut 1 an de cand o ai, dai si tu o data pe zi mancare, dar mai consistenta(!!! atentie, nu mai multa, ci mai consistenta!!!), si dai mancare gen gammarus, shrimps doar intre mese, cateva bucati, dar la fel atentie, nu multe, si nu de foame....
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de Dragosvr92 » 07 Feb 2013, 20:46

Ba da, este bine ! Dar nu inteleg ce i cu schimbarea asta brusca O.o

Asta urma sa fac oricum. Nu ii dadeam in continu :lol:
Tu cu ce iti hranesti testoasa de obicei?

PS: Cand i am schimbat apa mai devreme, i am atins labutele din fara si a deschis cura sa ma muste ! O-o

Nu am mai vazuto cu gura deschisa deloc pana acum, pe uscat.
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 118
Membru din: 11 Mar 2012, 00:39
Localitate: Romania

de bstafie » 07 Feb 2013, 21:35

Odata cu varsta s-a obisnuit si cu tine, si e si ea mai teritoriala si 'independenta' 8) . Din ce am citit pe forum nu e anormal dupa o asa perioada sa incerce sa te agate daca vrei sa faci ceva anume(sa te joci cu ea, sa o iei in mana, sa incerci sa-i pui mana pe o labuta sa o inspectezi , etc) si nu e intocmai ce isi doreste si ea :lol: . Cat despre imaginatul cu marimea stomacului..e cu dus si intors. Asa zici ca 2-3 cuburi de inima de vita(din petshop) i-ar fi de ajuns. Practic nu e asa , pentru ca acele cubulete sunt foarte..uscate si fara consistenta prea mare. Eu planuiesc cat de curand sa achizitionez un cantar de bucatarie pentru a le masura (plus ca il poti folosi in .. surpriza .. bucatarie :!: :D ) . Sa-ti traiasca !
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 153
Membru din: 19 Dec 2012, 13:40
Localitate: Galati

de Gradinaru Alin » 08 Feb 2013, 13:47

pai eu ii dau gammarus, shrimps, niste pufuleti(dar rar, si intre mese, ca nu stiu ce contin, si cat de buni sunt, i-am primit la meniul saptamanal) viermisori(in ultima vreme nu prea am mai avut si nu iam dat), inima de vita liofilizata,pestisori liofilizati si congelati(sprot), turtle stick, si muschiulet de vita odata la 1-2 sapt, morcov ras, salata(dar foarte putina, ca nu prea ii place) si surimi congelat, cand mai dau de el prin congelator ....

Are la dispozitie lintita si o planta acvatica pe care o tot roade, dar cand e prea distrusa, o pun intr-un lighean, cu apa de la testoasa, si creste foarte frumos in maxim 1 luna(ii dau niste vitamine pentru plante, luate de la pet shop, si nu am instalatie de CO2....)

Oricum, nu stiu cat de variat si bun este, ca majoritatea e mancare din pet-shop, si nu prea are nutrienti mancarea uscata fata de cea cruda.....
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de Dragosvr92 » 09 Feb 2013, 16:18

Doar atunci a incercat sa ma muste.
O fi avut impresia ca degetul meu era de mancare, desi nici nu era in apa.
Mananca mai mult de doua cuburi.. poate vreo cinci+

Vad ca se uita intruna dupa mancare. Musca si din scoici.
De ce nu mananca doar pana se satura?
Cand ii arunc mancare se repede imediat sa o manance, de parca nu ar mai fi mancat de o saptamana :lol:

Sheppard, daca vezi asta, crezi ca ai putea sa iti dai cu parerea te rog?
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 118
Membru din: 11 Mar 2012, 00:39
Localitate: Romania

de Sheppard » 09 Feb 2013, 17:01

Eu nu vad cuburile alea prea consistente; daca incerci cu sprot sau carne de vita sigur se va satura la o masa. Oricum, nu trebuie sa ii dai nici prea mult de mancare. O data pe zi daca ii dai o masa copioasa ajunge.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de tiger » 10 Feb 2013, 09:25

am si eu o intrebare!
testoasele mici pot manca ceva care nu-s de marimea lor?
ca ale mele mananca peste,gamarus(cred ca de alea mici)
testoasele mele trag pestele pe gat ca pe un taitel. :shock:
:old: nu old tortoise si :baby tortoise
o testoasa de 35 lei(turti) si una de 50 lei(glori)
vreau tot ce e mai bun pentru testoasele mele
nu testoasa :old: si testoasa :baby
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 136
Membru din: 17 Ian 2013, 15:02
Localitate: Bucuresti

de ela_crux » 10 Feb 2013, 23:56

Salutare! Am mai scris pe undeva prin forum, Galusca are acelasi comportament: cum ma vede ca ma uit spre ea sau ii dau atentie, incepe si se agita in balta si cere de mancare. Mai nou face asta inca de dimineata, cand eu sunt inca adormita si doar ma intorc pe alta parte, repede, repede, ne agitam, doar-doar o primi ceva de mancare :)
In prezent ii dau un sprot o data la 2 zile si in ziua in care nu primeste sprot, ii dau cateva cubulete de inima de vita + pesti uscati. Eu banuiesc ca foamea are legatura pe de-o parte cu pastila de Ca+Vit D, pe de alta parte cu rasfatul :) [eu sa cer, ca poate primesc :)] Incerc sa nu cad in ispita si sa ii dau de mancare de fiecare data cand cere, ba atunci cand o vad ca cere si nu are motiv, o bag in seama, merg la ea, vorbim, incerc sa ma joc cu ea... ea nimic, batman-batman si ma capseaza :) Trai pe vatrai! :)
Bafta si toate bune tuturor!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de Sheppard » 11 Feb 2013, 00:57

Da-i linistita mai multi pestisori sprot ca doar sunt mici. Grija la degete :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ela_crux » 11 Feb 2013, 02:03

Mmmmm... cred ca o sa cantaresc un singur peste de asta data viitoare cand o sa cumpar, ca sa am idee despre cat inseamna 30g de peste [10% testoasa]. Mi-au zis la vet ca Galusca ar fi un pic "suncoasa" si na... incerc sa pastrez o limita, sa nu ajunga obeza. Si asa mi se pare uneori ca nu incape toata in carapace :) [poate nici ea nu se ascunde complet]. Cred ca varianta cu gramajul ar fi cea mai corecta. Cat despre degete, well, m-am obisnuit :) De cele mai multe ori nu musca atat de tare incat sa ma doara, asa ca iau asta ca pe o joaca.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de Dragosvr92 » 11 Feb 2013, 22:56

Sheppard, am prins un paianjen de apartament. Il am intr un dop transparent de vreo saptamana si inca traieste :)) Este ok sa il dau testoasei?
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 118
Membru din: 11 Mar 2012, 00:39
Localitate: Romania

de alyenn666 » 11 Feb 2013, 23:12

crezi ca merita riscul???De saturat nu o sa se sature , pentru ea nu e vreo delicatesa asemantoare cu cele din mediul natural...
Parerea mea e ca nu are rost nici sa-l pastrezi nici sa-l dai testoasei. Daca vrei sa o rasfeti da-i peste proaspat, inima de pui/vita necongelate, creveti,
rame vii etc , alimente din dieta normala a testoaselor
trachemis scripta scripta+trachemis scripta elegans
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

de Gradinaru Alin » 12 Feb 2013, 14:43

lol=)) de acu , daca ii place la testoasa te apuci sa faci crescatorie=))))))))))))))))))))))
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de Dragosvr92 » 12 Feb 2013, 15:00

Cine a zis ceva de vreun risc?
Am intrebat daca este recomandat. Stiu ca nu o sa se sature.
Mersi de sugestia muniului :)
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 118
Membru din: 11 Mar 2012, 00:39
Localitate: Romania

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori
cron