Zeus(testoasa care a murit) glori

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Zeus(testoasa care a murit) glori

de tiger » 03 Feb 2013, 13:23

ele sunt cu tample galbene au:glori putine puncte 1,2;zeus multe puncte si nu asa de colorate.


p.s. nu luati testoase de la animax decat daca au sanatoase.(sun plaza)
p.s.s. si de la honbach(grand arena)
Ultima oară modificat de tiger pe 03 Feb 2013, 21:33, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 136
Membru din: 17 Ian 2013, 15:02
Localitate: Bucuresti

de Gradinaru Alin » 03 Feb 2013, 13:46

ptc ti-ai mai luat o testoasa...? nu ii ajunge doar ca i-ai luat incalzitor... cat despre apa desupra: citeste instructiunile, deoarece daca il tii complec scufundat, unele modele s-ar putea sa se arda, nu il asculta pe tatal tau daca nu scrie asa pe cutie/instructiuni.....

Iale un acvariu mai mare, nu pot traii 2 testoase intr-un bol de plastic.... acel bol este bun doar ca sa dai testoasa cadou la cineva, ca in rest o streseaza enorm!


Bec repti.glo 5.0 ai? costa in jur de 60 lei, dar este OBLIGATORIU, fara el testoasele nu pot sintetiza calumea vitamina D3 , si pot aparea malformatii serioase la carapace!


Nu te inteleg, de ce ai luat a doua testoasa, daca inca nu ai conditiile MINIME nici pentru o testoasa, fiind ea cat o moneda de 50 bani...... Acum chinui 2 in loc sa chinui 1......Maturizeazate putin, si gandestete: daca ai sta cu inca cineva doar intr-o sufragerie, fara sa ai alt loc de relaxare, de stress , nu ai traii mai mult de cateva luni( e verificat cu soareci de laborator, cauta pe internet)....


Si eu me-am luat testoasa de la animax, si din cate stiu acest pet-shop ofera printre cele mai bune conditii dintre pet shopurile din romania( le granesc cu gammarus si turtle sticks, si AU BEC/NEON REPTI GLO, dar nu neaparaat 5.0....), cauta pe internet si situl lor oficial, si daca nu ii crezi , vino la toate cele 3 magazine animax din iasi si vei vedea...Mentionez ca aici (la aceste magazine din iasi), bec reptiglo nu se cumpara decat la comanda, cu un pret putin umflat , asta e....


Era de datoria ta sa verifici daca testoasa e sanatoasa, nu sa te iei dupa vanzator.... El isi vinde marfa, scapa de testoasa, ca sa nu ii moara lui si sa piarda banii....


Scuzati ceilalti postul lung, dar aveam multe sa ii spun, deoarece chiar as vrea sa vorbesc fata in fata cu el, sa vad si eu cati ani are, ca eu am 13 ani, dar nu cunosc de nimeni de varsta mea care sa gandeasca ca el..................... :|
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de Gradinaru Alin » 03 Feb 2013, 13:51

Si din cate stiu eu se scrie P.S.S.(post scriptum scriptum), nu P.P.S. .......
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

Re: Zeus(testoasa care a murit) glori

de bstafie » 03 Feb 2013, 16:49

tiger scrie:ele sunt cu tample galbene au:glori putine puncte 1,2;zeus multe puncte si nu asa de colorate.

Puncte? ce puncte? e un joc pentru tine sau cum?
A te referi la pete? invata sa te exprimi; citeste o carte, cultivate si asculta oamenii. Ai multe de invatat :!:

tiger scrie:p.s. nu luati testoase de la animax decat daca au sanatoase.(sun plaza)
p.p.s. si de la honbach(grand arena)

Sanatoase? ai probleme serioase daca crezi ca problema ar fi fost de la pet shop, si nu de la conditiile de rahat si ignoranta de care ai dat dovada.

Gradinaru Alin scrie:Si din cate stiu eu se scrie P.S.S.(post scriptum scriptum), nu P.P.S. .......


P.S. - post scriptum sau 'write after' sau 'scrie dupa' (unde post - dupa si scriptum - scrie)
Al 2-lea P.P.S. - 'post post scriptum' sau 'scrie dupa dupa'
Al 3-lea P.S.P.S. - post script post scripe sau ' scrie dupa scrie dupa'
Mai departea nu mai stiu dar cred ca este acelasi 'algoritm'. Oricum ar fi aberant mai mult de atat cred. :lol:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 153
Membru din: 19 Dec 2012, 13:40
Localitate: Galati

de tiger » 03 Feb 2013, 21:33

l-am editat
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 136
Membru din: 17 Ian 2013, 15:02
Localitate: Bucuresti

de Gradinaru Alin » 03 Feb 2013, 22:14

"P.S. - post scriptum sau 'write after' sau 'scrie dupa' (unde post - dupa si scriptum - scrie)
Al 2-lea P.P.S. - 'post post scriptum' sau 'scrie dupa dupa'
Al 3-lea P.S.P.S. - post script post scripe sau ' scrie dupa scrie dupa'
Mai departea nu mai stiu dar cred ca este acelasi 'algoritm'. Oricum ar fi aberant mai mult de atat cred. "


Eu stiam dupa cum am spus si dupa fiecare dacata se mai adauga un scriptum....Nah posibil sa fi facut eu romana cu doamna de servici=)))
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de bstafie » 03 Feb 2013, 23:08

Sometimes, when additional points are made after the first postscript, abbreviations such as PPS (post-post-scriptum, or postquam-post-scriptum) and PPPS (post-post-post-scriptum, and so on, ad infinitum) are used, though only PPS has somewhat common usage.

Sursa : http://en.wikipedia.org/wiki/Postscript
When in doubt always check wiki :lol:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 153
Membru din: 19 Dec 2012, 13:40
Localitate: Galati

de Sheppard » 04 Feb 2013, 10:33

In primul rand eu nu pricep care e rostul acestui topic; tiger te rog frumos nu mai crea topicuri aiurea bune de nimic.

Cum zicea si bstafie, testoasa a murit din cauza ignorantei lui tiger. Vina e strict a lui, nu a vanzatorului.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2839
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de tiger » 04 Feb 2013, 15:46

e vina lui zeus sau a mea?o vanzatoare a zis ca din cauza mediului lor(anmiax).am ingrijito ca pe turti.ea era bolnava de la pet shop(animax).nu e vina mea si a lor sau a mediului sau a conditiilor de vreme,caldura,frig
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 136
Membru din: 17 Ian 2013, 15:02
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 04 Feb 2013, 17:39

Nu se refera nimeni la conditiile de afara ca doar nu ai tinut-o afara! Ai pur si simplu conditii mizerabile pentru testoase in casa. Nu ai nimic din ce e necesar testoaselor iar cand s-a imbolnavit nu ai dus-o nici macar la veterinar. Ai stat si te-ai uitat la ea si scriai tampenii pe forum. Macar atat poti face sa iti asumi responsabilitatea. Animaxul stie sa aiba grija de testoase ca trebuie sa le vanda.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2839
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Iovanut Alin » 04 Feb 2013, 23:28

Ok... Postul asta e fara pic de sens.
Gradinaru Alin Era neaparat sa o ''inveti'' cum se scrie P.P.S , chiar era neaparat sa ii reprosezi !? E cam OffT , dar stii asta ...
In rest sunt de acceiasi parere, nu trebuia sa iti cumperi o testoasa daca nu esti capabila sa ii oferi o viata mai buna ca in petshop...
Ar fi trebuit sa incepi cu ceva mai usor (INGRIJIREA PIETRELOR) , nu o lua ca pe o insulta, doar ca unele persoane (te incadrezi aici) nu sunt capabile sa le ofere acel minim de confort animalelor de companie.
''Try to leave this world a little better than you found it " Baden Powell
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 01 Apr 2012, 22:16
Localitate: Arad, Romania


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori