Rasa broscutelor mele

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

de diana:) » 26 Ian 2013, 13:32

Da, clar comand de pe net un Reptiglo 5.0 , vreau un loc ca acasa pt. Broscutele mele. Incep sa imi fac planuri de amenajare 8). Dupa ce sunt gata fac o poza. Cat despre mancare, le hranesc cu Gammarus, Reptomin baby, inima de vita sau pestisori uscati: de doua ori pe zi,.dimineata si seara. E in regula, nu?
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 17
Membru din: 22 Ian 2013, 21:16
Localitate: Cluj-Napoca, Cluj

de bstafie » 26 Ian 2013, 14:23

Incearca sa le cumperi si niste piept de pui si sprot. Sprot gasesti si in supermaketuri la un pret foarte accesibil, plus ca la cat de mici sunt ele acum poti sa cumperi 100 g si sa-ti ajunga destul de mult(peste 5 zile). Ale mele au cam aceleasi dimensiuni si imi ajung destul de mult, ideea ar fi ca sa diversifici cat mai mult hrana si sa le dai si crud daca se poate. Pestele eu personal nu am putut sa il dau crud pentru ca au probleme la inghititul oaselor foarte mici, asa ca prefer sa-l am fiert , sa-l curat eu de oase si abia apoi sa-l hranesc testoaselor. Pe langa asta ai putea sa mai incerci niste viermusi pentru pescuit ca mancare vie dar sa nu exagerezi sa le dai prea mult. Diversifica mancarea cat mai mult :!:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 153
Membru din: 19 Dec 2012, 13:40
Localitate: Galati

de diana:) » 26 Ian 2013, 14:38

Pai da, asta si fac. Le-am mai dat si carne de vita cruda(cand cea mica nu manca mi-a spus veterinarul ca poate ii creste pofta de mancare) si se inebuneau dupa ea. :D
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 17
Membru din: 22 Ian 2013, 21:16
Localitate: Cluj-Napoca, Cluj

de diana:) » 27 Ian 2013, 11:39

Acum ma interesam despre Reptiglo5.0 : Are importanta daca e bec sau neon? Cred ca am vazut pe la petshop. Scuze pentu offtopic; eventual un site cu poze cu reptiglo montat. Multumesc !! Merg chiar lunea asta sa iau unul, dar trebuie sa ma interesez de suport sau ceva.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 17
Membru din: 22 Ian 2013, 21:16
Localitate: Cluj-Napoca, Cluj

de diana:) » 27 Ian 2013, 13:47

Va rog sa imi spuneti daca mai trebuie ceva in afara de Reptiglo .
:)
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 17
Membru din: 22 Ian 2013, 21:16
Localitate: Cluj-Napoca, Cluj

de ela_crux » 27 Ian 2013, 14:59

Salutare Diana!
Cred ca varianta mai practica este cea cu bec, pe care il poti monta apoi intr-o veioza cu clips si brat flexibil si asa poti sa il pui oriunde si oricum vrei tu. De exemplu, amenajarea Galustii este asa: http://www.testoase.com/viewtopic.php?t ... c&start=15
- becul alb = ReptiGlo [cred ca puteam face ceva mai estetic, dar na, asta a fost solutia gasita/aleasa la vremea respectiva
- becul rosu = HeatGlo, montat in veioza flexibila
Bafta si toate bune!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de diana:) » 27 Ian 2013, 15:04

Multumesc pentru sfat, ela. Numai bine!:wink:
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 17
Membru din: 22 Ian 2013, 21:16
Localitate: Cluj-Napoca, Cluj

de diana:) » 27 Ian 2013, 16:18

Casuta Galustii e mult mai faina. Ma gandesc ce as mai putea pune in acvariul meu( de preferinta natural) ... poate ceva busteni.. Habar n-am recunosc. .:roll:
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 17
Membru din: 22 Ian 2013, 21:16
Localitate: Cluj-Napoca, Cluj

de Sheppard » 27 Ian 2013, 19:11

Plante acvatice, busteni, radacini, melci acvatici, pestisori, eventual substrat natural: nisip simplu cu pietre. Si pe insula poti planta diferite chestii daca pui un strat de pamant, cum am facut eu, raek, ela_crux sau poti pune doar ghivece cu plante pe insula, respectiv in apa.

www.nevertebrate.ro - e un site de la un magazin online cu sediul in Cluj, prin zona cu Kauflandu din Manastur; nu stiu exact ce au expus la sediu pentru ca nu am fost, dar au si acolo destule din cate am vorbit la telefon cu un reprezentant. Au multe chestii faine pentru acvaristica.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de diana:) » 27 Ian 2013, 19:17

Super! merci.:D:D
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 17
Membru din: 22 Ian 2013, 21:16
Localitate: Cluj-Napoca, Cluj

de diana:) » 27 Ian 2013, 21:19

Sa pun pe lista: Plante naturale, Reptiglo 5.0 , chestie dintr-aia de plastic ca sa acopere incalzitorul ... Si cam atat o sa ma mai holbez pe la chestii:D. Cine stie ce idei imi mai vin !
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 17
Membru din: 22 Ian 2013, 21:16
Localitate: Cluj-Napoca, Cluj

de diana:) » 28 Ian 2013, 14:19

Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 17
Membru din: 22 Ian 2013, 21:16
Localitate: Cluj-Napoca, Cluj

de Sheppard » 28 Ian 2013, 14:23

Sunt artificiale? De ce nu incerci si cu plante naturale?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de diana:) » 28 Ian 2013, 14:35

La Pet Shop:

Despre Plantele Naturale:

Erau destul de multe, dar vanzatorul mi-a spus ca rezista doar o zi, iar unele pot face rau, iar atunci mi-am spus ca ar arata mai bine fara ele...


Despre Repti Glo 5.0:

In primul rand , am vazut neonul:
E destul de greu de montat; adica mai greu decat becul. Au spus ca bec vor aduce ceva mai incolo, deci mai poate astepta.


Nu am gasit suport de plastic


Intr-un fel, groaznica situatia, dar voi merge miercuri la un alt pet shop. Voi mai vizita pet shopul ala incurand.


:roll::roll:
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 17
Membru din: 22 Ian 2013, 21:16
Localitate: Cluj-Napoca, Cluj

de diana:) » 28 Ian 2013, 17:35

Repti Glo 5.0 era doar neon la pet shop. Oare e obligatoriu chiar in momentul asta? Am auzit ca le devolta destul de mult. As fi interesata de asta la broscuta mica, dar daca o dezvolta pe ea o dezvolta si pe cea mare:? . E mai usor de montat becul Repti Glo. O sa iau o lampa unde sa il montez. Pana atunci, toate cele bune!!:D:D
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 17
Membru din: 22 Ian 2013, 21:16
Localitate: Cluj-Napoca, Cluj

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
cron