Nu mananca

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Nu mananca

de humble » 17 Ian 2013, 22:20

Va salut,
Am o problema cu una dintre testoase, de cateva zile (3-4) nu mananca.

De asemenea, testoasa de cateva saptamani nu prea mai intra in apa decat foarte rar, statea doar pe insulita (am turtle dock) dar nu i-am acordat importanta acestui fapt pentru ca era destul de vioaie cand o scoteam afara plus ca manca foarte bine ;).

Acum dupa cum spuneam de vreo 4 zile nu mai mananca si nu se mai da jos de pe insulita doar sta acolo si isi schimba pozitia la fiecare cateva minute... :?( asta in cazul in care nu doarme, am uitat sa mentionez ca doarme ft mult) .
Incalzitor am, pus pe 26-28 de grade, am filtru, bec (pentru caldura, am avut reptiglo dar acum trebuie sa-l schimb, iau altul cat de repede pot), acvariu destul de mare pt amandoua testoasele, o temperatura in camera (cred eu) la care nu s-ar putea imbolnavi, am avut grija sa nu fie curenti de aer (stiu ca sunt sensibile) sa nu tin mult balconul deschis, etc.

- Cealalta testoasa e OK.
- Ieri a mancat carne de pui de parca nu ar fi avut nimic (ciudat, in ultima saptamana aproape ca nu a mancat nimic si inainte manca fara ezitare orice ii dadeam).
- Am scos-o ieri afara si a fost destul de energica, cum e ea de obicei.
- Luni planuiesc sa o duc la veterinar daca nu vad ca se schimba ceva (E prea tarziu / repede / useless)???
- Apa s-a cam murdarit umpic in ultimele zile dar avand in vedere ca cealalta broscuta e ok eu zic ca n-are nimic dar oricum maine o schimb.
- Amandoua testoasele au 5 ani si sunt masculi.

Stiti ceva ce mai pot incerca pana luni cand o duc la veterinar? Sfaturi, ceva?

Multumesc ca-ti citit stiu ca am scris mult dar sunt ingrijorat.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 16 Ian 2013, 22:01

de Sheppard » 17 Ian 2013, 23:01

Au suficienta lumina, daca zici ca nu mai ai acum Reptiglo-ul? De cat timp nu mai ai Reptiglo? Era Reptiglo 5.0?

Vezi la testoasa sa fie ochii umflati/inflamati, sa aiba secretii la nari si in gura, sa respire pe gura sau sa fie prezente alte leziuni?

Ar fi bine sa pui si nste poze de aproape cu testoasa: cap, plastron, membre, coada, carapace.
Si niste poze cu toata instalatia.

Mai e varianta sa doreasca sa hiberneze si cum apa e prea calda, iar pe insula mai rece (asta daca becul pentru incalzit nu bate pe insula) sa stea acolo. Pe timp de iarna e normal sa le scada apetitul chiar daca nu hiberneaza.
Merita si un consult veterinar la cineva care se pricepe cu testoase, daca nu se imbunatateste situatia: http://www.testoase.com/topic8.html

Asteptam pozele si detaliile.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de humble » 18 Ian 2013, 19:34

Salut Sheppard,
Momentan singura sursa de lumina vine de la un bec normal, folosit pt caldura.
Ochii nu mi se par a fi umflati/inflamati dar oricum voi atasa poze mai jos cu ea.
Despre secretii nu stiu, nu cred, dar oricum ieri seara si-a bagat capul in apa si parca a tusit de 3-4 ori, mi se pare ciudat nu a mai facut asta pana acum.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


^ Plastronul arata mai ciudat de cand era mica nu cred ca asta e problema si m-am uitat, nu am vazut leziuni, cheaguri de sange :?

P.S: Da, repti glo 5 era si nu il mai folosesc de ~2 saptamani, dar vreau sa-mi comand zilele astea de aici http://www.animall.ro/lampa-repti-glo-5-26w.html
Scuze daca nu am pus pozele bine, le schimb apa si revin cel tarziu maine dimineata si pun poze cu tot acvariul daca crezi ca e nevoie :wink:
P.S2: A mai intrat azi in apa dar ignora mancarea :(
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 16 Ian 2013, 22:01

de Sheppard » 18 Ian 2013, 21:11

Nu stiu exact din poze, poate isi mai da altcineva cu parerea, dar parca are pleoapele putin inflamate. Incearca sa ii pui in fiecare zi timp de cateva zile o picatura de Vitamina A solutie orala pe fiecare ochi. Daca asta e problema, ar trebui sa se rezolve rapid.

Vezi sa respire pe gura sau sa scoata un suierat cand respira? Sau inoata cumva inclinata intr-o parte cand o bagi in apa? Ca atunci e vorba despre o infectie pulmonara si e nevoie de antibiotice.

Poti merge si la medicul veterinar ca sa ii examineze caile respiratorii - poate sun secretii nazale, doar ca nu se vad prea bine. De fapt, cu o lupa si o lumina ar trebui sa poti verifica si tu asta.

Ce mai recomand este sa mai apropii eventual becul de insula ca sa ii ofere mai multa caldura (dar totusi sa nu treci de 30 de grade cu temperatura); daca e ceva infectios va fi nevoie.

De hranit cu ce o hranesti? Le mai dai si plante acvatice, salata de mancare? M-as gandi si la o posibila carenta de vitamine, dar asta e destul de general si se rezolva rapid cu niste suplimente gen Vita Kraft sau chiar injectii la medicul veterinar.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de humble » 18 Ian 2013, 21:58

"Vezi sa respire pe gura sau sa scoata un suierat cand respira"
Nu si nu, dar am observat ca atunci cand isi baga brusc capul in carapace (pe ca si cand ar speriao cineva) se aude un suireat, oricum nu stiu cat de relevanta e chestia asta...

"inoata cumva inclinata intr-o parte cand o bagi in apa" Nope.

"Poti merge si la medicul veterinar ca sa ii examineze caile respiratorii" - Cel mai probabil ma duc luni la un veterinar din threadul sugerat de tine in postul anterior daca nu mananca pana atunci si voi intreba si de Vita Kraft / vitamina A.

"Ce mai recomand este sa mai apropii eventual becul de insula ca sa ii ofere mai multa caldura" - Multumesc, voi incerca

"De hranit cu ce o hranesti? Le mai dai si plante acvatice, salata de mancare?"
Nu in ultima vreme, le hranesc cu gammarus, inima de vita, piept de pui, foarte rar le dau ceva ce nu e pe baza de carne, incerc maine cu o salata, o carenta de vitamine ar fi posibil, din pacate, dar crezi ca asta ar face-o sa nu manance nimic pe baza de carne? In ultima vreme am vazut ca si cealalta testoasa cam stramba din nas cand ii dau gammarus...

Vad maine ce noroc am cu salata :)
Mersi :D
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 16 Ian 2013, 22:01

de Sheppard » 18 Ian 2013, 22:45

Suieratul cand se baga in carapace si e speriata e normal - e un mecanism defensiv, de avertizare.

Daca e vreo carenta de vitamine, e dat peste cap tot metabolismul si e posibil ca asta sa fie cauza letargiei si a lipsei apetitului. In perioada aceasta e normal sa scada apetitul, chiar daca testoasa nu hiberneaza, simte totusi ca e iarna. Dar chiar asa apatica la 28 de grade nu ar trebui sa fie.

In ceea ce priveste gusturile, se schimba la testoase si daca le dai prea mult de mancare dintr-un singur fel se satura si ele de mancarea aia si asteapta ceva mai atragator. De aceea e bine sa fie cat mai variat meniul si sa alternezi cu mancarea sau sa o dai combinata sa isi aleaga ele ce vor sa manance. Incearca si cu sprot si hrana vie, precum ramele.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de humble » 19 Ian 2013, 13:01

Le-am dat azi salata, au mancat amandoi, testoasa care face greva foamei a mancat si ea 4-5 bucati, nu s-a prea omorat dar a mancat.
Am incercat si cu mar nu au mancat nici unu, incerc mai spre seara cu morcovi ;).

As vrea sa le pun si o testoasa din aceea de calciu in apa, e ok?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 16 Ian 2013, 22:01

de Sheppard » 19 Ian 2013, 13:46

Da, dar mai bine le iei pastile efervescente de Berocca - cred ca sunt mai eficiente si mai au si alte vitamine in plus, pe langa Calciu si Magneziu.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ela_crux » 20 Ian 2013, 00:52

Salutare tuturor!
Morcovul da-l pe razatoarea mica inainte sa il dai testoaselor, la Galusca a functionat si a mancat :)
Bafta si toate bune!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de humble » 22 Ian 2013, 21:51

Mersi Sheppard si ela_crux, a inceput iar sa manance, mai intra in apa.
Am apropiat becul de insulita, le-am diversificat meniul si in 2 zile si-a revenit.

Mersi a 2-a oara.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 16 Ian 2013, 22:01

de Sheppard » 22 Ian 2013, 22:23

Ne bucuram sa auzim ca e totul bine. Preventiv, sa stai cu ochii pe ea in urmatoarele zile ca sa fii sigur ca e totul in ordine.

Recomand sa pui si niste poze cu toata instalatia - poate putem oferi critica constructiva si in acst sens :wink:
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Iovanut Alin » 23 Ian 2013, 00:03

Hmm curiozitatea ma impinge sa te intreb de unde ai cumparat insula :> Caut de ceva vreme dar vad ca in petshopurile aradene nu gasesc...
''Try to leave this world a little better than you found it " Baden Powell
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 01 Apr 2012, 22:16
Localitate: Arad, Romania

de humble » 24 Ian 2013, 19:54

@Alin: De pe net am luat-o mai de mult, nici eu nu am gasit in pet shopurile din cluj, online gasesti foarte usor eu am varianta 23 x 46 cm dar costa destul de mult, am luat-o undeva pe la 150 de lei.

@Sheppard: Normal ca sunt cu ochii pe ea :)
Voi lua in considerare si sa pun pozele cu acvariul undeva pe aria Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, echipamente daca gasesc un topic adecvat (ceva gen "Poze cu acvariul tau" sau whatever...) daca nu pe topicul asta chiar daca o dam usor in offtopic :\
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 16 Ian 2013, 22:01

de Sheppard » 24 Ian 2013, 20:45

Aici s-a discutat mai recent pe tema asta: http://www.testoase.com/topic2537.html
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator