Vierme dubios in acvariu

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Vierme dubios in acvariu

de raek » 08 Ian 2013, 18:30

Salutare reptilieni, am vazut un vierme alb subtire ca un fir de par care serpuia prin acvariu. Am schimbat apa , cam toata, si am tot frecat pietrisul cu aspiratorul ca sa trag mizeria. Cand a ramas o cantitate neglijabila de mizerie si foarte putina apa , am pus apa de la robinet in acvariu la decantat in timp ce testoasele erau la explorat prin camera. Dupa ce apa s-a linistit am observat serpuitorul ala in apa. Acum nu stiu daca a venit odata cu apa de la robinet sau a fost prin pietris dar e prezent. Ati avut astfel de intrusi ?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 32
Membru din: 21 Mai 2012, 13:52

de Gradinaru Alin » 08 Ian 2013, 19:50

Sheppard iti poate raspunde la asta, deoarece el a avut asa ceva in unul dintre acvarii, sunt foarte mici abea observabili nu?Nu ai o camera de mare zoom sa poti face o poza cu unul din ei daca mai ai? Din cate am inteles se face de la resturile de mancare mai mult eu nu stiu...

Detalii la http://www.testoase.com/topic127.html


Cu apa de la robinet clar nu mai ales daca stai la oras, apa este prea tratata cu clor si substante toxice pentru om dapai pt vietati din aste....Singura chestie e daca stai la casa si ai propia fantana de unde iti tragi apa curenta sa fie infestata...nah zic si eu... dar mai bine verifica: pune intr-un pahar de apa niste apa si laso-o la decantat cateva minute, daca vezi serpisor deala e infestata apa daca nu , e de la acvariu....
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de raek » 08 Ian 2013, 20:38

Stau in bucuresti, dar ma astept la orice cu apa de la robinet :)) Poate cresc si viermele si apoi il mananca broasca . eu ma gandeam sa nu fie parazit ceva ca daca e asa sa curat tot acvariu bine. Am filtrare externa+interna, am aerator, schimb jumate de acvariu + aspirare de pietris odata pe saptamana deci nu se pune problema ca ar fi apa foarte murdara sa se dezvolte tot felu de chestii.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 32
Membru din: 21 Mai 2012, 13:52

de Gradinaru Alin » 08 Ian 2013, 20:46

nu spun ca apa e murdara, spun ca e posibil sa existe resturi de mancare... oricum doar me-am dat cu parerea, nu ma bag, deoarece din moment ce nu am avut sau am(sau cel putin nu am vazut in ligheanu meu asa ceva) nu cred ca ar fi corect sa te contrazic... eu spun sa mai cauti pe net sau sa intrebi pe cnv mai experimentat...
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de yozy1 » 09 Ian 2013, 13:56

si eu aveam ceva viermisori si ceva gandacei minusculi si nu am reusit sa scap de ei decat dupa ce am bagat 4 gupy in acvariu. de atunci nu mai am gandacei acvatici si surprinzator si broscutele s-au obisnuit cu pestii dupa ce au vazut ca sunt greu de prins :))
Avatar utilizator
 
Mesaje: 2
Membru din: 15 Oct 2012, 15:25

de raek » 09 Ian 2013, 14:38

eu am doar un peste , un fel de sanitar. am avut guppy dar au disparut
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 32
Membru din: 21 Mai 2012, 13:52

de yozy1 » 09 Ian 2013, 15:24

Mai multe despre viermisori nu stiu. Incercarea mea cu gupy a dat roade. Sper sa gasesti si tu ceva cu ce sa scapi de ei. Stiu ca si eu eram nelnistit. Probabil la tine au fost mai rapide broscutele si au reusit sa prinda pestii. Am sa te rog daca rezolvi problema in legatura cu viermisorii, sa ne spui si la noi.
Avatar utilizator
 
Mesaje: 2
Membru din: 15 Oct 2012, 15:25

de Sheppard » 09 Ian 2013, 17:39

Nu stiu nici in ziua de azi de la ce sunt viermisorii aceia. Stiu doar ca nu sunt daunatori pentru testoasa sau pesti (eventual pentru puietul de peste). Am avut si eu si vara am oricum in iazurile din curte. La mine i-am introdus in recipientul din casa prin plante acvatice (care au stat initial afara). I-am decimat dupa cateva schimbari de apa.

Par sa prefere resturile de carne lasate in urma de testoasa, iar pe un forum de acvaristica se recomanda urmatoarea solutie: se baga o bucata de carne intr-un tifon foarte fin sau in ceva asemanator, care sa actioneze drept sita si se lasa cateva ore - o zi in apa; sa fie ca un fel de punga pentru carne. Viermisorii se vor concentra la carne si vor incepe sa o mananca, sa se lipeasca de ea. Apoi se scoate cu grija tifonul/materialul cu carnea inauntru si viermisorii pe ea. Acestia vor ramane blocati in "punga" si se pot indeparta.

Nu stiu cat de eficienta e treaba asta, dar schimbatul apei cu siguranta e. Daca ai si un sanitar prin apa ii va manca si acela.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator