M`a disperat

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

M`a disperat

de OsDeRos » 06 Dec 2012, 14:33

Testosu m`a disperat, ma scoate din minti. A fost invatat sa stea si prin camera, nu doar in bazin cu pauza 2 ore. De dimineata vine la birou si asteapta, sta la picioarele mele ca un caine, daca plec spre bucatarie vine dupa mine, cand ma intorc... lafel. Daca din greseala am uitat ceva si iar ma duc spre bucatarie, iar vine dupa mine. Daca nu`l bag in seama, sta sub birou si asteapta (oare ce?). Daca`i dau atentie.. se cere`n brate... ridica o labuta si asteapta sa il iei in brate. Cand il iei in brate, sta 2 min linistit si vrea tot mai sus desi ii acord si o "priveliste" mai mare, dupa care se "zbate" sa ajunga... nu stiu unde. De curand a inceput si femela (care inca nu`i dezvoltata sexual si e mai mica ca el in dimensiune) sa iasa prin casa la plimbare... se tine si dupa ea ca un caine`n calduri. Daca`i pun in apa p`aman doi, vrea doar sa o iubeasca... se burzuluieste la ea continuu, vrea mereu sa o ...., si cateodata are tendinta de`a o musca (gen "ce faci? nu ma bagi in seama?). Daca`l pun doar pe el in apa, cum ajung pe langa bazin, da din gheare ca disperatu doar doar sa iasa afara. Am incercat si sa`l "bat" sperand sa`i arat ca`i teritoriul meu... singura lui reactie e de a se ferii si`a revenii iar disperat cand il las in pace.

Treburile astea le face de vro 4 luni... oare care`i motivul asta al disperarii lui pentru/dupa mine?
Acvariu: 100x40x40; Filtru: Tetratec EX700; Resun Sp-2500 - ptr recircularea apei. Incalzitor: Tetratec 100w; Incalzire insula: bec normal 60w; Lumina: Reptil Glo 5.0
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

de Sheppard » 06 Dec 2012, 19:33

Eu tind sa cred ca te asociaza cu hrana si e un reflex conditionat. Probabil asteapta mancare cand te vede si de aceea se agita asa. Oricum, interesant comportament :D Am si eu o testoasa care face la fel si vine dupa mine; se linistete doar cand ii dau de mancare si daca nu, ma musca de mana.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de OsDeRos » 07 Dec 2012, 08:11

nu cred ca doar cu hrana, si dupa ce`i de mancare la fel face....
Acvariu: 100x40x40; Filtru: Tetratec EX700; Resun Sp-2500 - ptr recircularea apei. Incalzitor: Tetratec 100w; Incalzire insula: bec normal 60w; Lumina: Reptil Glo 5.0
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

de takawachinchila » 07 Dec 2012, 10:40

Mi se pare foarte misto ce aveti voi acolo, o relatie speciala animal-stapan. E interesant asa un comportament la reptile. Banuiesc ca ai avut foarte mult timp sa te ocupi de ele. Masculul meu e de ani de zile (de cand l-am primit) un agitat, se sperie din orice, chiar si de mancarea care ii pica in apa. Cand vede miscare in camera sare cat colo de pe insula lui si se izbeste in geamul acvariului cu texte de genu "aoleu,aoleu, sariti, valeleu, doamne fereste si apara!!!" Da din vasle ca apucatu' si daca il iau in mana suiera si musca zdravan. Femela insa e mai linistita. Sper sa nu ia nimic din comportamentul colegului de terariu...
Cu alte cuvinte, ce n-as da sa am si eu problema ta! :)
Poate vrei sa te arunc la testoase!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 326
Membru din: 28 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti

de ela_crux » 07 Dec 2012, 15:02

He, he! Ia te uita ce avem noi aici! :) Salutare tuturor!
Cam de vreo trei saptamani a inceput si Galusca sa ia atitudine: ma vede in zona, vine spre mine si incepe sa inoate de zor la peretele acvariului. Bag mana la ea, in joaca, vine dupa degetele mele, sta un pic, se uita, calculeaza si apoi HATZ! Ma apuca de unul dintre degete! Incerc sa scap si trag mana, nimic! Galusca rezista! :)) Se tine in continuare de deget! Intr-un final se prinde ca nu e de mancare si ma elibereaza :)
Treaba este ca are comportamentul asta in majoritatea timpului, exceptia fiind ca nu ma apuca de deget atunci cand tocmai e mancata. Adica cred ca au apucat-o instinctele vanatoresti si foamea in acelasi timp. Foamea cred ca ar putea fi si de la pastila de Ca+VitD... Vazand-o asa, i-am si dat destul de mult de mancare in perioada asta, sprot aproape in fiecare zi + suplimente de pesti uscati + inima de vita... care sunt riscurile daca ii dau prea multa mancare?
Bafta si toate bune tuturor!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de Gradinaru Alin » 07 Dec 2012, 15:16

Inafara de ingrasarea in exces(obezitatea) care poate avea ca urmari deformarea carapacei si sterilitatea nu cred ca mai sunt riscuri... :mrgreen:
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de Sheppard » 07 Dec 2012, 15:17

Urmarea e aceeasi ca si la oameni: obezitate cu tot cortegiul de patologii de pe urma aceasta. De aceea e important sa aiba un meniu variat, inclusiv cu plante (desi Emys ciugulesc mai rar din ele) + spatiu suficient pentru inot si miscare. Dar Galusca oricum a suferit un traumatism destul de serios si are nevoie de resurse din plin sa isi refaca carapacea, asa ca nu e problema. Plus ca are de recuperat pentru a putea depozita suficiente rezerve ca la anul sa hiberneze in siguranta. E foarte bine ca are pofta de mancare acum iarna. De obicei scade apetitul in perioada asta - poate o sa observi treaba asta prin ianuarie sau februarie; atunci am observat ca se intampla mai des. In concluzie, indoparea cu hrana de un singur fel, cu prea multe grasimi, e periculoasa doar pe termen lung (ani) si la testoase care sunt relativ sedentare, cu putin spatiu si care nici nu hiberneaza.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ela_crux » 07 Dec 2012, 20:23

Multam de raspunsuri! Ideea este ca a avut o perioada, prin octombrie, in care de-abia manca cate un pic, o data pe saptamana. Cred ca atunci s-a prins ea ca vine iarna. Apoi a inceput usor usor sa manance si acum e foame maxima :) De inotat, ati vazut cat spatiu are si mie imi pare si destul de activa... intr-o zi am prins-o la vanatoare pe fundul acvariului, plescaind ceva de pe acolo... se mai cearta cu buturuga si o da la o parte... misca filtrul... deplaseaza incalzitorul :) Distractii de testoasa :)
Ieri a venit Mos Niculae si la Galusca: inima de vita si pesti uscati :)
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de Markus » 10 Dec 2012, 17:38

Eu cred ca este vorba de afectiune...broscuta mai mare, Evy, este cea mai "sociabila" dintre broscute, bineinteles si cea mai mare. Se plimba prin toata casa...cel mai mult ii place sa stea la toaleta si se pune ca un caine cu fata spre hol. Imi aduc aminte ca venise un amic in vizita si cand s-a dus la toaleta s-a speriat de broscuta :)). Alte dati daca o iei in mana si te pui in pat se foieste pana ajunge in dreptul inimii sau chiar la gat si adoarme. Din pacate celelalte doua broscute nu au inca comportamentul lui Evy dar sper ca o sa-l adopte
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 16
Membru din: 02 Sep 2011, 12:19

de faitonu » 10 Dec 2012, 19:03

eu cred ca e vorba de o reincarnare..te pazeste ca nu cumva sa te atace cineva :weee probabil broscuta ta intr-o viata anterioara,a fost ciine de paza..asa ca felicitari,te-ai ales cu o broasca de paza.. :bravo: fac pariu ca daca se apropie cineva de tine,da sa-l muste...poate invata sa si latre.. :thumbsup:
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 12
Membru din: 08 Apr 2012, 08:36
Localitate: Cluj-Napoca

de takawachinchila » 12 Dec 2012, 11:50

Asta cu "poate invata sa si latre" imi aminteste de un banc tare, cu unu' care invata testoasa sa incalzeasca mancarea... Nu pot sa il spun fara sa iau ban :)
Poate vrei sa te arunc la testoase!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 326
Membru din: 28 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti

de OsDeRos » 13 Dec 2012, 14:22

baga mare la offtopic, fara cenzura :D ... o sa fac un avi cand se tine dupa mine si cum face...
Acvariu: 100x40x40; Filtru: Tetratec EX700; Resun Sp-2500 - ptr recircularea apei. Incalzitor: Tetratec 100w; Incalzire insula: bec normal 60w; Lumina: Reptil Glo 5.0
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

de alyenn666 » 14 Dec 2012, 11:01

si ale mele fac la fel .. Am cautat si eu explicatii.. O teorie mai era ca iti simt temperatura corpului si instinctiv vin la caldura dar nu mai cred asta pentru ca am incercat sa le scot vara la soare in curte si faceau acelasi lucru .
trachemis scripta scripta+trachemis scripta elegans
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

de OsDeRos » 09 Mar 2013, 14:07

cum am promis... uitati si video.... asa face mereu:
http://www.youtube.com/watch?v=AW62JOLM ... e=youtu.be
Acvariu: 100x40x40; Filtru: Tetratec EX700; Resun Sp-2500 - ptr recircularea apei. Incalzitor: Tetratec 100w; Incalzire insula: bec normal 60w; Lumina: Reptil Glo 5.0
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

de Sheppard » 09 Mar 2013, 15:30

:lol: testoasa, cel mai bun prieten al omului. E dresata bine.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori