Pregatire pentru hibernare

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

de wMgabi » 17 Dec 2012, 00:18

Da,am Trachemys scripta.si sunt adulte amandoua au in jur de 4-5 ani,femela se vede ca e adulta,dar masculul e mult mai mic ca ea,si cica au aceeasi varsta.Eu le-am adoptat de la o persoana care nu mai avea timp si spatiu,vroiam sa cumpar si eu 2 pui,stiam ca se vor face ditamai dinozaurii si na,mie personal parca imi plac mai mult cand sunt mari :).Am afata o fantana in care le tin vara,dar cum acestea nu au mai hibernat,imi era frica poate o sa li se intample ceva..eh..acuma daca tot le-am trezit nu am unde sa le tin si ma gandeam la un acvariu,100x50x50..e cam mic pentru ele dar o sa stea doar iarna asta,si dupa voi pune pesti in acvariu.De bec si uscat nu e problema,bec am de la soparlele mele iar uscat achizitionez dintr-un cos de plastic.Ar fi ok?
 
Mesaje: 4
Membru din: 07 Sep 2012, 17:17

de ela_crux » 17 Dec 2012, 21:21

Apropo de iazuri preformate, ce am vazut eu la Hornbach era dreptunghiular, L x l x h = 200 x 100 x 70cm [dimensiuni masurate cu aproximetrul] - aceasta era cea mai spatioasa varianta. Aveau si varianta mai mica, cam de doua ori mai scurta, patrata. Din pacate nu iti pot oferi si pret aproximativ. In afara aceastora mai sunt ciuberele pentru amestecat nisip/ciment, suficient de incapatoare dar cu un anumit miros de plastic... eu am preferat sa nu iau de teama ca mirosul ar putea persista si atunci am luat acvariu. Pretul ciubarului = ~30lei.
Bafta si toate bune!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de Sheppard » 17 Dec 2012, 23:17

wMgabi, e ok ca si habitat temporar peste iarna. Sa ne tii la curent cu amenajatul, inclusiv cel de afara.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 6 vizitatori