Hibernare Testoasa.

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Hibernare Testoasa.

de Dragosvr92 » 07 Oct 2012, 22:49

Shepard, poti te rog sa imi recomanzi cum ar trebui sa pun testoasa la hibernat?

Am testoasa de aprximativ 7 luni.
Asa arata pe 23.02.2012, cand am cumparato:
Imagine

Este ok daca o pun la hibernat de la varsta asta?
Cum ar trebui sa fac asta?

O pun intr o cutie, invelita in ceva, si nu o deranjez absolut deloc pentru o anumita perioada de timp?

Daca o deranjez, si se trezeste, este ok daca o pun iar la hibernat, sau trebuie sa ii dau sa manance inainte sa o pun iar la hibernat?
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 118
Membru din: 11 Mar 2012, 00:39
Localitate: Romania

de Sheppard » 08 Oct 2012, 06:30

http://www.testoase.com/hibernare.php

Ideea e ca inainte de toate trebuie scazi temperatura tot cate un pic pana ajunge pe la 10-15 grade si asta numai afara cred ca se poate face. Asa incepe testoasa si se a pregati de hibernare, devine letargica si nu va mai manca deloc.

De hibernat, poate hiberna linistita intr-o cutie cu apa mai putina, cat sa ii acopere carapacea, la o temperatura de 5-10 grade. Poti sa ii mai bagi niste plante artificiale pe acolo sa se ascunda sub ele.

Am hibernat cu succes si pui de numai 2 luni, deci nu e problema ca e asa mica, daca a fost hranita corespunzator.

Problema e sa indeplinesti toate conditiile pentru hibernare.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Dragosvr92 » 08 Oct 2012, 17:12

Am tinuto 4 zile pe jos, sub mobila, unde se baga/ascunde de obicei.

Cand am luat o si am bagat o in bol sa ii dau sa manance (peste prajit, si peste alb uscat), nici nu s a uitat la ea, si incerca sa iasa afara din apa. Am pus o jos si s a bagat iar in locul in care se baga de obicei.

Trebuie pusa in apa la hibernat? Credeam ca nu are nevoie de apa cand hiberneaza.
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 118
Membru din: 11 Mar 2012, 00:39
Localitate: Romania

de Sheppard » 08 Oct 2012, 18:26

Astea acvatice cam au. Merge sa hiberneze si pe uscat, ingropate in pamant, sub frunze, dar e mai bine in apa.

4 zile sub mobila la temperatura camerei de 20+/- grade nu e suficient. Trebuie sa ajung cu temperatura apei gradual pana la 15 si chiar 10 grade ca sa isi incetineasca metabolismul treptat. Daca nu intrunesti conditiile de temperatura mai bine nu o pui la hibernat.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Dragosvr92 » 04 Noi 2012, 02:48

De cand am creat subiectul am tinuto numai pe jos. Din cand in cand am bagato in apa si am incercat sa ii dau sa manance, carne de pui cruda, pesti albi si uscati.. etc. Nici nu sa uitat la mancare. De iecare data a iesit din bol si sa pitulat in locul ei, sub mobila.

Acum am puso in apa si vad ca se linistii si sta cu ochii inchisi. Nu mai incearca sa iasa.
Cred ca am sa o pun in camara, pe ciment, in bolul cu apa si am sa o las acolo pana la vara. Este ok?
Da, stiu, sunt un crescator de testoase destul de jalnic xD
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 118
Membru din: 11 Mar 2012, 00:39
Localitate: Romania

de Sheppard » 04 Noi 2012, 12:19

Daca ai acolo o temperatura de 4-10 grade e ok. Ar trebui sa ii mai pui si o piatra sau ceva ca sa poata iesi pe ea sa se usuce daca doreste.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de vic » 04 Noi 2012, 18:27

Nu-i mai da alimente gatite, totul crud.
Scoaterea din apa nu are nici o legatura cu hibernarea- ba chiar, fiind mica, poti s-o pierzi prin deshidratare. Temperatura decide.
Stai la bloc, sa inteleg? Posibilitatea care ramane e balconul- descrie-l, poate merge pentru hibernare.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti

de Dragosvr92 » 05 Noi 2012, 20:06

I am dat carne cruda de pui si nu sa uitat la ea.

Da, stau la bloc. N am terasa.
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 118
Membru din: 11 Mar 2012, 00:39
Localitate: Romania

de Sheppard » 05 Noi 2012, 22:27

Dupa cum spunea vic, hibernarea e determinata de temperatura. Daca nu ai in mod constant 4-10 grade in incaperea unde hiberneaza, nu recomand sa o lasi sa hiberneze. O temperatura mai mare de 10 grade va duce la pierderea prea rapida a rezervelor acumulate peste vara si pot aparea si probleme de sanatate.

In cazul in care nu hiberneaza, e important ca incalzitorul sa tina apa pe la 25 de grade, iar becul Reptiglo 5.0 sa fie aprins minim 8 ore pe zi, pentru a da impresia ca ziua e la fel de lunga ca si vara. Apetitul va fi mai scazut in aceasta perioada (testoasa stie instinctiv ca e totusi iarna), va manca mai putin, dar totusi va manca, daca ai pastrat conditiile bune. O poti tenta cu hrana vie: larve de tantari, viermisori tubifex, rame, pestisori vii, melci acvatici (atentie la speciile toxice!), larve de libelula etc. - hrana vie e totdeauna mai apetisanta.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Dragosvr92 » 14 Ian 2013, 19:02

Ok, de cand am postat ultima data o am la hibernat si e ok.
Nu as fi tinuto la hiberanat, dar mi am pus alt ceva in locul in care aveam acvariul, si nu aveam unde sa o mut. Joi am sa ma apuc sa fac un acvariu mai mic, care va avea loc pe birou.

Lungime:30cm
Latime: 20cm
Inaltime:13cm.

Pare ok? Siu ca i cam mic, dar mi se pare perfect pentru ea. Este mica oricum.

Cum ar trebui sa o scot de la hibernat?
Ma asigur ca acvariul are temperatura corecta de 26 de grade. Ii pun lumina.
Ce trebuie sa ii dau sa manance? Carne cruda de vita ? Ii dau sa manance cand vad ca devine mai activa...? Deschide ochii si se zbenguie prin apa?
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 118
Membru din: 11 Mar 2012, 00:39
Localitate: Romania

de Sheppard » 14 Ian 2013, 21:11

Daca tot ai pus-o la hibernat las-o macar pana in februarie, sa ai minim 3 luni de hibernare. Scoaterea din hibernare se face tot progresiv, crescad temperatura cu cate 1-2 grade tot la cateva zile, pana ajungi pe la 16-17 grade + ii oferi mai multa lumina. Si si atunci nu o bagi direct in apa de 26 de grade.

Referitor la acvariu, NICIODATA nu te gandesti sa il faci mai mic, indiferent de varsta testoasei. Dimensiunile acelea sunt mult prea mici, chiar si pentru un singur pui. Acvaterariul (nu trebuie sa fie acvariu si eu personal nici nu recomand acvariile din sticla) nu rebuie sa stea neaparat pe birou. La cat de repede creste testoasa acum, in cativa ani iti va ocupa toata masa, presupunand ca ii asiguri suficient loc. Pune-l si tu altundeva in casa. Daca ai u recipient de plastic sau ceva preturnat din polimeri poate sa stea si direct pe podea.
Sunt destule alternative prezentate pe forum, cu imagini cu tot.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de vic » 15 Ian 2013, 14:03

Cum ai hibernat-o- temperaturi, loc? Cum se prezinta?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti

de Dragosvr92 » 18 Ian 2013, 16:42

Am pus ieri apa intr o cutie de plastic cu cam aceleasi dimensiuni de mai sus si am lasato la temperatura camerei. Acum cateva minute o pusai in cutie si am aprins un bec de 40 de wati.

Am sa ii dau drumul la incalzitor mai tarziu. Am sa incerc sa o si hranesc cu niste carne de vita. Limba de vita mananca?

Vasul imi pare destul de decent pentru marimea testoasei. Are suficient loc in care sa se miste si sa se ascunda etc.

Acum vad ca se cam balaceste ca turbata prin apa din cand in cand, sau sta in zona mai uscata.

Inca are ochii inchisi.


Am tinout o intr un vas mic cu apa, cat sa ii acopere carapacea.
Am mutato prin baie, camara, terasa.


Vad ca mai mult pluteste. Nu se scufunda deloc la fund inca.
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 118
Membru din: 11 Mar 2012, 00:39
Localitate: Romania

de Dragosvr92 » 18 Ian 2013, 18:06

Inca nu si a deschis ochii. Pleoapele parca par sa fie usor roz.
Sub ele se vad dungile galbene de pe piele.

Vreo idee de ce nu si le poate deschide ? Sau lipit? Vad ca prefera sa stea pe uscat, la lumina, decat in apa, pentru a i se mai dezlipi ochii.
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 118
Membru din: 11 Mar 2012, 00:39
Localitate: Romania


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori