Mancare testoasa...

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Mancare testoasa...

de Dragosvr92 » 25 Sep 2012, 16:52

Observ ca testoasa mea face nazuri la mancare.

Mananca numai pesti albi, uscati, si carne cruda, de orice fel.
Grammarus ii placea la inceput, dar am cumparat un tip care nu este la fel de lucios ca cel ce ii placea, si nu se atinge de el.

I am cumparat azi niste inima de vita uscata, si vad ca nu o atrage deloc.
I am dat si o larva/vierme, si nu s a atins de el.

Testoasa are sapte luni. Cand am cumparato era pui.
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 118
Membru din: 11 Mar 2012, 00:39
Localitate: Romania

de Sheppard » 25 Sep 2012, 17:12

Isi mai schimba si ele gusturile si nu toate prefera aceleasi tipuri de mancare. Nu e nici o problema ca nu mai vrea Gammarus sau cel putin felul ala de Gammarus. Sunt si alte mancaruri.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Dragosvr92 » 25 Sep 2012, 18:29

Inima de vita nu ar trebui sa ii placa? :|
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 118
Membru din: 11 Mar 2012, 00:39
Localitate: Romania

de Sheppard » 25 Sep 2012, 19:57

Ale mele nu mananca - eventual daca e cruda din macelarie. Chestia din pet-shop cubica nici nu e atractiva pentru ele - nu seamana a nimic ce ar manca in natura.
Ultima oară modificat de Sheppard pe 26 Sep 2012, 11:12, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ela_crux » 26 Sep 2012, 10:45

Galusca manca la inceput, acum nu prea mai mananca de nici unele... ii dau sa bea, ii mai pun si cate un peste uscat sau cubulet de inima de vita, uneori mananca, alteori ba... totul e relativ... La un momentdat i-am dat inima de vita de la alt producator fata de cel cu care "se obisnuise" si nici nu a vrut sa vada, nu a interesat-o. I-am luat acum de curand ReptoMin, crezi ca s-a atins de ele? Nooo, nici pomeneala! Asa ca, da, si eu am problema "ce as putea sa ii mai cumpar de mancare si sa manance".
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de mg » 29 Sep 2012, 14:14

Aceeasi problema o am si eu cu testoasele mele.Mananca numai pesti albi,iar de celelalte feluri de mancare nici nu se ating.Stie cineva cum as putea sa le dezvat?Sheppard,ne poti da vreo idee cum sa le 'pacalim'?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 17
Membru din: 10 Mar 2012, 19:01

de Sheppard » 29 Sep 2012, 15:55

Pai numai sa amestecati hrana, sa dati mai multe feluri deodata, impreuna, sa o mai fluturati prin fata lor ca si cand ar fi ceva viu. Asa le trezeste interesul si poate iau o gura ca sa vada ca e mancare.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator