Incalzitor resun 75W

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Incalzitor resun 75W

de Gradinaru Alin » 18 Sep 2012, 18:09

Buna tuturor, tocmai ce achizitonat un incalzitor resun de 75 W pentru testoasa din cauza ca era prea rece apa si nu prea manca...Instructunile sunt in engleza, am cautat pe google translate dar nu prea inteleg nimic din cauza "traducerii exacte"(motamo')...Inca nu lam pus in apa si nu il voi pune pana aflu cate ceva despre el...

Intrebari:

1. "Watheright cap" semnifica nivelul maxim al apei dar nivelul minim de unde il aflu...?
2. Il pot tine pe o parte sa macar inclinat?
3. Cam cat consuma intr-o ora...? Stiu ca este cam greu de aflat deoarece el se opreste cand a ajuns la temperatura optima,dar as vrea sa stiu cat consuma daca fuctioneaza o ora...
4. Din pacate la ora asta nu am gasit termometre si nu am cum sa verific exact temperatura apei intrebarea fiind : pot sa o verific temporar cu degetul sa nu fie prea rece...? :mrgreen:
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de Sheppard » 18 Sep 2012, 19:57

Il poti tine in ce pozitie vrei si avand in vedere ca se mai evapora apa, nu recomand sa il tii la nivelul minim de apa (ar trebui sa fie marcat cu un val sau o linie sau ceva in partea superioara). Baga-l pe orizontala eventual sa stea calumea in apa.

Temperatura cu degetul verificata nu prea iti zice nimic - doar asa foarte orientativ, dar din moment ce e nou, ar trebui sa fie reglat bine.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori
cron