Casa noua pentru Galusca

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

de ela_crux » 07 Apr 2013, 11:04

Salutare din nou!

Dupa aproximativ o saptamana de cand a aparut in peisaj TSS [nu am apucat sa intreb ce nume are sau sa ii dau eu unul], treburile nu sunt tocmai roz. De batut nu se bat, la numaratoare au iesit de fiecare data tot doua testoase... deci Galusca nu a mancat TSS :lol: daaar... :?
- atitudinea Galustii s-a schimbat, parca isi simte amenintata pozitia de favorita si drept urmare ma cam trateaza cu coada: cand e pe rampa si ma apropii, se uita un pic la mine apoi se rostogoleste discret pe fundul baltii, unde ramane pentru ceva vreme nemiscata
- manifesta oarece posesivitate: imaginea cel mai des intalnita este "Galusca pe rampa, TSS prin balta sau catarata pe filtru". Daca pun TSS pe rampa, desi cu bunavointa au loc impreuna, stau impreuna o vreme apoi se intampla trei situatii: 1 - Galusca impinge TSS in balta, 2 - stau o vreme impreuna si apoi Galusca paraseste rampa, 3 - Galusca se uita lung la TSS si TSS paraseste rampa

Am concluzionat ca insula este cam inutila, desi m-am straduit sa arate bine si sa fie cat mai naturala: Galusca a folosit-o prea putin, foarte rar am vazut-o sa se catere pe insula si sa stea acolo, de obicei ramane pe rampa, sub HeatGlo. Iar acum ma gandesc ca ar trebui sa mai fac o rampa mica pt TSS si eventual sa desfintez insula, dar astept sa se stabilizeze un pic temperatura de afara ca sa mut feriga in balcon. Dupa ce se mai incalzeste, as putea chiar sa mut cartierul general in balcon... dar o sa ma mai gandesc.

Bafta si toate bune tuturor!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de Gradinaru Alin » 07 Apr 2013, 13:11

si eu am optat pt scoaterea insulitei, si am lasat doar o rampa de lemn acoperita cu un covoras subtire care ambsoarbe apa(se pun astfel de covorase in bai, pe pode), care pe viitor va fi ca un suport pt radacinile gazonului pe care intentionez sa il plantez... cam greu va fi, deoarece pamantul ar putea cadea de pe rampa pana se fixeaza radacinile.... cat despre cresterea lui, este foarte bine ,deoarece va fi umed locul, si va creste datorita repti gloului,dr va fi bine si pt testoasa ca va avea ce rumega.... problema este ca deocamdata este cam desperit locul(testoasa nu are nico problema, ba chiar cand ma vede ca ma repezesc spre acvariu, se urca pe insula mai aproape de mine, probabil sa ii dau mancare )...dar in schimb are o frica imensa de pisica,care la randul ei este speriata de testoasa....

Voi acoperi locul dupa ce voi planta gazonul, dar mai este ceva timp pana atunci, cam pe la vara, ca nu gasesc acum de cumparat gazon.... m-am mai gandit la o metoda, cam neobrazata, dar fiind un plan B, sa ma duc la PALAS, si sa iau de pe margine, in susul fantanii, unde sunt copaceii acoperiti cu rumegus, niste gazon, ca sa nu stric nici aspectul(ca daca ar face toti ca mne, ar ramane PALASU' fara gradina :mrgreen: ),dar sa iau o bucata, macar cat o palma... sper sa nu ma vada gardienii :lol:

Voi pune si poze cu insulita actuala.

P.S.(off topic): am o intrebare, de ce testoasa prefera in schimbul reptigloului sa stea la veioza care incalzeste? Nu le pun aproape niciodata simultan, deoarece veioza consuma destul de mult curent, fiind destul de puternica, dar cand becul este deschis, nu se duce totdeauna pe insula, ci mai inoata si prin apa, ca si cum nici nu ar interesao....

scuzatimi greselile de ortografie din post, dar sunt putin grabit :roll:
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de ela_crux » 07 Apr 2013, 13:44

Salutare Alin!

Ca sa plantezi gazon pe insula, cred ca ar trebui sa o ingradesti o vreme, pana apuca sa creasca un pic iarba si sa ii lasi testoasei alta insula temporara... am vrut sa pun si eu gazon... inca n-am reusit... mai vedem.

Testoasei ii e frica de pisica si pisicii de testoasa = bun, rezulta ca se vor evita si nu o sa existe conflicte :)

La varianta cu "imprumutat" niste gazon m-am gandit si eu :lol: dar inca n-am pus in aplicare, am incercat sa cumpar, dar stiu ca erau role destul de mari. Am sa mai urmaresc in primavara asta lucratorii de la spatii verzi si poate combin ceva :mrgreen: :lol: 8)

Despre intrebarea ta... well, cred ca are legatura cu fenomenul numit "basking" sau pe romaneste "lenevitul la soare". Cred ca prefera sa stea sa se incalzeasca, stii ca treaba asta cu termoreglarea e foarte importanta pentru ele. Eu de exemplu, tin deschise ambele becuri in acelasi timp. HeatGlo-ul este de 50W, le tin aprinse cam jumatate de zi si nu am vazut o crestere semnificativa a facurii la curent... acum nu stiu cum e cu becul pe care il ai tu.

Bafta si toate bune!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de Sheppard » 07 Apr 2013, 18:14

ela_crux, incearca sa muti Heat-Glo-ul pe insula in loc de rampa. Probabil de aceea nu prezinta interes prea mare insula si merge acolo doar ca sa se mai racoreasca.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ela_crux » 16 Mai 2013, 01:39

Salutare tuturor!
!#%$%&^*@#$@#*&^*(#^#$%@$^& ca scriu postul asta a doua oara, dupa ce aproape terminasem prima varianta si am apasat ceva combinatie dubioasa de taste si s-a dus dreq tot...
Ma rog, sa revenim la ceea ce vroiam sa zic.
Vineri seara am fost la shopping si am venit acasa cu cinci plante pentru testoase: 2 x cabomba, 1 x anacharis, 1 x samolus floribundus, 1 x anubias nana. Si le-am asezat eu frumos iar casuta arata asa:

Imagine

Marti, patru zile mai tarziu... dezastru... parca a trecut uraganul: anacharis nu mai exista, cabomba pluteste in deriva prin tot acvariul, salata nu se simte prea bine iar pentru anubias incerc sa gasesc o solutie sa il pazesc de pradatoare, sa ii fac un fel de protectie din plasa... Situatia in clar:

Imagine

Intre timp am mutat feriga in balcon, sper cu ocazia asta sa o ud mai des si sa se regenereze, ca nici ea nu era foarte bine dupa iarna. Apoi am asezat HeatGlo-ul sa bata pe insula timp de vreo 2 zile, insa testoasele nu au fost interesate de noul aranjament si de insula. Pana la urma, cred ca le place sa stea pe rampa, in zona unde se intalneste apa cu uscatul, asa ca am revenit la forma initiala.

Acum, problema cea mare: ghemotocul, TSS, mananca cacatei! Si nu e ceva intamplator, pentru ca este deja a treia, a patra oara cand o surprind in aceasta ipostaza. De mancat, au primit suficient pe ziua de astazi, de dimineata fiecare a avut pestele ei, ghemotocul a mancat unul de vreo 4-5cm [cam cat lungimea carapacei ei]. Iar acum, seara, au mai primit supliment: Galusca - cateva cubulete de inima de vita, ghemotocul - vreo 10-12 sticks-uri de ReptoMin. Deci dupa parere mea nu ar fi problema de foame... Asa ca va rog pe voi sa ziceti ce si cum, daca voi ati vazut/patit asa cu testoasele voastre, de ce credeti ca face chestia asta si ce as putea sa fac sa corectez aceasta atitudine.
Multumesc anticipat si toate bune tuturor!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de Sheppard » 16 Mai 2013, 10:20

Am mai observat si eu ocazional comportamentul asta, dar nu prea ai ce face. Daca testoasa considera ca mai e ceva comestibil acolo il va manca. Nu are ce sa le dauneze atata timp cat fecalele nu sunt contaminate cu paraziti sau bacterii patogene si testoasa de la care provin e sanatoasa. Eu zic sa treci cu vederea peste asta.

In ceea ce priveste plantele, nu prea ai ce face in afara de a le replanta de fiecare data. Poti incerca sa pui niste pietre mai mari la suprafata solului ca sa nu le mai dezradacineze asa usor. Eu am tot experimentat pana sa gasesc o combinatie de plante care sa reziste la testoasele mele, dar dupa iarna aceasta nu arata nici ele prea bine si mi-e teama ca trebuie sa le inlocuiesc cat de curand.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Gradinaru Alin » 17 Mai 2013, 22:50

testoasele, asemenea altor animale, isi mananca fecalele, deoarece acestea nu sunt digerate complet de catre testoase, si contin inca substante nutritive, cum ar fi calciul.... sheppard stie mai bine, si asa si este, nu ai e sa le faci... nu-ti face griji, oricum daca nu esti tu acasa sau lipsesti de langa acvariu tot mananca "cacatei"....
nu cred ca in mediul lor natural le pazeste cineva sa nu manance toate prostiile... eu cred ca e o adaptare a testoaselor pentru a putea supravietuii in salbaticie... si a mea face de foarte multe ori asta, chiar daca e satula....
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de ela_crux » 03 Iul 2013, 19:40

Salutare tuturor!

Zilele trecute s-a terminat vacanta Piticotului TSS la mine si am returnat-o prietenei. S-a stresat de la drum saracuta si am inteles ca nu prea mananca, dar cel mai probabil ca o sa isi reintre in forma curand. :)

Acum, partea cea mai grea si dificila... dupa un an de impartit garsoniera cu Galusca mica si draga, dupa ce am ingrijit-o si am vazut-o facandu-se bine, dupa ce m-a bucurat de atatea ori cu prezenta ei, cu voiosia si entuziasmul care o cuprindeau cand ma vedea, sperand ca doar-doar o primi si ea ceva bun de mancare, dupa ce am admirat-o de atatea ori inotand prin acvariu, capsand plante si mancand pietricele, dupa ce m-a uimit cand a inceput sa se fataie in toate directiile, scarpinandu-se pe carapace in timp ce se freca de peria tinuta de mine si dupa ce am surprins-o dormind in fel si fel pozitii... acum cred ca a venit momentul sa eliberez Galusca.

Pe de-o parte, din punct de vedere al spatiului dispnibil, cred ca este mai bine sa o eliberez in natura. Dar pe de alta parte, gandindu-ma ca am cules-o de pe asfalt cu carapacea sparta si ca ariile protejate sunt incalcate si oamenii sunt atat de rai cu natura si animalele din jur... am un maxim sentiment de indoiala cu privire la ceea ce ar trebui sa fac.

As fi vrut sa ii pot oferi un pic de siguranta, un spatiu protejat cu adevarat, o rezervatie in adevaratul sens al cuvantului, unde omul sa nu fie o amenintare, ci un protector, unde sa nu fie amenintata/pescuita/vanata, ba eventual sa fie monitorizata [cum am vazut la rezervatia de testoase de uscat de la Portile de Fier]. Asa ca, in cazul in care cunoasteti un astfel de loc care sa se incadreze in descrierea mea, va rog sa imi dati o veste [puteti include si rezervatii din europa].

Si sa mai pun si doua poze, ca sa va bucurati si voi un pic:

Imagine

Imagine

Iti multumesc Galusca mica si draga! Multam voua tuturor!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de Sheppard » 03 Iul 2013, 20:54

Tibor Sos e cea mai avizata persoana pentru stabilirea unei locatii. Ce frumoasa e! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ela_crux » 03 Iul 2013, 21:36

Din pacate nu am primit raspuns la ultimul mesaj adresat lui Tibor... Mai devreme am discutat subiectul cu doamna doctor Gurgu si dansa mi-a recomandat Comana... iar eu ma tot sucesc si rasucesc, pentru ca vreau tot ce-i mai bun pentru Galusca.
Si de frumoasa... well :) e minunata! :) Iar intre timp, cumva fara sa inteleg de ce si cum, a inceput sa se cocoate/plimbe/doarma pe insula :)
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de ela_crux » 14 Aug 2013, 23:14

O luna si ceva mai tarziu... am fost cu Galusca la cabinetul veterinar, pentru un ultim control... la naiba ce greu e! Doamna doctor a zis ca este foarte bine si ca este apta pentru eliberat. Apoi am intrebat daca este ok/normal faptul ca in ultimul timp a mancat destul de putin, cam un peste pe zi [sprot/hamsie], dar nici acela intreg. Dansa a spus ca este ok, pentru ca ritmul de crestere al carapacei nu este la fel de alert ca in cazul corpului si atunci nu ar mai incapea in carapace, daca ar manca prea mult. De mentionat ca de multe ori Galusca stramba din nas la peste dar cand ii aratam cubuletele de inima de vita, brusc ii revenea pofta de mancare... cred ca e ceva soi de smecheroaica in ea.

Apropo de eliberare, doamna doctor a sugerat sa ii tai portia de peste timp de cateva zile si apoi sa ii dau niste carcalaci de la magazinele de pescuit, pentru a vedea daca mananca, daca se va alimenta o data eliberata. Ceea ce am si facut iar in a treia zi Galusca dadea semne clare de foame: cum ma vedea in zona, se agita pe la peretele acvariului, parca spunand "mie cand imi daaai?" Drept urmare am purces si am cumparat carcalaci: niste viermi albi, altii rosii asemanatori si rame. Am pus Galusca in piscinica, am adaugat viermii si cateva rame. De viermi nu s-a atins, a mancat insa trei rame, cam in scarba dupa parerea mea :) Doua zile mai tarziu am repetat operatiunea si rezultatul a fost acelasi. Acum, no, dati si voi cu parerea va rog [doamna doctor este in concediu pana in septembrie].

Alta chestiune, despre care am uitat sa ii spun dansei ar fi urmatoarea: am gasit intr-o zi in filtru urmatorul carcalac:

Imagine

Stie careva ce-i cu el, cum si de unde a aparut? Ar putea fi ceva parazit intern sau ce altceva? Multumesc anticipat si va doresc toate bune!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de Sheppard » 14 Aug 2013, 23:48

Nu stiu ce sunt aia carcalaci, dar aia din imagine este o lipitoare. De obicei vine odata cu viermisorii de apa vanduti la magazinele de pescuit sau in piata; viermisorii sunt luati din malul din diferite ape, care apoi e spalat si raman doar viermisorii prinsi in site si ocazionalele larve, sau lipitori cum e cazul aici. Nu ar trebui sa te ingrijoreze - intra si ele in meniul testoasei si nu am vazut sa se lipeasca vreuna de ale mele. Eu le-am introdus accidental in helesteu odata cu plantele si le mai vad mancate cateodata de testoasele care le gasesc. E mai incomod pentru tine daca se ataseaza de piele cand schimbi apa, dar eu nu am patit-o inca.

Daca vrei sa ii testezi reflexele de pradator feroce, poti introduce in acvariu, tot de la magazinele de pescuit, pestisori de balta mici vii (se vand pentru a pescui rapitori); dar nu toate magazinele au.

Gusturile se mai schimba la testoase, se mai satura sa manance tot acelasi lucru; la mine spre exemplu am o testoasa care, daca dau sprot si creveti impreuna, ciuguleste repede doar creveti si nici nu se mai uita la peste.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ela_crux » 15 Aug 2013, 00:46

Eu numesc carcalac orice fiinta/vietate despre care nu stiu exact ce este sau cum se numeste, vierme, gandac, altele asemanatoare. In cazul postarii anterioare se referea la viermii albi si rosii si ramele luate de la magazinul de pescuit si in cazul lipitorii.

Cat despre pestisorii mici de balta... well, am mai zis... nu prea imi vine sa fac asta: ce vina au pestisorii sa ii arunc eu la moarte sigura, fara sanse prea mari de a lupta pentru sansa si viata lor? Am mai avut propuneri de genul "hai sa iti dau pestisori, ca iar s-au impuiat guppy mei" dar am refuzat.

Cat despre reflexele de pradatoare, am vazut ceva demonstratii cand ii arunc in apa cubulete de inima de vita, in zona capului: imediat se intinde dupa ele si le inhata :) Multam si toate bune!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de ela_crux » 24 Aug 2013, 21:44

Salutare tuturor!

Marti am fost la Comana cu gand sa eliberez Galusca. Pe drum sedinta foto cu Galusca, pregatire psihologica, auto-incurajare, chestii de astea, ca dupa stat un an intreg in casa cu o fiinta asa draga. Buuun! Si intram noi in Comana, venind dinspre DN 5A pana la Gradistea, dreapta pe DJ412, stanga pe DJ411, cand, ce vedem pe dreapta: Balta Comana! Ok, deci asta trebuie sa fie noua casa pentru Galusca. Acum mai trebuie doar sa gasim o varianta sa eliberam Galusca undeva mai in centru, nu pe marginea baltii, sa fie cat mai ferita, sa nu fie la indemana si in apropierea omului. Deci purcedem sa dam tur de lac, in sensul de rotatie al acelor ceasornicului, sa gasim ceva cale de acces spre zone mai ferite. Gasim ceva potecuta intr-un final, un podet de lemn amenajat, un foisor de observatie si o pancarta cu "Pescuitul strict interzis!". La drum, o dacie alba, o fi masina paznicului poate... Intram pe podet, foisorul era inchis, mergem mai departe, gasim un alt foisor, iar eu ma urc sa vad ce si cum in zona. Stuf, balta, arata promitator. Numai ca la 20 de metri de mine, zaresc un nenic, printre stuf. Mergem la nenic, sa il intrebam ce si cum pe balta si are loc urmatorul dialog aproximativ:

- Buna ziua, ce faceti aici?
- Dau la peste, ce sa fac... [trei bete pe post de undita, rame, o galeata cu cativa pestisori]
- Poi si ce prindeti aici in zona?
- Aaa, de toate, acum dau la stiuca, cu astia micii din galeata... am prins si sturion o data... [eu nu ma pricep la pesti, care unde si in ce fel, ulterior mi-au spus ca ar fi poveste pescareasca si ca nu are ce cauta sturionul la balta dulce]
- Aham... daaa'... testoase sunt, ati vazut pe aici prin zona?
- Daaa, sunt si de alea, da-le-ncolo... se tot agata in undita...
- Aaaaa... pai si ce faceti cu ele cand se agata?
- Pai ce sa fac... le tai gatul sa recuperez acul, ca imi trebe sa pescuiesc si nu e magazin de pescuit in sat aici...
- Aoleo nene! Nene, nu le mai omora, te rog, ca e pacat de ele, te rog mult... si mai sunt si pe cale de disparitie... hai te rog eu!
- Care pe cale de disparitie? Ca sunt o gramada! Prind 10-15 pe zi!
...........................................................................................................

L-am mai rugat sa le crute, sa nu le mai omoare, sa scoata doar acul si apoi sa le dea frumos drumul in balta... sa nu le mai arunce... dar na, omul cu treaba lui, ca el trebe sa manance, frecandu-se pe burta, cu gestul specific de foame... care foame, mare a dreq, 19 kilograme de peste prinsese cu cateva zile in urma... :( Apoi a inceput sa o dea in diverse, ca ce, eu cred ce zice el, ca zice si el, ca nu trebuie sa iau de buna, ca har, ca mar, incerca sa o dea cotita, sa faca sa para glume cele spuse mai devreme si relatate in dialogul de mai sus...

Asa ca am luat frumos Galusca la subrat si am intins-o de acolo scarbiti :( Drumul nostru a continuat la mare, ne-am gandit sa o eliberam in zona Tulcea-Constanta, unde am gasit alta Emys traversand drumul, cu cateva saptamani in urma [*]. Insa pe drum ne-am gandit ca si acolo poate fi aceeasi situatie, doar ca acolo nu am apucat sa vorbim cu nimeni si nu a apucat nimeni sa se dea de gol cu ceea ce se intampla. Asa ca am luat din nou Galusca inapoi.

Cam asa stau lucrurile in prezent, dilema si conflictul continua: sa eliberez Galusca sau nu, unde astfel incat sa ii fie bine, sa fie ferita de rautatea si nesabuinta omului? Repet: daca ar sfarsi mancata de vulpe, zici ca asta e, lantul trofic... dar nu e ok/normal/corect sa fie omorata de un om doar pentru ca si-au intersectat drumul sau pentru ca testoasa a vrut sa manance un cubulet de mamaliga... intamplator agatat intr-un ac de pescuit... al unui om care el a ales sa intre pe teritoriul testoasei :(

[*] - povestea a fost cu happy-end in cazul acestei Emys plimbarete: a oprit o masina care venea din sens invers si soferul a coborat repede, urmat de pasager, indreptandu-se spre spatele masinii. Am oprit si noi, banuind ca este vorba de o testoasa si asa a fost, cei care au oprit inaintea noastra s-au grabit sa o adune de pe sosea, in cazul in care noi nu am fi vazut-o, existand riscul de a o calca. Testoasa a fost norocoasa, a scapat intreaga, a urmat sedinta foto si plimbare pana la unul din lacurile din apropiere, in directia spre care se indrepta si unde a fost ulterior eliberata.
[**] - cam ce s-ar putea face in cazul acestei situatii de la Comana, unde s-ar putea face o sesizare, pentru a inteti paza, pentru a da amenzi celor care pescuiesc acolo, celor care omoara testoase?

Bafta si toate bune tuturor!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de medic_reporting » 11 Feb 2014, 13:29

Pana la urma ce ai facut cu Galusca? :)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 18 Mai 2013, 16:24

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori