Casa noua pentru Galusca

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

de Sheppard » 15 Noi 2012, 08:27

Reptiglo 5.0 are doar o parte mica din spectru UV-B (cred ca 5%) fix cat le trebuie tesoaselor; restul e UV-A, numai bun pentru iluminat si cresterea plantelor; deci nu iti fa probleme. Scrie si pe site-ul exo terra si pe prospectul becului din cate imi amintesc ca e bun si pentru plante: http://www.exo-terra.com/en/products/co ... _bulbs.php

Mie personal mi se dezvolta bine plantele cu Reptiglo 5.0 + mizeria de la testoase drept ingrasamant + pamantul si nisipul din ghivecele unde sunt plantate.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ela_crux » 15 Dec 2012, 22:51

Salutare tuturor!

De ceva vreme este in functiune "setup-ul de iarna", am adus feriga pe insula dar vad ca Galusca nu prea sta pe acolo... desi in vara ii placea feriga... oh, well, poate ii place mai mult pe rampa, unde este luminat atat de ReptiGlo cat si de HeatGlo.

Cu foamea am zis, Galusca s-a facut catel, cand ma vede vrea mancare. Incerc sa rezist tentatiei de o hrani de fiecare data cand se agita. Faptul ca mananca mai mult a adus, ca o consecinta, la sesiuni mai dese de curatenie in acvariu. Astfel ca sifonez uneori si de doua ori pe zi. In aceste conditii, apa este cea de la robinet, nu cred ca apuca sa se declorineze prea mult in cateva ore. Ma intrebam ce este mai rau: sa ii pun apa direct de la robinet dar la o temperatura apropiata de cea din acvariu sau sa tin totusi apa la declorinat, chiar si cateva ore dar care va avea o temperatura mult mai mica de 25 grade [tin bidoanele pe balcon, inchis dar nu cu termopan]. Multam anticipat pentru raspuns si pareri.

De curand i-am mai luat doua Cabomba, nici nu i le-am pus bine in acvariu ca am prins-o jumulind/tragand/muscand de prin ele. Am presupus ca poate vrea sa manance si ceva vegetal, asa ca i-am pus o frunza de salata dar nu s-a atins de ea. In rest, activitati obisnuite de testoasa: inot, leneveala pe rampa, certat cu buturuga, smuls Anubias-ul din ghiveci :)

Imagine

Imagine

Bafta si toate bune tuturor!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de Sheppard » 16 Dec 2012, 10:28

Eu zic sa ii bagi direct de la robinet daca nu sunt canitati foarte mari. E mai bine asa decat cate un soc termic. De clor mai scapa si filtrul.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ela_crux » 17 Dec 2012, 21:29

Cantitatea de apa pe care o schimb la o curatenie variaza intre 10 si 20 litri si am observat ca scade temperatura cam cu 3 grade, dupa ce completez cu apa de afara.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de Sheppard » 17 Dec 2012, 23:12

Apai la 10-20l la ce volum e acolo, nu prea conteaza.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de raek » 18 Dec 2012, 00:16

unde gasesc si eu feriga asa?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 32
Membru din: 21 Mai 2012, 13:52

de ela_crux » 18 Dec 2012, 02:57

10-20L din 100-110L inseamna 10-20% :) Si cica ar fi trebuit schimbat 30% pe saptamana, in timp ce eu schimb 10-20% zilnic...
Feriga am luat-o din Hornbach, cred ca a fost vreo 20 lei.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de Sheppard » 18 Dec 2012, 07:40

Eu tot zic ca nu o sa fie problema. 20L sunt filtrati rapid si se mai si dilueaza in restul apei clorul nou introdus. Nu persista prea mult in apa sau sa se adune in cantitati periculoase.

Ar mai fi varianta sa lasi apa o ora-doua in camera, dupa ce ai luat-o din balcon, ca sa se mai incalzeasca la temperatura camerei.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ela_crux » 11 Ian 2013, 21:20

Salutare tuturor! La multi ani si un an nou bun sa avem, cu sanatate si testoase fericite!
Tocmai i-am dat o bucatica de castravete Galustii si a mancat. Este ok, pot sa ii dau mai mult? Sheppard, ai zis ca ar f bine sa mance si plante acvatice - imi poti da te rog cateva nume, sa incerc sa le gasesc prin magazin? Multam mult!
Toate bune tuturor!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de Sheppard » 11 Ian 2013, 21:30

La multi ani!

Uite aici un topic cu o lista cu ce am avut eu (si mai am) - Elodea densa si Bacopa au fost foarte apreciate :D : http://www.testoase.com/topic3018.html

Merge si castravetele, nu cred ca ar putea sa ii dauneze. Poti sa ii dai si salata. Numai ca Emys nu prea am vazut sa manance plante la fel ca Trachemys.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ela_crux » 29 Mar 2013, 23:03

Salutare si bun gasit!

La cererea publicului iata noutati si poze cu Galusca:
- anubias-ul si-a dat obstescul sfarsit, dupa ce pradatoarea suprema i-a capsat toate frunzele
- s-au mai perindat prin acvariu cabomba, elodea densa si un anacharis, rand pe rand ies mai putine fire la numaratoare
- i-am dat de mancare intre timp frunze de salata, cele mici, din mijloc si se pare ca ii plac, plus sprot congelat si inima de vita
- rontaie pietre in continuare
- am fost la control si am aflat ca Galusca a crescut pana la 415 grame :)
- carapacea se inchide dar marginea va ramane asa cum este, am inteles ca zona aceea nu se mai reface si in cazul eliberarii va trebui sa fie un pic cosmetizat, adica taiat/pilit/rotunjit la margine, pentru a scadea riscul de a se agata in diverse elemente de vegetatie [prin casa a reusit sa se agate in prosop si se apucase sa il plimbe]

Iata si pozele:

- leneveala, chill, relaxare
Imagine

- ia sa vedem ce gasim bun aici...
Imagine

- tiptil-tiptil, poate nu ma vede!
Imagine

- ups! m-a prins!
Imagine

- sa recunosc sau sa ma prefac ca nu stiu despre ce e vorba?
Imagine

- cine? eeeu?!?!??
Imagine

- ITP
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Si ce-i mai bun la urma! Explorarea mediului inconjurator - parca e un pic crapata usa asta, ia sa vedem ce e dincolo... oare incap?

Imagine

Imagine

Cam asa cu Galusca mica si draga! :)
Bafta si toate bune tuturor!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de Sheppard » 29 Mar 2013, 23:32

Super! Se vede ca ajuns pe maini bune. S-a cicatrizat bine rana.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ela_crux » 03 Apr 2013, 15:32

Salutare!

Incepand de acum 3 zile am in grija o TSS mica, a unui prieten care nu se mai poate ocupa de ea o vreme. Pana acum am tinut-o "in carantina" in piscinica si i-am dat la ochi cu un unguent, care ajuta in caz de conjunctivita - Vantage Chloramphenicol [in ultimele 7 zile nu i-a mai fost curatat recipientul in care locuia si am ales solutia asta preventiv].

Aseara am decis ca este ok, nu are urme de conjunctivita, pare sanatoasa, mananca, este vioaie. Drept urmare, am pus-o in acvariul mare, impreuna cu Galusca. Dimensiunile dintre cele doua sunt semnificative, dupa cum veti vedea si din poze. Am mai citit pe forum despre cazuri asemanatoare si am stat c ochii pe ele. De cum a vazut-o pe cea mica, Galusca a devenit foarte atenta si s-a apropiat de ea, nu mi-e clar daca o miroase sau o pandeste sa o capseze, semne clare de agresiune nu am vazut. Cea mica este cel putin prudenta, daca nu chiar un pic fricoasa. Mai devreme au stat impreuna pe rampa, ba cea mica chiar a incercat sa escaladeze Galusca :) Le tin sub observatie.

Imagine

Imagine

Bafta si toate bune tuturor!
Ultima oară modificat de ela_crux pe 03 Apr 2013, 23:42, modificat 1 dată în total.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de Sheppard » 03 Apr 2013, 21:22

Frumos. Nu o sa ai probleme din partea Emysului. Era problematic doar daca Trachemys era mai mare si Emys mai mic - atunci pot aprea agresiuni din partea Trachemysului. Sa ai totusi grija cand le hranesti pentru ca se pot inghesui la aceeasi bucata si Emys-ul sa o muste pe cea mica din greseala daca sta prea aproape de gura ei.

Frumos ca si-a gasit TSS-ul o noua casa - si ce mai casa!
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ela_crux » 03 Apr 2013, 23:29

Multam Sheppard pentru aprecieri! Asa cum am zis, TSS sta la mine temporar si intrebarea este daca apa din acvariu nu este prea adanca pentru cat de mica este TSS, sper sa nu pateasca ceva.
Cu mancarea a fost asa azi: doi pesti decongelati pentru Galusca, din care am rupt cateva bucatele si le-am dat separat celei mici. ["separat" a se citi: Galusca manca pestii ei, in timp ce TSS gusta bucatele pe rampa, Galusca a primit supliment cubulete de inima de vita ca sa aiba ce procesa si a nu atenta la bucatelele de pe rampa :)]
LE: este de fapt TSS, am incurcat eu :)
Bafta si toate bune!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori