Nu prea mananca

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Nu prea mananca

de greenday21 » 07 Sep 2012, 20:24

Buna ! Am o testoasa de 5 luni ( o am de 3 luni) si nu prea mananca de o vreme incoace. Ea era foarte mancacioasa, dar cam de 1 saptamana refuza sa manance pesti uscati, inima de vita, gammarus....mananca doar piept de pui crud ,dar foarte putin. Nu pare sa fie bolnava , e activa si ochii sunt in regula. Are incalzitor (27 de grade ziua , iar noaptea il inchid) , bec Repti Glo 5.0 si o sa-i cumpar si bec incandescent . oare vrea sa hiberneze? eu stau la apartament si nu stiu cum m-as descurca :(
 
Mesaje: 3
Membru din: 06 Sep 2012, 21:26

de Iovanut Alin » 08 Sep 2012, 01:07

La temperatura de 27 de grade nu prea cred ca hiberneaza.... eu cel putin nu imi las broastele sa hiberneze pana la maturitate, dar asta e decizia ta.
Pai ii poti verifica carapacea daca nu cumva este moale sau are unele leziuni atat pe carapace cat si pe piele, Daca are unele leziuni la nivelul gurii (am avut o testoasa carea fost pescuita de un braconier , si pana am gasit un loc unde sa o eliberez a stat la mine, avea o intepatura provocata de carlig si 3-4 zile nici nu s'a atins de mancare).
Oricum in prima faza poti verifica asta :wink: revino cu detalii:)
''Try to leave this world a little better than you found it " Baden Powell
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 01 Apr 2012, 22:16
Localitate: Arad, Romania

de Sheppard » 08 Sep 2012, 10:25

Incearca sa schimbi si mancare; incearca cu rame, peste (sprot) si carne de vita, poate functioneaza.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de greenday21 » 08 Sep 2012, 18:08

Nu are leziuni si carapacea este tare :) i-am cumparat azi niste sprot inghetat, a mancat dar foarte putin :( si cand imi lua bucatile de peste din mana isi apropia piciorusele de cap si le misca repede . A mancat cateva bucatele si dupa aceea le lua in gura si le arunca inapoi in apa :roll:
 
Mesaje: 3
Membru din: 06 Sep 2012, 21:26

de greenday21 » 10 Sep 2012, 20:54

maine ma duc sa-i caut niste rame....cum ar trebui sa i le dau? sa le tai sau sa le las intregi? :?
 
Mesaje: 3
Membru din: 06 Sep 2012, 21:26

de Sheppard » 10 Sep 2012, 21:23

Intregi ca se descurca - eventual sa fie mai mici. Sa nu dai nici prea multe ca li se face rau.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori