Face multe bule

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Face multe bule

de Ailime » 07 Sep 2012, 15:19

Am si eu o problema cu broasca mea (are 4 ani, si are toate conditiile). De cateva zile scoate bule pe nas si gura, ca un ragait, dar asta face in continuu cand este in apa....si imi pare ca se ridica prea des sa ia aer. Cand o scot pe uscat se baga intr-un colt si se culca, dar cand este in apa nici nu doarme din cauza bulelor.
Va rog daca stiti ce are sa imi spuneti ce sa fac!!!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 24
Membru din: 19 Dec 2008, 13:18

de markos » 07 Sep 2012, 15:29

pai nu mi se pare chiar o problema deoarece si testoasele mele cand le scot dorm pe uscat ca ale tale si deobicei se culca cand este peste tot intuneric si toti dorm eu as zic ca nimica nu este in neregula .
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 42
Membru din: 21 Oct 2011, 12:00

de Markus » 07 Sep 2012, 16:43

Ailime se refera la faptul ca scoate bule si ca nu ar fi normal. La ale mele nu am vazut asa ceva, deci cred ca a patit ceva.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 16
Membru din: 02 Sep 2011, 12:19

de Sheppard » 07 Sep 2012, 18:57

Ai auzit si un suierat cand respira? Vezi narile infundate, cu mucus? Respira pe gura? S-ar putea sa fie vorba de o afectiune respiratorie - nu e normal sa faca asta. Recomand si un consult veterinar: http://www.testoase.com/topic8.html
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Ailime » 07 Sep 2012, 19:37

Va multumesc pentru raspunsuri, am sa incerc sa il filmez, sper sa reusesc sa va arat exact cum face.
Sheppard - parca se aude si un mic suierat dar intrerupt, nu inteleg de ce ar avea probleme respiratorii acum vara, cand nu a stat in frig si nici in curent :( Sper sa gasesc un medic bun in Constanta.
Revin cu informatii noi, daca sunteti interesati

PS:Nu am luat in considerare problemele respiratorii pentru ca nu are nimic pe la nas (mucozitatea sau ceva de ganula asta) si nici nu sta cu gura deschisa-ca sa respire....
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 24
Membru din: 19 Dec 2008, 13:18


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator