Hei.....

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Hei.....

de markos » 04 Sep 2012, 13:42

Buna tuturor as vrea sa zic ca mi am luat sapt trecuta o testoasa in jur de 3 sapt dar mai am si o testoasa pe nume oaky de 4 ani care nu stiu daca se vor intelege in viitor.IERI l am pus pe cel mic cu oaky pt cateva min dar foarte ciudat oaky a inceput sa isi miste labele foarte rapid si vinea spre cel mic atuncea l am scos si am mai incercat sa il pun si pe oaky in acvariul celui mic dar atuncea nu a reactionat deloc.Si nu stiu de ce si as vrea sa aflu pe viitor daca o sa ii pot pune inpreuna?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 42
Membru din: 21 Oct 2011, 12:00

de ane » 04 Sep 2012, 13:49

markos, cand l-ai pus pe micut la oaky, el il intimida( isi misca labele foarte rapid si venea spre micut) deoarece era teritoriul lui. Incearca sa-i lasi mai mult in acvariul lui oaky si neaparat sa-i SUPRAVEGHEZI.
:turtle: + me = best friends :hug:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 157
Membru din: 26 Iul 2011, 12:08
Localitate: Corabia, Olt

de Iovanut Alin » 05 Sep 2012, 00:49

Daca a facut acel gest poti sa fi 100% ca ai un mascu... Si eu cand am pus o testoasa noua in terariu a venit prima si a facut acel gest dar dupa nu au mai avut nimic... bine adevar e ca sunt ambele tinere, Dar totusi eu zic ca nu vei avea probleme daca acvariul este destul de mare pentru amandoua, Daca acvariul e mai mic oaky poate sa se urce peste testoasa noua si o poate ranii cu ghiarele, sau daca e in apa o poate ineca... Si bineinteles la mancare trebuie separate pt ca daca cea mare o sa ii vada o bucata de mancare in gura celei mici fi sigura ca va merge sa o ia, si la fel ii poate provoca niste rani. Pune niste poze cu acvariul si testoasele
''Try to leave this world a little better than you found it " Baden Powell
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 01 Apr 2012, 22:16
Localitate: Arad, Romania

de Gradinaru Alin » 05 Sep 2012, 07:14

am si eu un caz asemanator dar nu cu doua testoase ci cu mama mea=))

Cand a venit acasa a inceput sa vorbeasca cu testoasa iar ea a inceput sa miste foarte repede labutele din fata si din spate fara sa se miste din locul ei.... era in apa...ce inseamna gestul acesta e fericita? stressata? sau ce....
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de Sheppard » 05 Sep 2012, 09:28

Iti spune ceva de genul "Asta e locul meu. Eu sunt dominant aici. Nu iti fa probleme cu mine" :D
E doar teritorial; isi etaleaza autoritatea.

Interesant ca a facut asta si cu un om :lol:
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Iovanut Alin » 05 Sep 2012, 12:19

http://www.youtube.com/watch?v=xdSKrtRqGbY daca fac asa, este un gest normal pentru masculi'' asa isi marchiaza ei teritoriul''
''Try to leave this world a little better than you found it " Baden Powell
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 01 Apr 2012, 22:16
Localitate: Arad, Romania

de GaOace » 05 Sep 2012, 13:37

Am facut si eu greseala sa aduc o testoasa mai tanara... Am crezut ca se vor impaca.
In cazul meu, dupa ce a "dansat" putin a trecut la muscaturi, ma rog tentative pentru ca nu am asteptat sa o apuce. Momentan sunt separate. Daca nici saptamana viitoare nu se impaca, una din ele isi va lua zborul...
http://ovidiu-nuta.blogspot.com/ - desene si picturi, mai vechi si mai noi
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 34
Membru din: 30 Mai 2011, 12:03
Localitate: Bucuresti

de Gradinaru Alin » 05 Sep 2012, 16:35

Iovanut Alin scrie:http://www.youtube.com/watch?v=xdSKrtRqGbY daca fac asa, este un gest normal pentru masculi'' asa isi marchiaza ei teritoriul''


nu nu isi vibreaza labutele ci chiar danseaza=)) isi misca labutele din fata si cele din spate exact ca si cum ar inota dar sta pe loc si si le misca foarte rapid.... daca sheppard s-a referit la vibratul labutelor aia o stiam si eu dar nu inteleg dc a facut asa......
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de Gradinaru Alin » 06 Sep 2012, 16:33

chiar nu stie nimeni...?
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de Iovanut Alin » 07 Sep 2012, 01:12

Sigur nu e speriata? Nu cumva incearca sa se ascunda cand face acel gest? Mai bine zis cand si unde il face? Daca o tii afara mult si o bagi dupa in apa care poate fi cu mult mai rece decat temperatura camerei (nu le prea place)
Sau poate apa e foarte murdara, sau chiar daca o dai cu vitamina A pe carapace si nu o lasi sa se usuce cand ajunge la contact cu apa, se va imprasia peste tot prin acvariu si cand ii va ajunge pe ochi isi va da cu labutele si va incerca sa iasa... Daca nu e nici una din variante , poate doar nu ii place ''locsorul'' , cine stie poate o face asa, numa sa se prosteasca:)) Poate poti surprinde acele momente intr-un video, ar fi interesant:)) :wink:
''Try to leave this world a little better than you found it " Baden Powell
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 01 Apr 2012, 22:16
Localitate: Arad, Romania

de Gradinaru Alin » 07 Sep 2012, 06:48

Iovanut Alin scrie:Sigur nu e speriata? Nu cumva incearca sa se ascunda cand face acel gest? Mai bine zis cand si unde il face? Daca o tii afara mult si o bagi dupa in apa care poate fi cu mult mai rece decat temperatura camerei (nu le prea place)
Sau poate apa e foarte murdara, sau chiar daca o dai cu vitamina A pe carapace si nu o lasi sa se usuce cand ajunge la contact cu apa, se va imprasia peste tot prin acvariu si cand ii va ajunge pe ochi isi va da cu labutele si va incerca sa iasa... Daca nu e nici una din variante , poate doar nu ii place ''locsorul'' , cine stie poate o face asa, numa sa se prosteasca:)) Poate poti surprinde acele momente intr-un video, ar fi interesant:)) :wink:



afara cand o tin mult(gen 1 ora-2) nu face, apa e potrivita dupa mine...., murdara nu e, se vede limpede si curat este exact ca si apa de la robinet.... locusorul cred ca-i place.... dar cand vorbeste mama mai tare cu ea si se apropie brusc asa face... :| mentionez ca la mine nu a facut nicoadata asa indiferent de cat de rapid ma apropiam sau de tare vorbeam................o fi speriata de mama :mrgreen:
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de markos » 07 Sep 2012, 13:07

Pai acvariul ii de 54 de l si este destul de mare dar nu stiu ce sa zic as vrea sa ii pun inpreuna dar poate peste 2 sau 3 luni o sa ii pun numai asa se poate
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 42
Membru din: 21 Oct 2011, 12:00


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator