Au voie sa manace pestisori vii?

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

de Logi » 06 Feb 2013, 17:52

mie personal mi-a golit acvariul de pesti :)), nu s-a atins de caraseii galbeni...in rest...macel...gaseam capete...ori...taiati pe burta...( inca in viata ) si apoi disparuti.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 185
Membru din: 30 Ian 2010, 20:32
Localitate: Ploiesti

de Iovanut Alin » 06 Feb 2013, 18:31

Da e liniste in acvariu (IRONIC) :lol:
''Try to leave this world a little better than you found it " Baden Powell
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 01 Apr 2012, 22:16
Localitate: Arad, Romania

de Adi » 06 Feb 2013, 23:43

Pana la urma fiecare face ce vrea,dar era vorba ca nu pe toti (aici ma includ si eu )ii lasa inima sa "condamne" pestisorii la moarte ,in natura pesti au sansa de a scapa pe cand in acvariu.......
De ex (binenteles ,doar un "exemplu"): Daca ati auzi ca cineva isi hraneste serpii cu testoase.Cum vi sa-r parea:?::!:
O testoasa de 50 de bani:))
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 131
Membru din: 26 Ian 2013, 20:52
Localitate: Craiova

de Dragosvr92 » 08 Feb 2013, 13:38

Respect pentru Sheppard, Iovanut Alin.

Gradinaru Alin, Deci animalele sunt prostituatele omului?
Noi suntem pesti lor si avem dreptul de a face ce vrem cu ele ?
Biblia aproba scavismul asa ca asta nu ar fi nimic nou. :lol:

Nu i barbar daca ucizi din nevoie, pentru ca iti este foame. Barbar poate fi modul in care omori acel animal.
Daca o faci incet si il lasi sa chinuie pentru ca te amuza pe tine cum se zbate, si te face sa te simti tu la putere/in control.

Omul poate trai foarte bine si cu o alimentatie vegetariana.
Nu are nevoie sa manance animale, cum a zis si Iovanut Alin. Nu mori de foame.

Probabil voi intra in necazuri spunand asta, dar esti chiar extrem de incuiat daca crezi ca esti o fiinta suprema.
Omul nu este si el decat un animal. Gandirea asta cum ca noi suntem oameni si ni se cuvine totul este periculoasa si cretina.


http://www.youtube.com/watch?v=HEheh1BH34Q
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 118
Membru din: 11 Mar 2012, 00:39
Localitate: Romania

de Gradinaru Alin » 08 Feb 2013, 14:43

"Probabil voi intra in necazuri spunand asta, dar esti chiar extrem de incuiat daca crezi ca esti o fiinta suprema."

Nu stiu de ce poti intra in negazuri de asta.... Normal ca nu cred ca omul e fiinta suprema, dar aici e alta discutie....

Fiecare pana la urma cu deciziile lui, eu la varsta mea asa gandesc, poate in timp imi voi schimba mentalitatea, dar acum asa gandesc....

"Omul nu este si el decat un animal. Gandirea asta cum ca noi suntem oameni si ni se cuvine totul este periculoasa si cretina. "
asa este



Nu vreau sa intram in polemici pe aceasta tema, deoarece parerile sunt pro si contra, iar oricum nu am studiile necesare pentru a-mi sustine cu adevarat afirmatia spusa in legatura cu pestii...

Sheppard, nu ma obliga parintii sa merg la biserica, ci incerc eu sa merg pe propia-mi vointa, o fi sau nu o fi adevarat ca Dumnezeu e tatal tuturor, si ca el a creeat totul, nu avem de unde stii... dar daca este adevarat...? chiar crezi ca dupa ce vei muri, se va rupe filmul si nu va mai fi nimic dupa...? eu nu prea cred....

in legatura cu asa zisa creare a lumii, eu stiu ca pentru a se face ceva, ii trebuie un impuls.... ca sa fie de exemplu o testoasa, la inceput a fost un micro-organism, ca sa fie asta, au intervenit diferiti factori etc. Eu ma impac cu ideea ca dumnezeu a creeat lumea, o fi sau nu o fi adevarat, oricum toti suntem muritori si vom vedea care este adevarul... fiecare cu mentalitatea lui repet...
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de alyenn666 » 10 Feb 2013, 22:11

eu sunt curios cati dintre voi inainte de a fi "trazniti de dumnezeu" ca au dat guppy la testoase cat inca erau vii isi permit financiar sa hraneasca testoasele cu pestii astia care costa 2 lei bucata . si prin hranire nu ma refer la 1 pe luna asa doar ca sa cumperi un peste din petshop ci sa saturi testoasa...


NU stiu daca sa rad sau sa-mi fie mila ....si nu marefer aici la pestii oferiti testoaselor.
trachemis scripta scripta+trachemis scripta elegans
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator