In cat timp trebuie sa faca ouale?

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

In cat timp trebuie sa faca ouale?

de ioana88 » 29 Mai 2012, 20:13

Am doua testoase de Florida , un mascul si o femela de aprox 3 ani jumate. Femela vrea sa faca oua , am cerut deja sfaturi pe forum despre conditiile pe care trebuie sa i le ofer , am fost si la veterinar care mi-a dat aceleasi sfaturi . I-am pus nisip intr-o cadita cam de o saptamana jumate , la inceput a tot sapat in nisip si am vazut-o cum parca se straduia sa faca oua ( dupa ce sapa, se ridica pe cele 4 labute si strangea din ochii) , cateva zile am tinut-o asa, bineinteles intre timp am pus-o si in apa si am hranit-o , problema este ca a trecut deja cam 2 saptamani de la primele semne, oua nu a facut , in cadita cu nisip are si bec , sta si intr-un balcon insorit, are toate conditiile dar nu stiu ce se intampla ,acum nici macar acolo nu mai vrea sa stea , se ridica mereu in picioare si se uita prin balcon, frig nu ii ests deloc, de mancat manaca foarte bine si uneori mai incearca sa sape ( de exemplu intr-o zi era pe marginea pragului si sapa in gol cu labutele din spate ). Dimineata o las sa stea pe un prosopel in fata oglinzii si cand vin de la servicii peste 10 ore o gasesc exact unde am lasat-o, nu prea se plimba cum facea de obicei . Intrebarea mea ar fi : Daca trebuie sa faca oua si deja de cel putin 2 saptamani sapa cu labutele , cat timp mai poate sta asa ? Se poate intampla ceva rau daca nu face ouale la timp?Cat timp poate dura pana le face?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 17
Membru din: 05 Mai 2009, 16:48

de Sheppard » 29 Mai 2012, 21:53

Testoasele de obicei cutreiera in lung si in lat locurile unde isi depun oua pentru a gasi peticul de pamant potrivit cu conditii ideale pentru oua. Trachemys mai ales isi sapa mai multe gauri inainte sa stabileasca care e locul cel mai bun.

Recomand sa o lasi in pace sa tot sape si sa mai umezesti putin solul acela; preferabil sa fie o combinatie de 1/3 nisip si 2/3 pamant.

In ultima instanta s-ar putea sa le depuna si in apa (daca sunt nefertile, compromise) sau chiar pe covor, in prosop etc. daca nu are de ales si nu ii convine nicicum cutia cu pamant.

Retentia de oua e patologica si reprezinta urgenta medicala, dar eu personal nu am patit-o niciodata cu testoasele mele si nici nu cred ca se intampla decat in cazuri exceptionale.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de lelia » 30 Mai 2012, 17:44

Am si eu o testoasa care si-a tot cautat loc de a depune oua peste tot, in ladita cu pamant amestecat cu nisip, pe gresia de pe balcon, inclusiv pe covorul din dormitor. Dupa vreo 10-14 zile a depus in sfarsit un ou in bazinul cu apa. Cred ca ar trebui sa mai ai un pic de rabdare si sa te uiti cu atentie in locurile accesibile ei.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori