Diferente

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Diferente

de Iovanut Alin » 22 Mai 2012, 21:14

Buna am cateva intrebari.. Care sunt diferentele dintre testoasele cu tample rosii , galbene si trohtis ? Aici nu ma refer la culoarea tamplelor ... Dar diferentele dintre Graptemys si Trachemys ? :) Are ceva daca combin toate specile , bineinteles intr-un terariu pe masura , cu apa medie crescatoare intr-un terariul lor va fi de sa zicem 20 metrii patratii ( bine deja devine absurd terariu ... sa zicem iaz ) Vor avea si pietre si le voi hranii corespunzator .. Multumesc Anticipat!
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 01 Apr 2012, 22:16
Localitate: Arad, Romania

de Sheppard » 22 Mai 2012, 22:21

Pai in afara de coloratie, sunt destul de asemanatoare in ceea ce priveste comportamentul si dieta.

Intr-un iaz de 20 de metri patrati poti sa le tii linistit impreuna - vezi numai sa nu il suprapopulezi. Eu spre exemplu am in iaz Trachemys scripta elegans si Trachemys scripta scripta impreuna si nu au existat incidente - se inteleg bine.

Dar sa ai in vedere si faptul ca le trebuie loc uscat si pamant pentru plimbare si stat la soare, deci daca faci iazul, sa il faci in asa fel incat sa aiba acces usor si pe uscat si sa aiba o portiune suficient de mare de gradina in jurul iazului.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Iovanut Alin » 23 Mai 2012, 06:58

Si diferente de dimensiunii exista? Am inteles ca trotis'u nu creste asa de mare si fiind mai mica decat celelalte sa nu fie '' veriga ce trebuie eliminata'' avand in vedere ca cele cu tample rosii sunt destul de agresive
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 01 Apr 2012, 22:16
Localitate: Arad, Romania

de Sheppard » 23 Mai 2012, 09:07

Trachemys scripta troosti, din cate stiu eu, ajung ca si celalalte pe la 25-30cm cand sunt mature.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Iovanut Alin » 23 Mai 2012, 13:52

Mersi mult :)
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 01 Apr 2012, 22:16
Localitate: Arad, Romania


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator