Comportament ciudat

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

de ane » 27 Mai 2012, 15:22

Am citit pe net ca daca testoasele se musca *de labe am vazut in poze inseamna ca femela a intrat in perioada de calduri.
Imagine
Avand in vedere ca mai ai un mascul, cel nou venit va incerca sa-si insuseasca teritoriul si femela. Si dupa un timp o sa se inteleaga si cu testosul si sa nu mai existe probleme. Poate acest lucru dupa perioada de imperechere si o parte din perioada depunerii oualeor.
Eu zic sa vezi daca se inteleg.:D

P.S. ma scuzati pentru postarea tarzie...
:turtle: + me = best friends :hug:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 157
Membru din: 26 Iul 2011, 12:08
Localitate: Corabia, Olt

de lelia » 30 Mai 2012, 17:49

Ideea e ca masculul nou venit incearca sa muste colocatarii, iar femela se apara atacandu-l la randul ei. Astazi, de exemplu, domnul s-a ales cu o rana (care a sangerat) pe cap, dar tot nu se potoleste...e agresiv in continuare. Si surpriza, femela a depus un ou in bazin.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

de lelia » 30 Mai 2012, 17:54

Anul trecut ea a depus oua pana la sfarsitul lunii august. Cam lunga perioada de asteptare...Deja am postat un anunt ca donez un mascul adult, dar se pare ca nimeni nu-si doreste. Alternativa ar fi sa am rabdare asa cum imi sugerati. Multumesc mult pentru sugestii.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 30 Mai 2012, 18:07

O sa se iveasca si un doritor pentru mascul - rabdare.

Am facut putina "reclama" si pe grupul yahoo si facebook Trachemys Adoption Romania la anuntul tau de donatie. Poate asa ajunge la mai multa lume.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de lelia » 31 Mai 2012, 14:28

Multumesc frumos. Cred ca momomaww are mai multa nevoie de ajutor decat mine in momentul asta. Eu sunt cu ochii pe ele deocamdata, sa nu se raneasca. Mai pot astepta cu donatia. Nu ma constrange decat lipsa de spatiu aferent fiecarei testoase. Am rabdare...
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

de ane » 31 Mai 2012, 16:36

ce specie este masculul pe care il donezi? *adica tample rosii sau tample galbene sau troosti

Daca a depus ou in bazin ori nu este fertil ori nu i-a convenit cutia cu pamant, dar daca era fertil... fiindca l-a depus in bazinul unde stau ele, miscarile bruste l-au compromis. a murit embrionul.

Mie nu mi-a depus inca si nu da semne ca ar vrea sa depuna.. oricum chiar daca am mascul, femela e cam grasa si a dus la sterilitate, si masculul nu are varsta pentru maturitatea sexuala. oricum nici nu vroiam sa iasa pui..nu stiu cum puteam dupa aceea sa ii dau ca nu se vand, si cu adoptia merge greu, deci nu vreau pui.
:turtle: + me = best friends :hug:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 157
Membru din: 26 Iul 2011, 12:08
Localitate: Corabia, Olt

de Sheppard » 31 Mai 2012, 18:00

I-am facut reclama si lui momomaww. Sper sa i-o preia cineva
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de lelia » 31 Mai 2012, 18:36

ane - oachesul mascul are tample rosii, e chiar mai frumusel decat celelalte doua, in sensul ca are culori mai vii si este mai mic ca dimensiune (are cca 14 cm). Nici eu nu-mi doresc pui, in primul rand pentru ca nu am spatiu suficient nici pentru cele existente si in al doilea rand pentru ca vad si eu ce greu este cu adoptia...cat despre vanzare, nu agreez ideea in general.

Sheppard, inca o data multumim...totdeauna dai o mana de ajutor.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

de lelia » 31 Mai 2012, 18:57

O intrebare pentru tine, Sheppard...la 70 l de apa cate tb de calciu sandoz sa pun (tb de 500 mg) si la ce interval de timp? Am pus os de sepie dar nu se prea ating de el.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 31 Mai 2012, 19:04

Eu zic sa dizolvi o tableta dupa ce schimbi apa. Daca le dai peste oricum nu e problema prea mare cu carenta de calciu pentru ca e suficient in scheletul lor - dar nu strica preventiv. Poti sa le dai si cel de 1000mg - are in plus Vitamina C care iarasi nu strica si e mai greu de obtinut doar din carne.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de lelia » 31 Mai 2012, 19:10

Ok, multumesc mult. Cred ca cel cu vitamina C e mai indicat pentru ca doua dintre ele manaca salata, dar nu foarte multa, iar a treia, deloc.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

de lelia » 08 Iun 2012, 15:44

Masculul cel mic a mai capatat o muscatura pe cap. Nici nu i s-a vindecat bine prima rana ca s-a ales cu alta. Si nu am gasit pe nimeni sa-l adopte. Imi pare rau pentru el.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

de vic » 08 Iun 2012, 17:22

Lelia, Trachemys nu au nevoie sa se adapteze- sunt deja. Ceea ce moare peste iarna sunt exemplare eliberate prea tarziu, debilizate de captivitate.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti

de lelia » 08 Iun 2012, 19:51

Vic, nu stiu ce ai inteles din ceea ce am scris in acest topic...masculul despre care vorbesc este agresiv cu celelalte testoase de cand l-am primit, adica de vreo luna. Nu le agreeaza in bazin si cauta sa le muste, insa tot el este cel care se alege cu muscaturi si ca atare are doua rani destul de urate pe cap. Nu doresc sa il eliberez in natura ci astept sa apara cineva care-si doreste sa-l adopte pentru ca sigur nu este fericit. As fi in stare sa-l duc chiar eu la noua resedinta (daca nu se afla la capatul tarii...eu fiind din Bucuresti) pe la sfarsitul lunii iulie cand intru in concediu.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

de vic » 08 Iun 2012, 20:12

lelia scrie:Anul trecut plutea o Trachemis destul de mare, moarta pe lac. Nu stiu daca se pot adapta la temperaturi asa de scazute. Probabil ca in viitor vor dezvolta rezistenta la diferenta de temperatura.

... trebuia sa citez!
... de pe 27Mai ;).
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori