Pui de emys orbicularis

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Pui de emys orbicularis

de villy » 08 Mai 2012, 18:12

Buna,am gasit acum 2 saptamani cand veneam de la scoala o broscuta testoasa.Mi s-a facut mila de ea,mai ales ca era foarte cald si nu era niciun lac/fantana prin apropriere sau ceva in care sa inoate,asa ca am luat-o acasa.Am apelat la sfaturile unei colege care a avut 2 broscute cu tample rosii.
Am pus-o intr-un vas cu apa,dar desi ii schimbam zilnic apa(ii puneam apa plata,mi-e sa nu o afecteze clorul din apa de la robinet)a inceput sa prinda un miros cam urat si prindea ceva..ca o mazga alba.Cand ii schimbam apa ii spalam cutia si o mai spalam si pe ea...cum se putea..e foarte mica.Mi-am zis aa ceva nu e bine si i-am spus colegei,dar ea mi-a spus ca nu e de apa daca are ghierute.
Ziua urmatoare m-am dus afara,am luat niste pamant,iarba cu tot cu radacini si niste pietre mai marisoare.Am improvizat un mic colt de natura.Ea totusi parea trista si nu stiam de ce.M-am tot interesat pe net,am cautat broscute de iarba dar gaseam numai..ceva cu greaca...si broscute de apa,sau broaste mature,insa nu eram multumita pentru ca acesta este doar un pui.
Intr-un final am dat de acest forum acum 2 sau 3 zile si am descoperit ca este emys orbicularis,broasca europeana de apa.I-am pus un vas cu apa in care i-am pus niste inima de vita,si a mancat pentru prima data.Eram fericita ca nu stiam de ce nu mananca.Am citit aici ca nu e o problema daca nu mananca,e stresata,asa ca incerc sa-i ofer conditii cat mai bune.
Ziua urmatoare am gasit o rama in pamantul pe care i l-am adus,si i-am pus-o in apa unde era ea,a mancat-o imediat.De atunci nu a mai mancat,desi i-am pus zilnic inima de vita si gammarus.Azi i-am cumparat niste viermisori,ca nu am gasit rame subtiri ca sa le poata manca,dar nu mananca nici dinastia.Cei care aveti emys orbicularis ce anume ii dati sa manance?Am inteles ca pentru o crestere sanatoasa trebuie sa-i oferim broscutei noastre o hrana variata,insa la pet shop am gasit doar inima de vita,gammarus si niste pesti albi da sunt mult prea mari pentru ea.
Si as vrea sa stiu cam cat m-ar ajunge un acvariu pentru ea,avand in vedere ca e micuta.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 07 Mai 2012, 16:15

de jezz » 08 Mai 2012, 19:09

Daca ai citit despre Emys, ai citit si ca ESTE ILEGAL DE DETINUT si cel mai bine creste in natura. Pe langa acvariu iti mai trebuie bec repti glo 5.0, bec normal 60-100w sa incalzeasca insula 70% apa 30% uscat(insula) incalzitor si filtru.
Trachemys scripta scripta-Speedy
Trachemys scripta troosti-Willy
Graptemys pseudogeographica pseudogeographica-Oscar
Trachemys scripta elegans - Pikachu
Un nou locatar Mitzu(chinchilla)- 3 luni pe 20.6
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 146
Membru din: 14 Oct 2011, 11:52

de Sheppard » 08 Mai 2012, 22:04

Nu recomand sa cresti Emys. In afara de faptul ca e ilegal, fiind o specie pe cale de disparitie, sunt testoase sensibile si necesita experienta vasta si indelungata pentru o intretinere adecvata si o viata sanatoasa. Puii sunt cu atat mai greu de crescut si pe langa asigurarea hranei si a tuturor conditiilor exista si un risc destul de mare de inec, mai ales in mediu nou, asa ca nu recomand o apa mai adanca de 8-10cm.

Ce dimensiuni are? Poti pune niste poze? Unde ai gasit testoasa?

Te-as ruga sa iei legatura cu Tibor Sos de aici de pe forum (nickname: tibor.sos) pentru a te indruma spre un loc de eliberare adecvat in apropierea ta. Puii sunt deosib de importanti pentru refacerea populatiilor salbatice si e cu atat mai pacat daca sunt luati din natura.

Nu te baza chiar pe toate informatiile oferite de prietena ta pentru ca nu se aplica chiar toate regulile de la testoasele exotice, cum sunt cele cu tample rosii.

Ca si amenajare temporara, as recomanda un recipient de vreo 60L cu o rampa si insula suficient de mari pentru relaxare, hranire, "imbaiere" la bec daca e tinuta in casa si dormit. Trebuie sa aiba si plante acvatice printre care sa se bage si pe care sa stea si de care sa se aghete, pietre care sa ii faciliteze accesul mai usor spre suprafata.

Vei avea nevoie si de un incalzitor pentru a mentine o temperatura de 21-24 de grade (seara se inchide pentru a permite variatii de temperatura).

Ca hrana, ofera-i in continuare rame (in cantitate moderata ca i se poate fa ce rau de la prea multe), carne de vita cruda taiata foarte marunt ca sa o poata inghiti, sau peste crud (sprot) taiat tot asa marunt.

Repet, acuma ca i-ai schimbat mediul, fii cu ochii pe ea toata ziua sa nu se inece! Indicatiile de mai sus sunt foarte generale asa ca o informare mai in detaliu citind pe forum nu strica.

Ia legatura cat mai repede cu Tibor. Nu recomand sa o mai tii, mai ales daca zici ca e in ordine si mananca. Daca doresti testoase, chiar in momentul de fata sunt oferite 2 testoase aici pe forum spre adoptie.

Uite aici o idee cu o cutie de rozatoare adaptata de mine pentru testoase - poze preluate din alt topic:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de villy » 09 Mai 2012, 08:12

Apa are cam 1cm,dar de mancat nu a mai mancat de atunci,viermisori nu mananca.Ma gandeam sa o duc la gradina botanica,am auzit ca au si ei acolo testoase....
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 07 Mai 2012, 16:15

de villy » 09 Mai 2012, 08:39

Am gasit-o intr-un loc foarte uscat,lipsit de apa.Mi s-a facut mila de ea,am zis ca daca o las acolo moare..sau o calca cineva.Acum m-am atasat de ea,mi-ar placea sa o pastrez,dar daca ii e mai bine in natura...am s-o eliberez:)tre sa vad unde...
Am uitat cum sa pune poze pe forum xD
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 07 Mai 2012, 16:15

de villy » 09 Mai 2012, 08:58

Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 07 Mai 2012, 16:15

de Sheppard » 09 Mai 2012, 10:35

Ia legatura cu Tibor te rog si te va indruma spre un loc cu alte testoase unde va avea sanse sa se maturizeze si sa se imperecheze la randul ei.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de villy » 09 Mai 2012, 13:53

ok multumesc:)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 07 Mai 2012, 16:15

de diego » 09 Mai 2012, 14:05

iar daca iti doresti o testoasa atunci iti recomand sa adopti una, gasesti pe forum diverse anunturi cu donatii :)
dar inainte de toate sa-ti calculezi bine bugetul pentru ca implica destule costuri chiar si o testoasa
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de villy » 09 Mai 2012, 15:12

nu imi doresc in mod deosebit o testoasa,dar imi plac mult animalele.tata nu este de acord cu pisicile sau cateii pentru ca lasa par sau mai urineaza prin casa....si m-am atasat de villy.............am sa caut un loc bun pentru a o elibera:)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 07 Mai 2012, 16:15

de takawachinchila » 14 Mai 2012, 13:43

Salut,
Daca nu vrei testoasa, ia-ti un porc de Guinea. Este usor de intretinut. Partea misto la faza cu parintii care nu vor animale in casa e ca atunci cand te muti de la ei, adopti cate animale vrei :D
Poate vrei sa te arunc la testoase!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 326
Membru din: 28 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 14 Mai 2012, 22:36

Cum ai mai procedat cu puiul de Emys villy?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori
cron