Intrebare intrebatoare

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Intrebare intrebatoare

de Iovanut Alin » 05 Mai 2012, 14:10

Buna, sunt nou pe acest forum, si nu stiu sigur daca sa mai vorbit despre asta, dar din cate am vazut eu... Nu

Deci am o testoasa semiacvatica mai precis o testoasa cu tample galbene, cel putin asa cred ...(spun asa cred pentru ca tample ii sunt galbene si are peste imprastiat putin o nuanta portocalie foarte deschis care trece in unele locuri catre portocaliu , un fel de amestecatura cu galben si portocaliu.Iar plastronul il are galben cu cercuri nergu-verzui) ... Oricum, nu asta conteaza, faza e ca acvariul ei e pustiu, doar ea si o insula :| As cam vrea sa ii cumpar un fratior doar ca la mine in oras (Arad) nu se gaseste decat cu tample galbene, nici macar cu tample rosi nu am gasit ! Si mar interesa sa cumpar de undeva un puiut cu tample rosii sau chiar alta rasa insa nu gasesc nici cum, am vazut un fel de testoasa nu ii stiu sigur numele care pe pijlocul carapacei avea vreo 3-4 tepi mai inchisi la culoare insa nicaieri nu am vazut de cumparat, asa ca intrebarea mea este '' De unde pot cumpara alte rase de testoase semiacvatice ?''
Daca nu o sa gasesc nicaieri oare nu pot baga si alte animale , altceva inafara de pesti ? ex melci de apa, pesti sanitari, creveti ??? sau altceva
Am uitat sa mentionez ca scout are aproximativ 3 luni (5 cm)
Multumesc mult :D
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 01 Apr 2012, 22:16
Localitate: Arad, Romania

de Sheppard » 05 Mai 2012, 14:19

Ar fi bine sa pui si o poza cu testoasa ta pentru identificarea speciei. Oricum, de preferat ar fi sa iei o testoasa din aceeasi specie.

Testoase cu tample rosii (Trachemys scripta elegans) nu o sa mai gasesti in comert - in 2005 a fost declarata specie invaziva, iar comertul cu ea este ilegal. In schimb, poti gasi exemplare donate sau de vanzare - uite aici un anunt de pe grupul yahoo Trachemys Adoption Romania referitor la o donatie de testoase cu tample galbene:

"Donez doua broscute Trachemys Scripta Scripta, achizionate anul trecut prin vara
de la petshop-ul Animax. Au o lungime de aprox. 10 cm. Dau si 2 cavarii, unul de
40 L altul de 50-60 L.
Bucuresti
Tel 0722.409.173
Mircea"
De asemenea, sunt de vanzare cateva pe okazii.ro

Testoasa cu "tepi" la care te referi, presupun ca e testoasa harta (Graptemys pseudogeographica). Se gaseste prin pet-shopuri fiind adusa ocazional impreuna cu Trachemys scripta scripta sau troosti.

Melci de apa, pesti si creveti se pot pune desigur in apa, doar ca reprezinta hrana pentru testoase si nu garantez ca o sa reziste. Poti comanda de pe www.nevertebrate.ro

Eu recomand sa pui plante acvatice: http://www.testoase.com/topic17.html

Daca poti, pune si niste poze cu spatiul in care tii testoasa si iti mai facem recomandari.
Uite un exemplu de acvariu superb: http://youtu.be/sQDepqFLpF4
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Iovanut Alin » 05 Mai 2012, 15:00

Sheppard, In poza asta se vede perfect culoarea tamplelor portocaliul de care vorbeam --->http://postimage.org/image/btgyrpzef/

iar aici este plastronu' --> http://postimage.org/image/93u1wsv57/ in imagine se vede codita, dupa parerea mea e mascul nu? ghearele sunt micute!

Momentan il tin intr-un vas cumparat de la petshop cu inalzitor, apa o schimb odata la 1 zi si de mancare ii dau inima de vita , creveti de apa grammarus si inca ceva cubulete, pestisori , salata ... Am vorbit cu un veterinar si el mi-a spus sa il tin intr-un vas pana trece vara iar dupa sa il pun in acvariu, am un acvariu de aproximativ 100 litri , eu zic ca daca il puneam din prima in acvariu era mult prea pustiu .... A da este foarte foarte foarte activa si sigurat nu are nici o boala ... Am grija de el cu mare drag
''Try to leave this world a little better than you found it " Baden Powell
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 01 Apr 2012, 22:16
Localitate: Arad, Romania

de Sheppard » 05 Mai 2012, 20:38

E Trachemys scripta scripta - testoasa cu tample galbene. La varsta asta nu se poate determina sexul, e prea tanara testoasa - eventual in 2-3 ani.

Apa o schimbi mult prea des. Pot aparea boli din cauza clorului si diversilor compusi din apa de la robient si de aceea nu e bine sa o schimbi asa des. Eu personal schimb apa o data pe saptamana cel mai des. Daca pui testoasa in acvariul de 100L mentionat si ai un filtru bun, nu o sa trebuiasca sa schimbi apa mai repede de o saptamana-doua.

Sper ca nu e vas din acela mic de plastic cu palmier in mijloc - chestiile alea sunt camere de tortura pentru testoase si nu sunt bune de nimic (eventual sa tii scobitori in ele).

Acvariul de 100L suna bine si o sa te tina cativa ani pana sa trebuiasca sa-l inlocuiesti - depinde in ce ritm creste testoasa. Nu o sa fie pustiu daca il amenajezi cum trebuie - nu trebuie decat putin inspiratie si imaginatie; ai vazut in filmuletul de sus ce fain arata acvariul acela.
Asa ca eu zic sa te apuci de amenajat si dotat.

Ar fi frumos sa aiba un prieten - poti astepta o donatie pe forum sau sa mai iei una din pet-shop.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Iovanut Alin » 05 Mai 2012, 20:47

nu imi fac probleme cu mizeria din apa si corul pentru ca inainte sa o pun in acvariu o trec printrun filtru si dupa ce o pun in acvariu o las vreo 1-2 ore sa se incalzeasca cu inalzitorul ... si eu zic ca vasul nu e deala mic , inap cam vreo 6 litri pana sa fie la jumatate si are cam 40 cm lungime, ma ajutat foarte mult cartea lui tibor pana nu am luato nici nu am stiut ca e tibor de pe forum :) forte interesanta a muncit ceva la ea ...
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 01 Apr 2012, 22:16
Localitate: Arad, Romania

de Sheppard » 05 Mai 2012, 20:48

E mai bine atunci, totusi acvariul acela de 100L amenajat complet si corespunzator e mult mai bun.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Iovanut Alin » 05 Mai 2012, 20:51

imi poti da grupul acela de pe yahoo unde pot gasi donatii
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 01 Apr 2012, 22:16
Localitate: Arad, Romania

de Sheppard » 05 Mai 2012, 21:47

Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de faitonu » 05 Mai 2012, 22:27

am eu asa ceva,daca doresti pretul este 50 lei,pentru mai multe detalii,ma gasesti pe mess alunalyn
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 12
Membru din: 08 Apr 2012, 08:36
Localitate: Cluj-Napoca


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori
cron