Tarc pentru testoase, ajutor! :)

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Tarc pentru testoase, ajutor! :)

de jujustifler » 25 Apr 2012, 12:01

Buna, am 3 testoase de apa, cu tample galbene. Acum ca a venit vara, m-am gandit sa le scot afara intr-un tarc de sarma(in alti ani il foloseam pentru puii de iepuri) ca sa mai sintetizeze si ele niste vitamina D :D .

Intrebarea mea este ce trebuie sa aiba in tarc, ca sa nu pateasca nimic rau, de exemplu sa le pun doar o placa de material deasupra pentru umbra, sau sa le pun o cutie de lemn in care sa se bage? :?:, sa le pun si un bazin cu apa sau nu e neaparat necesar, pe jos las iarba verde sau sa pun fan, ce pot face sa nu le traga curentul etc.

Orice sfat este binevenit si va multumesc anticipat. :wink:
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 15 Noi 2011, 20:34

de Markus » 25 Apr 2012, 12:12

Apa, umbra si iarba verde....neaparat.
Daca vrei sa folosesti o placa pozitioneaza-o astfel incat sa nu faca umbra langa tarc (de la rotatia Pamantului)....sa fie umbra mereu tarc.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 16
Membru din: 02 Sep 2011, 12:19

de Sheppard » 25 Apr 2012, 13:22

Ce dimensiuni are tarcul? Poti pune niste poze?

Suficienta apa pentru hidratare, inotat si hranit e obligatoriu. Cum spunea si markus, sa aiba loc cu umbra, dar nu peste tot, iar daca mai bate vantul din cand in cand nu e nici o problema.

Ai cumva gradina?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de jujustifler » 25 Apr 2012, 14:43

Multumesc ca ati raspuns asa repede. :)

Tarcul are in jur de 1.20 m o latura, de forma patrata. Nu e gradina propriu-zis, e terenul de pe langa casa. Poze nu am, dar o sa fac pana la sfarsitul saptamanii.

Deci, apa le trebuie neaparat. Cred ca pentru moment o sa sap o groapa si bag o baita sau un lighean in pamant sa ramana apa curata totusi. Sa vedem ce minunatie o iesi :mrgreen:.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 15 Noi 2011, 20:34

de Sheppard » 25 Apr 2012, 18:21

Daca tereneul e al tau, adica apartine de casa si e ingradit, gandeste-te la amenajarea unui helesteu.

Vezi sa fie suficient de mare recipientul in care le pui apa si sa aiba acces usor din si in el. Ai mai putea sa sapi groapa si sa o acoperi cu folie de iaz PVC si sa amenajezi astfel un mini-helesteu temporar.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de jujustifler » 29 Apr 2012, 18:24

Am revenit cu poze cum am promis. Asta e ce am facut pana acum, ma gandeam sa mai pun niste crengi de malin sa le tina de umbra. As fi vrut sa le pun un bazin ceva de apa, dar deocamdata nu se poate :oops: .

Inca nu le-am scos afara, am zis sa se mai incalzeasca, poate saptamana viitoare.

Daca sesizati ceva gresit sau care lipseste, sa ma anuntati :D.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 15 Noi 2011, 20:34

de Sheppard » 29 Apr 2012, 20:21

E destul de cald afara si acuma. De unde esti?

Are potential locul - eu zic sa sapi o groapa, o acoperi cu folie de iaz (o poti lua linistit pe cea mai ieftina) si te-ai ales cu un helesteu. Putina imaginatie trebuie si costul este minim. Iti va mai trebui o pompa cu care sa scoti apa cand o schimbi si daca chiar vrei sa fie totul in regula si sa nu schimbi apa prea des, baga si un incalzitor si un filtru.

Cutia actuala cu apa e mica si se va incalzi foarte tare de la soare.

Recomand sa mai plantezi ceva pe acolo: ferigi, salvie, poate niste rozinchin, capsuni, fragute daca iti plac :D sa mai tina de umbra.

Am uitat sa intreb cat de mari sunt testoasele - sa ai grija sa nu iasa prin ochiurile plasei sau sa sape pe desupt.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de jujustifler » 29 Apr 2012, 20:37

Au 10, 13 si respectiv 14 cm pe lungime. Eu sunt din Brasov, aici inca mai bate vantul si de-aia mi-a fost frica, sa le scot de la 26 grade cat au in acvarii, direct pe jos :shock: .

Chiar ma gandeam la niste ferigi, dar nu stiam daca nu cumva sunt toxice. Parca am vazut o lista pe forum cu plante toxice, o sa o caut.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 15 Noi 2011, 20:34

de Sheppard » 29 Apr 2012, 21:55

Sunt bune. Eu zic ca le poti scoate afara - n-are nimic ca mai bate vantul. Seara le poti baga in casa daca e prea rece.

Topicul despre plante: http://www.testoase.com/topic17.html
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ane » 30 Apr 2012, 20:28

Si eu le-am facut momentan asa locul pana o sa le fac helesteul... dar le-am pus un recipient mai mare. O piatra mare intr-o cadita de plastic pt. copii ingropata in pamant pana cand se construeste adevarata casa eu zic ca merge.
jujustifler, pentru umbra poti planta niste pomi pe langa tarc si sa nu ii lasi sa creasca prea mari vor fi perfecti cat si pentru umbra si pentru aspect....
Eu m-am gandit pentru helesteu *si este o idee buna si pt. alte amenajari de iazuri ca in loc de filtru sa pun o salcie de apa *in helesteu si sa ma ajute cu filtrarea si reduce si formarea algelor prin substantele pe care le elimina in apa.
:turtle: + me = best friends :hug:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 157
Membru din: 26 Iul 2011, 12:08
Localitate: Corabia, Olt

de jujustifler » 06 Mai 2012, 19:49

Am avut vreme faina saptamana asta, asa ca am scos testoasele afara. Au tot incercat sa evadeze :mrgreen: , si prin gard si prin sapat, dar nu le-a mers 8) . Pun si niste poze, nu stiu cat de bine se vad ca s-au ascuns :D .

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 15 Noi 2011, 20:34

de Sheppard » 06 Mai 2012, 22:53

Foarte bine si frumos - fii cu ochii pe ele in primele zile sa nu gaseasca vreo modalitate de a evada ca sunt experte in asta.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de lelia » 08 Mai 2012, 16:52

Mi-as dori si eu un locusor cu verdeata ca al tau pentru testoasele mele. Este super. Fraierele, de ce or vrea sa evadeze?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

de jezz » 08 Mai 2012, 17:12

Pt ca nimanui nu-i place sa stea inchis :p cum nici tie nu-ti place. Exceptie facand porcusorii mei de guineea, nu vor sa plece din cusca :P
Trachemys scripta scripta-Speedy
Trachemys scripta troosti-Willy
Graptemys pseudogeographica pseudogeographica-Oscar
Trachemys scripta elegans - Pikachu
Un nou locatar Mitzu(chinchilla)- 3 luni pe 20.6
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 146
Membru din: 14 Oct 2011, 11:52

de Sheppard » 08 Mai 2012, 21:51

Oriunde se poate amenaja un spatiu verde - pana si in casa sau pe un balcon. Tot ce trebuie e un cofraj, niste folie, saci de pamant si o punga cu seminte pt gazon + alte plante alese.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori